Czy powinniśmy zmienić nazwę ulicy 17 stycznia? (ankieta)

2675
Ulica 17 stycznia
Ulica 17 stycznia na osiedlu Bór
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Nazwa tej ulicy upamiętnia datę 17 stycznia 1945 roku i wkroczenie do Skarżyska wojsk radzieckich oraz wyswobodzenie miasta spod niemieckiej okupacji.

Radny Adam Ciok na jednej z ostatnich sesji rady miasta przypomniał, że w życie weszła uchwalona przez sejm ustawa zakazująca propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Zdaniem radnego, zgodnie z tą ustawą nazwa ww. ulicy kwalifikuje się do zmiany, a jeśli nie uczyni tego rada, zrobi to wojewoda. Adam Ciok zaproponował powołanie zespołu roboczego, który miałby zając się zmianami nazw tej i ewentualnie innych ulic.

Radny Adam Ciok
Adam Ciok, radny rady miasta

W ustawie czytamy m.in.:

Nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

Czy 17 stycznia kwalifikuje się do zmiany?

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Powszechnie data ta kojarzona jest z wkroczeniem wojsk radzieckich. Jednakże, jak czytamy w monografii Skarżyska wydanej z okazji 90-lecia miasta, bombardowania rozpoczęły się 16 stycznia, a wojska radzieckie weszły do miasta 18 stycznia.

Marcin Medyński
Marcin Medyński

Marcin Medyński pasjonat lokalnej historii i członek Polskiego Towarzystwa Historycznego uważa, że data ta dotyczy nie samych wojsk radzieckich i ich działań, a po prostu końca okupacji hitlerowskiej i należy ją zachować. – 17 stycznia to koniec okupacji. Skarżysko w wyniku działań Niemców bardzo ucierpiało i data ta jest warta zachowania – twierdzi.

Kto nowym patronem?

Nie będzie to pierwsze podejście do zmiany nazwy tej ulicy. W 2008 pojawił się pomysł zmiany patrona i nazwanie ulicy imieniem generała Antoniego Hedy-Szarego. Pomysł nie zyskał jednak akceptacji rady miasta.

Nazwy ulicy nie zmieniono również w latach 90., kiedy zmieniano nazwy w kilku innych przypadkach. Swoje ulice stracili wówczas m.in. Karol Świerczewski, Hanka Sawicka i Marceli Nowotko, czyli osoby związane z systemem komunistycznym.

Radny Adam Ciok nie zaproponował nowej nazwy i jak na razie nie ma oficjalnej sugestii, jak ulica miałaby się nazywać po zmianie. Na Facebooku pojawił się pomysł nazwania jej imieniem Żołnierzy Wyklętych.

Zmiana nazwy ulicy = kłopotliwe formalności dla mieszkańców?

Gdyby doszło do zmiany nazwy ulicy, mieszkańcy nie musieliby wymieniać dowodów osobistych, gdyż ustawa tego nie nakazuje (na marginesie, w najbliższym czasie i tak czeka nas najprawdopodobniej wymiana dowodów na nowe e-dowody – z chipem).

Gorzej miałyby natomiast m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą. W ich interesie byłaby wymiana adresu na pieczątkach, wizytówkach i innych dokumentach.

Czy zatem warto zmieniać nazwę ulicy? Zapraszamy do udziału w ankiecie.

Czy powinno się zmienić nazwę ulicy 17 stycznia na inną?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

3 KOMENTARZE

  1. Radni […] niech się jeszcze douczy i poczyta trochę książek zanim zabierze kiedykolwiek głos na sesji.

  2. Tak się to kończy jak za dekomunizację biorą się amatorzy. Radny Ciok niech wróci najpierw do szkoły i niech się historii douczy, bo pan Medyński pokazał jakie ma pojęcie o historii.

  3. Pan Ciok znalazł okazję aby przypomnieć wyborcom o swym istnieniu czy chce zapisać się, niekoniecznie złotymi czcionkami, w kolejnych próbach zmiany lokalnej historii? Pominąwszy oficjalną wersję etymologii nazwy tej ulicy, czy zastanowił sie Pan nad ewentualnymi innymi, znaczącymi dla narodowej pamięci i możliwymi dla upamiętnienia wydarzeniami tego dnia jak początek bitwy o Monte Cassino czy początek „marszu śmierci” z Auschwitz-Birkenau. A nawet gdyby przyjąć że ta data wiąże się z wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej do miasta to co? Czy wszechobecna i politycznie poprawna w tym czasie rusofobia odebrała Panu zdolność oceny tego faktu w kategoriach „korzyści” społecznych, moralnych, nawet wolnościowych choć dyskusyjnych? Żyjąc w tamtych czasach wolałby Pan nadal Niemców czy wreszcie Rosjan? Obezwładniający strach o życie w następnej chwili czy choćby względne poczucie bezpieczeństwa z nadzieją na poprawę w czasie? Polecam takie przemyślenia przed rozpoczęciem „interpelacji” na miejskim forum, mając też świadomość potęgi internetu…

Comments are closed.