Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja

Najnowsza wystawa w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej pt. „Nowości w zbiorach 2018-2019” została oficjalnie otwarta wernisażem. Miłośnicy historii zobaczą na niej wiele ciekawych eksponatów, głównie dotyczących naszego miasta.

Wystawa „Nowości w zbiorach 2018-2019” zawiera przedmioty, które trafiły do skarżyskiego muzeum w dwóch ostatnich latach. Dominują wśród nich rzeczy związane ze Skarżyskiem lub podarowane przez skarżyszczan.

Na piątkowym wernisażu dyrektor muzeum Grzegorz Bień i jego zastępca Robert Bodo zapraszali do oglądania wystawy, a obecnym na nim darczyńcom wręczyli podziękowania. Dla wszystkich uczestników wernisażu miał też coś Święty Mikołaj, który zajrzał także do muzeum.


ZBIÓRKA NA RZECZ SZPITALA W SKARŻYSKU

Wśród eksponatów są przedmioty należące do zmarłego 10 listopada 2019 roku Henryka Czecha. Zobaczyć można jego mundur i odznaczenia. Z czasem do muzeum trafi więcej pamiątek po podpułkowniku Henryku Czechu, o czym zapewniał na wernisażu jego zięć Jacek Jeżyk. – W tym momencie wypożyczyliśmy te rzeczy, które były możliwe do przekazania w tak krótkim okresie czasu. W domu jest cały pokój, w którym jest mnóstwo rzeczy i będziemy je sukcesywnie przekazywać do muzeum – powiedział Jacek Jeżyk.

Mieszkańcy Skarżyska przekazali na wystawę sporo innych przedmiotów. Trafiły tam zdjęcia, broń, przedmioty codziennego użytku. Anatol Rybicki, ojciec zmarłego tragicznie w Tatrach pilota-ratownika Janusza Rybickiego, podarował sztylet, który zostawili po sobie ewakuujący się ze Skarżyska Niemcy.

Ciekawymi eksponatami są też listy z obozów koncentracyjnych trafiające do rodzin więźniów.

Część eksponatów nie ma związku ze Skarżyskiem, ale przedstawia dużą wartość historyczną. Józef Wodecki z Końskich przekazał m.in. zdjęcia ze służby w marynarce wojennej, gdzie był motorzystą okrętowym.

Tuż po wernisażu na wystawę przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Spotkanie Mikołaja sprawiło im dużo radości.

Wystawa „Nowości w zbiorach 2018-2019” będzie czynna do 14 kwietnia 2020 roku. W okresie zimowym, do marca, muzeum czynne jest codziennie od 8.00 do 16.00. Wstęp na wystawę w cenie biletu wstępu do muzeum.

Muzeum zaprasza na kolejne wydarzenia nawiązujące do historii Skarżyska-Kamiennej:

Skarżysko w czasie wojny – zapraszamy na prelekcję i wystawę unikatowych archiwaliów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here