Polski Czerwony Krzyż obchodzi 100-lecie istnienia. W Skarżysku odbyła się uroczysta gala

759

PCK obchodzi w tym roku piękny jubileusz – 100-lecie działalności. Uroczystości odbyły się również w Skarżysku-Kamiennej.

Polski Czerwony Krzyż został utworzony już wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na początku 1919 roku. Początkowo organizacja nosiła nazwę Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, a na obecną zmienioną ją w 1927 roku.

Od filmu pokazującego w dużym skrócie historię PCK rozpoczęły się uroczystości 100-lecia w Miejskim Centrum Kultury. Potem dziękowano oraz gratulowano osobom, instytucjom i formom, które angażują się w codzienną działalność PCK zarówno poprzez wypełnianie zadań tej organizacji, jak również jej wspieranie i sponsoring.

W międzyczasie na scenie występowały dzieci, lokalni artyści oraz tancerze. Wystąpili: dzieci z Przedszkola nr 10, zespół Angels ze Szkoły Podstawowej nr 2, wokalistka Julia Kulińska, para taneczna Julia Kulińska i Kacper Kleczaj, wokalista Zbigniew Biber, podopieczni Fundacji Daj Szansę, szkoła tańca Art.-Dance, szkoła tańca Respect Dance.

Wydarzenie poprowadził pochodzący ze Skarżyska prezenter telewizyjny i reporter Mateusz Szymkowiak.

Lista odznaczonych oraz uhonorowanych podziękowaniami:

Srebrne krzyże zasługi nadane przez Prezydenta RP otrzymali:

  • Paweł Werens – zasłużony honorowy krwiodawca, oddał ponad 40 litrów krwi, Członek Zarządu Rejonowego PCK w Skarżysku-Kamiennej,
  • Marcin Adamczyk – Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Oddziale Rejonowym PCK w Skarżysku-Kamiennej, zasłużony honorowy krwiodawca, oddał ponad 27 litrów krwi
  • Tomasz Malmon – zasłużony honorowy krwiodawca, oddał ponad 40 litrów krwi

Odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” – odznaczenie dla osób, które oddały ponad 20 litrów krwi:

  • Ireneusz Madej
  • Czesław Prucnal
  • Sławomir Jacek Winiarski
  • Jacek Furmańczyk
  • Sławomir Mastalerz
  • Jacek Żmijewski
  • Łukasz Siemieniec
  • Waldemar Radzimirski
  • Wojciech Pietrasiewicz
  • Sławomir Czyż
  • Jerzy Szustak
  • Marek Tusień

Medale 100-lecia PCK za wsparcie i działalność na rzecz PCK:

  • Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej
  • Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej
  • Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej
  • Bank Spółdzielczy w Suchedniowie
  • Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej
  • Marian Milewczyk – dr nauk medycznych specjalizujący się w onkologii, przez 20 lat pełnił funkcję Prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Skarżysku-Kamiennej,
  • Adam Pańczyk – Wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Skarżysku od 1998 r., od 50 lat działacz Organizacji Czerwonokrzyskiej, związany z działalnością PCK od czasów szkolnych, Wiceprzewodniczący Kręgu Seniorów Związku Harcerstwa Polskiego, był Prezesem Klubów Honorowych Dawców Krwi przy Zakładach Metalowych MESKO, Honorowy Krwiodawca od 1973 roku, od 1988 do 1998 Skarbnik Zarządu PCK w Skarżysku, od 1989 do 1993 Członek Plenum Zarządu Wojewódzkiego w Kielcach, od 1998 do 2002 Członek Rady Okręgowej PCK w Kielcach.
  • Helena Zawadzka – zasłużona, długoletnia działaczka PCK odznaczona Kryształowym Sercem za działalność charytatywną, była Przewodnicząca Rejonowej Komisji Rewizyjnej przy Oddziale Rejonowym PCK w Skarżysku-Kamiennej,
  • Leszek Wojteczek – właściciel firmy Wtórpol w Skarżysku-Kamiennej, stale współpracujący z Oddziałem Rejonowym PCK w Skarżysku-Kamiennej, sponsor Fundacji Eco Textil która posiada ponad 200 bezpłatnych wypożyczalni rowerów trójkołowych i sprzętu rehabilitacyjnego na terenie całej Polski,
  • Tadeusz Woźniak – Członek Klubu Honorowych Dawców Krwi, oddane ponad 50 litrów krwi, organizator Motoserca w Skarżysku-Kamiennej, członek Klubu Motocyklowego Road Runners MC, przez 10 lat pełnił funkcję Prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi PULS w Grójcu, współorganizator i prowadzący transport darów dla powodzian w Sandomierzu.

Odznaki honorowe Polskiego Czerwonego Krzyża

Odznaką Honorową II stopnia zostały wyróżnione opiekunki Szkolnych Kół PCK:

  • Mariola Okła
  • Jolanta Chojnacka
  • Edyta Bartosiewicz

III stopnia:

  • Beata Wikło

IV stopnia:

  • Joanna Więckowska

Odznaki Zasłużony Honorowy dawca Krwi za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne oddawanie krwi:

I stopnia, po oddaniu 18 litrów krwi:

  • Marcin Jelonek
  • Jarosław Piotrowski
  • Alfred Bodo
  • Paweł Smal
  • Konrad Rurarz

II stopnia po oddaniu 12 litrów krwi:

  • Marcin Piętak

III stopnia po oddaniu 6 litrów:

  • Monika Lisowska
  • Damian Markiewicz
  • Anna Pomorska
  • Piotr Jabłoński
  • Jakub Bilski
  • Agnieszka Plaskota
  • Marcin Koperwas
  • Krzysztof Nowek

Puchary dla szkół i podziękowania dla opiekunów szkolnych kół PCK oraz  młodzieży oddającej krew w ramach turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”:

I  miejsce: II LO – 0,533 wskaźnik na 1/ucznia, opiekun Maciej Szaraniec
II miejsce: ZST   – 0,225, opiekun Krzysztof Łakomiec
III miejsce: ZSTM – 0,175, opiekun Ewa Jaworska
IV miejsce: ZSE – 0,103, opiekun Anna Lenart
V miejsce: I LO – 0,072, opiekun Paweł Wiatr
VI miejsce: ZSSU – 0,056, opiekun Joanna Ludew

Podziękowania dla wolontariuszy w dowód uznania za wieloletnią, aktywną działalność na rzecz rozwoju Polskiego Czerwonego Krzyża

Opiekunowie Szkolnych Kół PCK:

  • Grażyna Piątkowska
  • Ewa Kopeć
  • Joanna Wojton-Rzeszowska
  • Aneta Hartwich-Chomicz
  • Agnieszka Reszka
  • Teresa Suwara
  • Jolanta Chojnacka
  • Ilona Bieszczad
  • Mariola Okła
  • Aleksandra Mazurkiewicz
  • Grażyna Miernik
  • Anna Telka-Maciejska
  • Ewa Głogowska
  • Teresa Lipiec
  • Ilona Michta
  • Magdalena Jaworska
  • Beata Turek
  • Małgorzata Piątek
  • Edyta Bartosiewicz
  • Małgorzata Wojciechowska
  • Iwona Bogusiewicz
  • Anna Lenart
  • Krzysztof Łakomiec
  • Ewa Jaworska
  • Elżbieta Majsak

Ratownicy medyczni:

  • Emil Bąk
  • Arkadiusz Zuba
  • Jarosław Szczepanek
  • Zbigniew Kozioł

Pielęgniarki z medycyny szkolnej:

  • Bożena Kraul
  • Jolanta Banach
  • Elżbieta Zbrożek
  • Zofia Kabała
  • Lucyna Tusznio
  • Małgorzata Jędrzejczyk

Podziękowania dla sponsorów PCK:

  • Jan Cieśla, Centgaz, Skarżysko-Kamienna
  • Marek Szymkowiak, Shymko, Starachowice
  • PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej
  • MESKO SA Skarżysko-Kamienna
  • Barbara Czerska, Batmar Skarżysko-Kamienna

Podziękowania dla dyrektorów placówek oświatowych:

  • Martyna Maćkowiak, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej
  • Paweł Buryło, Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej
  • Joanna Romanowska, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej
  • Janusz Maciejewski, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej
  • Joanna Żurawka, Dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej
  • Halina Sieczka, Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej
  • Magdalena Tusień-Kuzka, Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie
  • Magdalena Kalbarczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr w Skarżysku-Kamiennej
  • Grażyna Wódz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej
  • Bogumiła Sadza, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku-Kamiennej
  • Robert Wójcik, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Skarżysku-Kamiennej
  • Renata Karpeta, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Skarżysku-Kamiennej
  • Joanna Mecherzyńska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Skarżysku-Kamiennej
  • Magdalena Ciok, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej
  • Renata Bilska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Skarżysku-Kamiennej
  • Elżbieta Chajduga, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Skarżysku-Kamiennej
  • Marcin Kruk, Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej
  • Mariusz Kawa, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej
  • Artur Szumielewicz, Dyrektor Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej
  • Ewa Baińska, Dyrektor Prywatnego Zespołu Szkół w Skarżysku-Kamiennej
  • Danuta Latos, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej
  • Grzegorz Jędrzejczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Maczka w Bliżynie
  • Małgorzata Strzelec, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grzybowej Górze
  • Bożena Pożoga, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bodzentynie
  • Sylwester Koziński, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mroczkowie
  • Marta Koniarska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej
  • Beata Domańska-Kózka, Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Leśnej
  • Urszula Wilkosz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goździe
  • Roman Pytel, Dyrektor Szkoły Podstawowej we Wzdole Rządowym
  • Maciej Mądzik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łącznej
  • Dorota Gibas, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym
  • Mirosława Owczarek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Odrowążku
  • Zdzisław Wojnarski, Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie
  • Izabela Głowala-Działak, Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie

Podziękowania i upominki  dla krwiodawców z klubów działających przy Oddziale Rejonowym  PCK Skarżysko i Mesko SA oraz Klubu Motocyklowego Road Runners MC.

Nagrody w konkursie plastycznym o historii PCK „Od 100 lat wszędzie dla wszystkich”. Konkurs zorganizowany na terenie szkół współpracujących z Oddziałem Rejonowym PCK w Skarżysku-Kamiennej.

I miejsce: Natalia Wikło, Szkoła Podstawowa we Wzdole Rządowym
II miejsce: Diana Bonarek, Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku-Kamiennej
III miejsce: Zuzanna Skuza, Szkoła Podstawowa nr 7 w Skarżysku-Kamiennej
Wyróżnienie: Julia Cisek, Szkoła Podstawowa we Wzdole Rządowym

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here