REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Październik zwany jest „różowym miesiącem”, czyli miesiącem profilaktyki raka piersi. Z tej okazji w Skarżysku-Kamiennej odbędą się dwa wydarzenia – OnkoSpacer i Marsz Różowej Wstążeczki.

Rak piersi – tych słów z ust lekarza obawia się każda kobieta. Nie jest to dziwne, ponieważ jest on najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. W Polsce stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet.

W Polsce rak piersi diagnozowany jest u 19 tysięcy kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie ponad pięćdziesiąt Polek dowiaduje się o tej chorobie, a piętnaście każdego dnia umiera. Podczas gdy liczba zachorowań w całej Europie rośnie, ale śmiertelność maleje, w Polsce przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, zwiększa się także śmiertelność.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jednakże RAK TO NIE WYROK. W walce z rakiem piersi istotna jest profilaktyka, której celem jest zapobieganie mu i jak najwcześniejsze jego wykrycie. To z kolei znacznie zwiększa szanse na pomyślny finał walki z tym nowotworem.

W tym celu właśnie pojawiają się rozmaite inicjatywy propagujące profilaktykę raka piersi. Szczególnie dzieje się tak w październiku, który jest miesiącem profilaktyki raka piersi, a 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Różowy to kolor profilaktyki raka piersi.

W tym roku w Skarżysku odbędą się w związku z tym dwa wydarzenia:

 • OnkoSpacer
 • Marsz Różowej Wstążeczki

Przez cały rok o samobadaniu piersi przypomina Stowarzyszenie Dotyk Miłości i uczy, jak to robić:

Rak piersi to nie wyrok! Poznaj historie kobiet, które wygrały walkę. Samobadanie może uratować życie!

Po raz kolejny: Marsz Różowej Wstążeczki w Skarżysku

Marsz Różowej Wstążeczki, który w tym roku odbędzie się po raz czternasty, już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń propagujących dbanie o zdrowie kobiecych piersi.

Zobacz relację z Marszu Różowej Wstążeczki 2023 w Skarżysku-Kamiennej:

Marsz Różowej Wstążeczki 2023. W Skarżysku rozpoczęło się propagowanie profilaktyki raka piersi w ramach Różowego Października

 

Trasa tegorocznego marszu będzie tradycyjna – z Plant na Przydworcowym na Plac Staffa przy Miejskim Centrum Kultury. Podczas marszu będzie dominował kolor różowy. Organizatorzy zapewnią wstążeczki i balony, a mile widziane będą różowe akcenty w ubiorze uczestników.

Ma mecie marszu odbędzie się piknik profilaktyczny, gdzie panie będą mogły przejść takie badania:

 • badania mammograficzne piersi – kobiety w wieku 50–69 lat
 • badanie cytologiczne – kobiety w wieku 25–59 lat
 • badanie poziomu cukru we krwi
 • badanie ciśnienia krwi

Jak zawsze też będzie coś do jedzenia oraz szczypta kultury i rozrywki. Wystąpią wokaliści z MCK, ekipa gimnastyczna z Akademii Holistycznej. Odbędą się też pokazy udzielania pierwszej pomocy.

Marsz Różowej Wstążeczki 2023 odbędzie się w piątek 29 września 2023 roku. Początek o godz. 11.00 przy ulicy Sokolej 6.

Marsz Różowej Wstążeczki organizują wspólnie: Sanepid – Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, Skarżyski Klub Amazonek, Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „Chcieć znaczy móc” w Skarżysku-Kamiennej, ZOZ – Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, PCK – Polski Czerwony Krzyż, MOPS – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, MCK – Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, CIS – Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku-Kamiennej.

Marsz Różowej Wstążeczki odbędzie się w Skarżysku-Kamiennej

Po raz pierwszy: Róż po zdrowie – OnkoSpacer w Skarżysku

Dwa dni po Marszu Różowej Wstążeczki odbędzie się wydarzenie również mające na celu zwiększenie świadomości tego, jak ważna jest aktywna profilaktyka raka piersi. Również będzie składać się z części pieszej oraz drugiej, łączącej edukację teoretyczną z praktyczną.

Zobacz relację z OnkoSpaceru 2023 w Skarżysku-Kamiennej:

Październik w Skarżysku jest różowy! Odbył się OnkoSpacer propagujący profilaktykę raka piersi i innych nowotworów kobiecych

OnkoSpacer pod hasłem „Róż po zdrowie. Jestem świadoma – badam się!” wyruszy z ul. Powstańców Warszawy 5. Tam mieści się siedziba Stowarzyszenia Od Nowa, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Spacer przejdzie ulicami Skarżyska do hotelu Promień, gdzie odbędą się warsztaty edukacyjne. Będzie też poczęstunek, a dla najmłodszych przygotowane będą animacje. Warto więc zabrać również i młodsze pokolenia, również ze względu na edukację.

Pierwsze sto osób, które pojawią się na starcie, otrzyma upominki.

 • Warsztaty edukacyjne – program – początek godz. 14.30:
 • Wykład na temat profilaktyki raka piersi i szyjki macicy – ginekolog-położnik Bożena Miller-Kowal
 • Nauka samobadania piersi – ćwiczenia praktyczne – Stowarzyszenie Dotyk Miłości
 • Interaktywny dialog z elementami psychoedukacyjnymi – psycholog i terapeuta Agata Matysiak
 • Pielęgnacja ciała w chorobie nowotworowej – strefa urody – Karolina Dumin, przedstawicielka firmy Arbonne, oraz Anna Jastrząb-Paluch reprezentująca firmę Forever

OnkoSpacer pod hasłem „Róż po zdrowie. Jestem świadoma – badam się!” odbędzie się w niedzielę 1 października 2023 roku. Początek o godz. 14.00 przy bloku pod adresem Powstańców Warszawy 5. Finał w hotelu Promień przy ul. Legionów 105 w Skarżysku-Kamiennej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Od Nowa. Partnerami i sponsorami są: producent bielizny Corin, Mesko Skarżysko-Kamienna, agencja marketingowa Projekt.mamut, Stowarzyszenie Dotyk Miłości, hurtownia papiernicza Best w Skarżysku-Kamiennej, animacje Panie Nianie, cukiernia W Słodkim Świecie Żoli w Skarżysku-Kamiennej, hotel Promień w Skarżysku-Kamiennej, Instytut Kosmetyczny i SPA Yasumi w Skarżysku-Kamiennej, agencja reklamowa OOH Recevent w Skarżysku-Kamiennej.

Udział w obu wydarzeniach, badaniach i dodatkowych atrakcjach jest BEZPŁATNY.

Zapraszamy do udziału w inicjatywach promujących profilaktykę raka piersi.

onkospacer skarżysko
OnkoSpacer pod hasłem „Róż po zdrowie. Jestem świadoma – badam się!” odbędzie się w Skarżysku-Kamiennej

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to