Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Tradycyjne spotkanie przy pomniku „Bojownikom o niepodległość” na Zachodnim i msza święta to uroczystości dla uczczenia 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jakie odbyły się w Skarżysku.

Uroczystości rocznicowe z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Druga część to tradycyjne spotkanie przy pomniku na osiedlu Zachodnie.

Tam uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty, obejrzeli program artystyczny zakończony Polonezem w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 oraz wysłuchali przemowy prezydenta miasta Konrada Kröniga.

OGŁOSZENIA

Drugim wydarzeniem W Skarżysku dla upamiętnienia rocznicy uchwalenia konstytucji był II Bieg Konstytucji: http://proskarzysko.pl/bieg-konstytucji-2018/

 

Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) została uchwalona w 1791 r. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją. Została ustanowiona w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak choćby liberum veto, które pozwalało pojedynczemu posłowi unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy. Została zniesiona w 1793 r. przez Sejm Grodzieński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here