Odczyt z czujnika przy ul. Wschodniej w sobotni wieczór
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Na terenie Skarżyska znajdują się trzy publiczne czujniki jakości powietrza. Ich wskazania są różne, ale bywa tak, że aż biją czerwonym alarmowym kolorem – normy stężenia szkodliwych pyłów bywają przekroczone kilkunastokrotnie!

O smogu jest w Polsce głośno od ładnych kilku lat. Polska na tle innych państw Europy wypada fatalnie. W mediach nazywana jest często „Indiami Europy”. Jak się okazuje, Skarżysko również nie jest wolne od szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, choć nie pojawia się w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Sprawdź, czy jest smog w Skarżysku:

Pogoda i smog – Skarżysko-Kamienna

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

 

Na polskim rynku wśród firm oferujących czujniki jakości powietrza przodują dwie: LookO2 i Airly. Czujnik tej pierwszej firmy jest umieszczony na jednej z prywatnych posesji na ul Wschodniej na Kamiennej. Pokazuje ona stężenie pyłów PM 2,5 i PM 10. Wskazania tego czujnika są czasem zatrważające – normy są przekroczone kilkunastokrotnie. Poniżej kilka zrzutów z ostatnich kliku dni.

smog skarżysko

Kilka dni temu pojawiły się dwa kolejne czujniki smogu w Skarżysku. Zainstalowała je na swoich obiektach (na 11 Listopada i Niepodległości) firma Celsium. W tym przypadku są to czujniki firmy Airly. One również pokazują stężenia pyłów, a ponadto wskaźnik jakości CAQI, temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. – Chcemy budować świadomość ludzi i dać szansę na wyciąganie wniosków z danych – mówi Dagmara Nowak-Trochimiuk z firmy Celsium.

Jak dodaje, firma jest chętna zainstalować kolejne czujniki na mieście, niekoniecznie na własnych obiektach. Jeśli macie Państwo sugestie, gdzie mogłyby się znaleźć, prosimy o komentarze. Celsium nie wyklucza współpracy z samorządem czy wspólnotami.

Może warto je zainstalować na szkołach czy przedszkolach, aby wiedzieć, w jakim środowisku przebywają najmłodsi skarżyszczanie?

Poniżej również klika screenów ze stacji Celsium. Wskazania są różne – najgorsze powietrze było w sobotę wieczorem.

Dla Państwa wygody na naszym portalu umieściliśmy podgląd danych ze stacji przy ul. Niepodległości. Widget taki jak poniżej znajduje się na stronie głównej i na każdej podstronie z artykułem. W tym drugim przypadku w widoku tradycyjnym jest on umieszczony w prawym górnym rogu strony, a w mobilnym pod artykułem.Dane z czujników można też oglądać na stronach producentów czujników oraz w aplikacjach na urządzenia mobilne.

Zapraszamy do udziału w ankiecie

Jak oceniasz jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Słownik terminów:

PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród zanieczyszczeń atmosferycznych.

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

CAQI (ang. Common Air Quality Index), czyli Indeks Jakości Powietrza to wskaźnik pozwalający ocenić jakość powietrza. Wyznacza się go w oparciu o pomiary lub prognozy stężeń wybranych zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim:  pyłu zawieszonego frakcji PM10 i PM2,5, ozonu O3, dwutlenku azotu NO2, dwutlenku siarki SO2, benzenu C6H6 i tlenku węgla CO.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to