Tego dnia w Skarżysku: 13 września 1976 Ryszard Szurkowski wygrywa w Skarżysku

1668
Ryszard Szurkowski w Skarżysku
Ryszard Szurkowski wśród pracowników Mesko; fot. dzięki uprzejmości Tomasza Wąsowskiego
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Ryszard Szurkowski – nieżyjący już, niestety, kolarz legenda. Wygrywał mnóstwo wyścigów. Również w Skarżysku. W 1976 roku zajął pierwsze miejsce w wyścigu Szlakami Budowy Socjalizmy. Wygrał nie tylko wyścig.

Ryszarda Szurkowskiego zna chyba każdy starszy Polak. Nie tylko fan sportu czy nawet samego kolarstwa, ale każdy. W siermiężnych czasach PRL-u sukcesy Ryszarda Szurkowskiego rozjaśniały Polakom tamtą szarą rzeczywistość. Jego zwycięstwa pokazywały, że i u nas można.

W tamtych czasach Skarżysko, głównie za sprawą prężnie działającej sekcji kolarskiej w Granacie Skarżysko, również liczyło się na kolarskiej mapie Polski.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skarżysko znalazło się więc również, i to nie raz, na kolarskiej trasie Ryszarda Szurkowskiego. Najpierw bywał u nas często, ponieważ służył w wojsku w Radomiu. Potem wracał niejednokrotnie.

Jeden taki raz miał miejsce 13 września 1976 roku. Odbywała się wtedy impreza kolarska o charakterystycznej dla ówczesnej epoki nazwie – Wyścig Szlakami Budowy Socjalizmu.

Wyścig składał się z trzech etapów. Pierwszy odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim, drugi w Starachowicach, a trzeci, ostatni, właśnie w Skarżysku-Kamiennej, 13 września 1976 roku. W naszym mieście rozegrano nocne kryterium. Ryszard Szurkowski wygrał wszystkie trzy etapy i cały wyścig. Nagrodą główną był w nim Fiat 126p.

Niestety, nie mamy z tego wydarzenia zdjęć, ale mamy wycinek prasowy z Echa Dnia.

Czytamy w nim między innymi:

Wyścig Szlakami Budowli Socjalizmu.

Ryszard Szurkowski triumfatorem kryterium w Skarżysku i całego wyścigu

Wczoraj w Skarżysku odbyło się trzecie i ostatnie uliczne kryterium kolarskiego wyścigu Szlakami Budowli Socjalizmu. Kolarze mieli do przejechania dystans 60 km na okrężnej trasie. Tak jak w poprzednich dwóch kryteriach w Ostrowcu i Starachowicach, i tym razem zdecydowane zwycięstwo odniósł Ryszard Szurkowski.

 

Wyścig Szlakami Budowli Socjalizmu. Ryszard Szurkowski triumfatorem kryterium w Skarżysku i całego wyścigu; Echo Dnia nr 207/1976

 

Pojawienie się w Skarżysku-Kamiennej kogoś takiego jak Ryszard Szurkowski nie mogło przejść bez echa. Świetny kolarz miał wtedy już za sobą wielkie sukcesy, w tym mistrzostwo świata oraz zwycięstwa w Wyścigu Pokoju, i był bożyszczem Polaków, w szczególności młodzieży. Do niej zaliczał się wtedy znany skarżyski przyrodnik, były nauczyciel w I LO w Skarżysku, Andrzej Staśkowiak. Podzielił się z nami wspomnieniem z tego dnia.

Andrzej Staśkowiak:

Szurkowski był wtedy naszym kolarskim idolem. Dopingowaliśmy go w wyścigu pokoju i innych startach. Ktoś powiedział, że ma być wyścig w Skarżysku to, jak to z chłopakami z ulicy, poszliśmy i oglądaliśmy. Dużo ludzi było. Nie było wtedy wielu rozrywek jak dzisiaj. Z tego, co pamiętam, to poszliśmy gdzieś w okolice MCK. Wzrost mi pozwalał na to, że nie musiałem stać w pierwszym rzędzie, tylko nad głowami ludzi obserwowałem przejazd kolarzy. Wszyscy się cieszyliśmy, że widzieliśmy Szurkowskiego.

 

 

O tym wydarzeniu poinformował nas Ireneusz Różycki z Warszawy, który również brał w nim udział. On też do Skarżyska wrócił po latach, ale już nie na rowerze, ale z rowerami. Działa bowiem w warszawskim stowarzyszeniu Velo Classic Poland, które pokazało swoje zabytkowe rowerowe cudeńka podczas Mistrzostw Polski Pumptrack 2022 rozegranych w Skarżysku.

Ireneusz Różycki

Ryszard Szurkowski, jak wspomnieliśmy wcześniej, bywał w Skarżysku częściej. W 1972 roku kolarz był gościem balu zorganizowanego dla sportowców Zakładów Metalowych, o czym wspomina Jerzy Stępień, również miłośnik kolarstwa, członek Skarżyskiego Towarzystwa Cyklistów.

Jerzy Stępień:

Ryszard Szurkowski naszą imprezę zaszczycił jako zwycięzca plebiscytu Przeglądu Sportowego na Sportowca Roku 1971. Potem miałem to szczęście, że spotykałem go wielokrotnie.

 

Ryszard Szurkowski w Skarżysku
Ryszard Szurkowski wśród pracowników Mesko; fot. dzięki uprzejmości Tomasza Wąsowskiego

 

Świetny kolarz był w Skarżysku też już po zakończeniu kariery. Był jedną z gwiazd polskiego sportu, które licznie odwiedzały Półmaraton Wtórpol. W 2005 roku był na Rejowie i dopingował biegaczy, a ci wraz z kibicami potem tłumnie ruszyli po wspólne zdjęcia i autografy.

Od organizatora tej imprezy Tomasz Wąsowskiego otrzymaliśmy archiwalne zdjęcia.

 

Ryszard Szurkowski wielokrotnie jeszcze bywał w naszym regionie i nie odmawiał wspólnego zdjęcia czy zamieniania kilku słów.

Ryszard Niemiec, były trener łucznictwa w Olimpii Suchedniów:

Miałem to szczęście przejechać obok niego wiele kilometrów podczas otwarcia trasy Green Velo w Świętokrzyskiem. Rozmawialiśmy cały czas i cudownie nam się rozmawiało.

 

Ryszard Szurkowski z lewej. Ryszard Niemiec w środku; fot. dzięki uprzejmości Ryszarda Niemca

Gdy Ryszard Szurkowski w 2018 roku uległ ciężkiemu wypadkowi podczas wyścigu weteranów i wymagał rehabilitacji, Skarżysko ruszyło z pomocą. Wpływy z pierwszego Balu Miłośników Sportu, którego organizatorem również był Tomasz Wąsowski, zasiliły konto kolarza.

Gośćmi balu charytatywnego dla Ryszarda Szurkowskiego byli m.in. również niegdyś świetny kolarz Czesław Lang (pierwszy z prawej) oraz były lekkoatleta, skoczek wzwyż Jacek Wszoła (z prawej). W środku Jacek Bieda, prowadzący imprezę

Niestety, Ryszard Szurkowski, choć dzielnie walczył, z tym przeciwnikiem przegrał. Zmarł 1 lutego 2021 roku. Miał 75 lat.