Zomoza – pokaz filmu o stanie wojennym w rocznicę jego wybuchu odbył się w Muzeum Orła Białego w Skarżysku

2294
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Pokazem filmu krótkometrażowego „Zomoza” Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej upamiętniło rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce. Część zdjęć do filmu kręcono w Skarżysku, a mieszkańcy naszego miasta w nim wystąpili. Film można już obejrzeć na YouTube.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku. W 41. rocznicę tego wydarzenia, 13 grudnia 2022 roku, Muzeum im. Orła Białego zaprosiło na pokaz filmu „Zomoza”.

„Zomoza” to krótkometrażowy film zrealizowany przez świętokrzyskich twórców. Opowiada historię kaprala Sobczaka, zomowca, który w trakcie działań pacyfikacyjnych w czasie stanu wojennego przechodzi przemianę. Początkowo jest entuzjastą działań mających zaprowadzać spokój w państwie, ale zmienia swoje nastawienie, kiedy widzi, jak milicjanci biją protestującą kobietę. Uwalnia ją, ucieka wraz z protestującymi i ukrywa się. Finalnie daje się odnaleźć, choć wie, że czeka go za to surowa kara. Jego postawa zbiera plon. Należy się spodziewać, że jego śladem pójdą inni.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Na pokaz filmu nie mógł przybyć jego reżyser Konrad Łęcki, ale był producent Zbigniew Kowalski, który barwnie opowiadał nie tylko o fabule, ale też i kulisach produkcji. Dodał też osobiste wspomnienia z pamiętnej niedzieli, kiedy w telewizji zamiast Teleranka puszczono wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Tło historyczne przedstawił dyrektor muzeum Grzegorz Bień.

Zbigniew Kowalski

Przy produkcji brali udział skarżyszczanie i nasze miasto. Część scen kręcono na ulicach Skarżyska – na Dolnej Kamiennej, na Zachodnim, na Skałce, a także na Rejowie w okolicy muzeum.

W filmie zagrali skarżyszczanie, między innymi historyk Mieszko Ogonowski, a także Łukasz Wilczyński-Siudek z rodziną. Ten drugi użyczył też pojazdów na plan.

 

W czasie pokazu przed muzeum palił się koksownik i stał STAR 660 z kolekcji „Starem i Honkerem przez świat”. W stroju zomowca wystąpił Piotr Kolasiński. Ogromne zaspy śniegu przed muzeum i mróz nawiązywały do tamtych dni, gdy zima także była w pełni.

Wśród widzów był skarżyszczanin, działacz Solidarności, Ryszard Sztando, który również dzielił się wspomnieniami z tych mrocznych czasów naszej najnowszej historii. Inny skarżyszczanin, Jerzy Stopa, użyczył sztandaru środowisk represjonowanych.

Film „Zomoza” jest już dostepny na YuTube.