Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Skarżysku znów działa! W nowej siedzibie!

9929
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Skarżysku-Kamiennej ma nową siedzibę. Teraz działa przy Placu Floriańskim 1. Przeprowadzka to efekt zalania dotychczasowej siedziby i późniejszego wypowiedzenia najmu w poprzedniej lokalizacji.

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego od momentu uruchomienia funkcjonowała w podziemiu przychodni przy ul. Aptecznej. W styczniu tego roku wskutek awarii instalacji grzewczej pomieszczenia uległy zalaniu, a część sprzętu została zniszczona.

Stowarzyszenie rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, które ją prowadzi, chciało wyremontować wnętrza, ale w międzyczasie dostało wypowiedzenie umowy najmu od Przychodni Miejskich.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Stowarzyszenie zwróciło się do władz powiatu z prośbą i pomoc i takową uzyskało. – Przez dwa miesiące działaliśmy w spartańskich warunkach. Zwróciliśmy się do zarządu powiatu i pomoc i nie trzeba było na nie długo czekać. Dostaliśmy zgodę od Marzeny Sali z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji i z powrotem ruszymy z wypożyczalnią – powiedział Danuta Janiec, prezes stowarzyszenia.

danuta janiec skarzysko kamienna
Danuta Janiec

Od teraz Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego działa w podziemiu budynku przy Placu Floriańskim 1, w którym mieści się biblioteka pedagogiczna, i w którym obraduje rada powiatu skarżyskiego.

Danuta Janiec w imieniu stowarzyszenia i wszystkich korzystających z wypożyczalni dziękowała zarządowi powiatu reprezentowanemu przez Adama Cioka oraz Marzenie Sali, a także darczyńcom, którzy wsparli wypożyczalnię w zbiórce publicznej.

Zebrane pieniądze miały być przeznaczone na remont siedziby przy Aptecznej, a nowa siedziba nie wymagała nakładów finansowych, dlatego zebraną kwotę 4940 złotych przeznaczono na zakup dwóch koncentratorów tlenu – sprzętu, o który chorzy pytają, a którego na wyposażeniu jeszcze nie było.

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego Skarżysko-Kamienna – dane teleadresowe:

Adres: Plac Floriański 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna
Tel.: 663 378 265
Czynna:

  • środa – 14.30–15.00 (bez potrzeby wcześniejszego umawiania)
  • piątek – 13.30–14.00 (bez potrzeby wcześniejszego umawiania)

W tym budynku działa Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego

Na wyposażeniu wypożyczalni znajdują się m.in.: koncentrator tlenu, wózek aktywny, wózek rehabilitacyjny, balkonik rehabilitacyjny, rower trzykołowy, rower do ćwiczeń, podnośnik do wanny, pionizator, toaleta stacjonarna, balkonik na kółkach, balkonik przestawny, kule pachowe, kule łokciowe, trójnóg, czwórnóg, krzesło do łazienki, miska do mycia głowy leżącym.

Wypożyczalnia nie ma charakteru komercyjnego, dlatego ceny wypożyczenia są dużo niższe niż w innych placówkach tego typu.

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęła funkcjonowanie w 2014 roku i jest jedyną niekomercyjną tego typu wypożyczalnią nie tylko w Skarżysku, ale też w powiecie skarżyskim i okolicy.

Początkowo znaczną część sprzętu stanowił dar od Waltera Matta, Niemca, który w ten sposób chciał zadośćuczynić Polakom krzywdy, jakich w przeszłości doznali od Niemców. Darczyńca sam znalazł stowarzyszanie i dostarczył sprzęt. Przez cały okres działalności stowarzyszenie dokupuje najbardziej potrzebny sprzęt. W sumie na 127 urządzeń wydano 25 tysięcy złotych.

Przez blisko już pięć lat wypożyczalnia pomogła 540 osobom, wypożyczając około 600 sztuk sprzętu. W każdym czasie trwa około 100 umów. Ze sprzętu mogą korzystać m.in. chorzy oraz osoby przechodzące rehabilitację po przebytych urazach lub chorobach.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to