Aktywność fizyczna jest ważna w profilaktyce nowotworów. Stowarzyszenie Gladiator edukuje seniorów

867
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” zaprosiło na kolejny z cyklu wykładów o zdrowiu. Tym razem tematem była aktywność fizyczna w profilaktyce onkologicznej.

Wykład, który odbył się 11 maja 2023 roku, był kolejnym z serii wykładów, na które do Klubu Seniora koło fontanny na Milicy zaprasza Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator. Tym razem seniorzy uzyskali wiedzę o ty, jak ważna jest aktywność fizyczna w profilaktyce nowotworów.

Z wykładem przyjechała do Skarżyska Agnieszka Korona, fizjoterapeutka Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Tytuł wykładu brzmiał „Aktywnie żyję – dłużej żyję. Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem profilaktyki chorób nowotworowych”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Prelegentka przekonywała, że aktywność fizyczna sprzyja leczeniu onkologicznemu, zarówno w trakcie terapii, jak i po jej zakończeniu. Jako ciekawostkę podała, że w przeszłości podejście w medycynie było inne, a wysiłek fizyczny uważany był za niesprzyjający leczeniu nowotworów.

Dziś podejście jest inne i lekarze zachęcają osoby walczące z rakiem, jak również i takie, które już go zwalczyły, do aktywności fizycznej. Obecnie szacuje się, że aktywność fizyczna może zredukować prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory nawet o 30–50%.

Przedstawiciele stowarzyszenia, Prezes Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Gladiator Janusz Marszycki i jego zastępca Władysław Pocheć, nakłaniali do choćby najmniejszej aktywności fizycznej, dostosowanej do wieku i możliwości. Przekonywali, ze nawet codzienne czynności, np. porządkowe, też są cenne i dobroczynne dla zdrowia. Zachęcali również do wzajemnego motywowania się w gronie seniorów.

Przed wykładem z seniorami spotkał się Mateusz Dąbrowski, Pełnomocnik ds. Seniorów w Biurze Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej. To stanowisko w skarżyskim magistracie utworzono całkiem niedawno, bo w marcu 2023 roku, a rolą pełnomocnika jest szeroko rozumiana koordynacja działań skierowanych do starszych mieszkańców Skarżyska i pomaganie im w istotnych dla nich sprawach. Seniorzy mogą kontaktować się z pełnomocnikiem telefonicznie pod numerem 41 25 20 523 lub mailowo: m.dabrowski@um.skarzysko.pl.

Spotkanie w Klubie Seniora rozpoczęło się miłym akcentem dla Janusza Durlika, członka stowarzyszenia, który ma za sobą 90. urodziny. Otrzymał życzenia, a od władz miast list gratulacyjny.

Wkrótce kolejne wykłady, na które zaprasza Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator.