Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Zima nie odpuszcza i jeszcze przez jakiś czas będziemy mieć w naszym mieście problem ze smogiem. Skąd on się bierze i co możemy zrobić, aby móc cieszyć się czystszym powietrzem?

Kontynuujemy nasz cykl tekstów o smogu. Klikając poniżej można przeczytać pierwszy z tekstów:

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

 

Większość mieszkańców może bezpośrednio wpływać na jakość powietrza w swoim otoczeniu, zarówno przez własne postępowanie, jak i reagowanie na niewłaściwe zachowanie innych.

Kto nas truje?

Znaczna część zanieczyszczeń pochodzi z pieców w domach jednorodzinnych. W Polsce ok. 40% mieszkańców ogrzewa się samodzielnie i w znacznej części gospodarstw domowych działają piece na paliwa stałe i to właśnie głównie one emitują smog. – Za smog w największym stopniu odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, czyli budynki z kominami na wysokości do 40 metrów nad poziomem gruntu. Piece domowe nie posiadają systemów oczyszczania spalin i wszystkie produkty spalania wydostają się do atmosfery – mówi Piotr Brzozowski, kierownik działu eksploatacji w firmie Celsium.

Za zatruwanie atmosfery odpowiedzialne są też samochody. Szczególnie te, z których usunięto filtry cząstek stałych i katalizatory.

Czym palić w piecu?

Posiadając piec na węgiel, warto dbać o to, aby był jak najwyższej jakości. Gorszej jakości węgiel, choć tańszy przy zakupie, może okazać się droższy w eksploatacji. Jak przekonują przedstawiciele firmy Celsium, warto:

  • Stosować węgiel o dużej kaloryczności i pewnym pochodzeniu (duża część węgla nie jest badana)
  • Unikać miału, który jest najgorszy, a który kiedyś był przeznaczony dla dużych kotłowni (oszukany miał zawiera pył węglowy oraz są do niego dodawane związki ropy, aby się lepiej palił)
  • Unikać palenia mokrym węglem – ma mniejszą kaloryczność i gorzej się pali
  • W miarę możliwości stosować spalanie „od góry”
Grafika: Marta Frej/tworzymyatmosfere.pl

Czego nie palić?

W każdym piecu należy palić tylko takim paliwem, do jakiego jest on przystosowany. W piecach na węgiel i drewno palenie odpadami skutkuje nie tylko smogiem, ale też niebezpieczeństwem uszkodzenia pieca, instalacji oraz pożarem lub zaczadzeniem.

W piecach ląduje wiele rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. – Przed wszystkim nie należy palić tworzyw sztucznych. Także odzieży, szmat czy skóry. Szczególnie szkodliwe są guziki zawierają chlor. Lakierowane drewno, gazety kolorowe i inne rzeczy pokryte farbami są także bardzo szkodliwe – wyjaśnia Piotr Brzozowski, kierownik działu eksploatacji w firmie Celsium.

Grafika: Marta Frej/tworzymyatmosfere.pl

Jak palić ekologicznie?

Na to, co wydostaje się z kominów do atmosfery, wpływa nie tylko jakość paliwa, ale też sposób palenia. Za bardziej ekologiczne uważane jest tzw. spalanie górne. – Przy spalaniu górnym wiele zanieczyszczeń jest wypalanych, podczas gdy przy spalaniu dolnym nie – dodaje Piotr Brzozowski.

Jak to wygląda, widać na filmie instruktażowym nakręconym przez naszych sąsiadów ze Starachowic:

Ciepłownia jest eko

Firma Celsium jako dostawca ciepła i ciepłej wody również w swoich piecach pali węglem. – Celsium nie jest emitorem pyłów. W wyniku zaostrzenia norm, nastąpiły duże zmiany w naszych kotłowniach. Stosujemy węgiel o niższej zawartości siarki, a dodatkowo planowane jest odsiarczanie spalin. Ze względu na wysokość kominów następuje rozrzedzenie i rozprzestrzenienie spalin – zapewnia Jarosław Borowiec, wiceprezes zarządu Celsium.

W przypadku skarżyskiej ciepłowni duży nacisk kładzie się na kontrolę jakości spalin i ich filtrowanie. – Nasza firma ma wydajne układy oczyszczania spalin, w tym cyklony działające na zasadzie siły odśrodkowej czy worki filtracyjne. Ponadto w Celsium dokonujemy regularnych badań jakości spalin– dodaje Piotr Brzozowski, kierownik działu eksploatacji Celsium.

Grafika: Marta Frej/tworzymyatmosfere.pl

Jakość powietrza i poziom smogu w Skarżysku w danym momencie można odczytać z czujników jakości powietrza, które zamontowała w kilku punktach Skarżyska firma Celsium. Informację podajemy też na naszej stronie przy każdym artykule. Bardzo często wartości dopuszczalne stężenia szkodliwych pyłów są przekroczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here