Wataha znów zbliża się do Skarżyska. Tym razem czeka… KOZA

Już wkrótce kolejna edycja maratonu rowerowego Wataha Ultra Race. Nosi nazwę KOZA, a najdłuższy dystans z trzech do wyboru to, bagatela, 500 kilometrów! Start i meta oczywiście w Skarżysku-Kamiennej.

Wataha Ultra Race to cykl maratonów rowerowych, które odbywają się od 2022 roku. Niemal od samego początku baza startowa znajduje się w Skarżysku, w ośrodku nad zalewem Rejów.

Tak było podczas jednej z poprzednich edycji Wataha Ultra Race:

Rowerzyści jak wilki. Wataha Ultra Race to świetna rowerowa impreza ze startem i metą w Skarżysku

Do tej pory imprezy odbywały się zimą, wiosną i jesienią. Po raz pierwszy organizatorzy zapraszają na świętokrzyskie trasy latem. Czy pogoda będzie prawdziwie letnia, czy, jak to zazwyczaj bywa, zaskoczy i warunki będą zupełnie do tej pory roku nieprzystające?

Wilk będzie syty i… koza cała

O tym przekonamy się, a w zasadzie przekonają się uczestnicy, w dniach 1–5 sierpnia 2025 roku. To wtedy odbędzie się premierowa w Watasze – KOZA.

Nazwa nieco żartobliwa, ale nieprzypadkowa. To nawiązanie do lokalnej rogacizny – kozy sandomierskiej. To rasa rdzennie polska, która po okresie spadku popularności w hodowlach teraz ponownie zyskuje na popularności. Wilcza wataha wyruszy więc na spotkanie kóz, co nie jest pozbawione logiki (sic!).

Sandomierszczyzna – świętokrzyska Amalteja

Wyruszy więc właśnie w kierunku Sandomierza. To miasto o bogatej historii i dużej popularności spowodowanej w znacznej mierze serialem Ojciec Mateusz. I nadal wszystko nam się zazębia. Wiadomo, czym poruszał się w filmie grający duchownego Artur Żmijewski.

Amalteja – koza, która karmiła Zeusa (w mitologii rzymskiej – Jowisza). Jej złamany róg miał moc ciągłego napełniania się jedzeniem – tak zwany róg obfitości lub róg Amaltei.

Wyżyna Sandomierska to świętokrzyski spichlerz. Wylesione, pagórkowate tereny wyżyny, zagospodarowane pod uprawy zbóż, owoców i winorośli to świętokrzyski róg obfitości czasu żniw i zbiorów. To również region zamieszkiwany niegdyś licznie przez gatunek Kozy Sandomierskiej, której spuścizną są nazwy miejscowości, takie jak Pacanów, Dwikozy, czy lokalne atrakcje jak Kozie Schodki w Sandomierzu (odcinek specjalny na trasie KOZA 500), kozie farmy, a także popularny w XX wieku podróżnik – Koziołek Matołek.
Wataha Ultra Race

W efekcie, uczestnicy tej edycji porzucą świetnie już obeznane świętokrzyskie knieje. Jak mówi organizator imprezy Mateusz Szafraniec, taka zmiana krajobrazu to zabieg celowy. Po prostu dla odmiany i nowego rodzaju doznań. Tym razem, jak przekonuje, będzie można w trakcie jazdy pochillować, podziwiając przy okazji sięgające po horyzont piękne krajobrazy Wyżyny Sandomierskiej. Te terany zwane są polską Toskanią, a sam Sandomierz – małym Rzymem.

Latem opuszczamy lasy, które dotąd, w chłodne miesiące stanowiły schronienie Watahy podczas dzikich gonitw. KOZA to  obfitość gravelowych terenów. Unikalnie poprowadzone trasy przenosić będą po pociętych wąwozami pagórkach kilka razy od Gór Świętokrzyskich, po dolinę Wisły. Pozwolą żerować na obszarach najobfitszych terenowo i krajobrazowo na ziemi kryjącej spuściznę i kości Sandomierskiej Kozy. Złamiemy róg obfitości, zdobędziemy kolejny REWIR Watahy. AUUUUU!Wataha Ultra Race

Etymologię nazwy i lokalizację maratonu już znamy. Teraz pora na liczby. Tym razem do wyboru są trzy dystanse:

  • 500 km
  • 300 km
  • 150 km

Jak dodaje Mateusz Szafraniec, najdłuższy dystans jest dłuższy o 50 km od najdłuższego dotychczas w historii Wataha Ultra Race. Znając jednak charaktery uczestników imprezy, to nie tylko nie odstraszy, ale pewnie wręcz przeciwnie – zachęci do podjęcia wyzwania. Szczególnie że trasy są tak zaprojektowane, że w trakcie można dystans skrócić. Albo… wydłużyć!

Wszystkie szczegóły KOZY 2025 są na stronie:

https://watahaultrarace.pl/koza-2025

Żerowanie, spanie i start!

KOZA 2025 rozpocznie się w piątek 1 sierpnia tradycyjnym „żerowaniem”, czyli wspólną biesiadą integracyjną.  W sobotę z rana start. I potem już tylko walka z kilometrami, własnymi słabościami potęgowanymi, znając życie, niespodziankami ze strony matki natury.

Po setkach kilometrów, dziesiątkach godzin na siodełku i niezliczonych przygodach na trasie – na mecie jak zawsze będzie powitanie, poczęstunek, gadżety, medale, a przede wszystkim wyjątkowa atmosfera. To z tego Wataha Ultra Race słynie na cały kraj (i pewnie nie tylko).

Dla naszego miasta to świetna sprawa, że możemy gościć u nas tak fantastyczną imprezę. Skarżyszczan, których, jak mówi Mateusz Szafraniec, przybywa na listach startowych z imprezy na imprezę, zapraszamy do jeszcze liczniejszego udziału, a niejeżdżących – do życzliwego przywitania kolarskiej Watahy.

Uczestnikom i organizatorom już dziś życzymy, aby rzeczywistość przerosła oczekiwania! Oczywiście – in plus!

Powodzenia!

REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Wiosłowanie z medalistką olimpijską na Rejowie! W Skarżysku odbył się festyn z Wiosłami

Na zalewie Rejów w Skarżysku-Kamiennej odbył się Festyn z Wiosłami. Gościem była Agnieszka Kobus-Zawojska, medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy w wioślarstwie.

Łodzie wioślarskie były od zawsze obecne na zalewie Rejów w Skarżysku. W 1926 roku powstał Klub Wioślarski „Rejów”, a jego zawodnicy przez kilkadziesiąt lat cięli powierzchnię zalewu swoimi łodziami. Dziś klub już nie istnieje, ale są jeszcze byli zawodnicy i trenerzy, którzy z sentymentu wrócili na Rejów. Wiosłują, a jednocześnie szykują się do upamiętnienia setnej rocznicy powstania klubu.

Jest nowy sezon i jest nowa łódź. Byli zawodnicy KW Rejów znów wiosłują po skarżyskim zalewie

Wiosła pojawiły się na Rejowie też z innej okazji. W słoneczną niedzielę 20 lipca 2025 roku odbył się Festyn z Wiosłami. Mieszkańcy Skarżyska i nasi goście też mieli okazję powiosłować. I to zarówno na wodzie, jak i na brzegu.

Na wody zalewy z „dzikiej” plaży co rusz wypływała smocza łódź, którą do Skarżyska z Warszawy przywiozło Stowarzyszenie Olimpijskie WygrywaMy, współorganizator wydarzenia. Po krótkim przeszkoleniu wiosłowania mógł spróbować każdy chętny.

Na brzegu natomiast na uczestników festynu czekała Agnieszka Kobus-Zawojska, medalistka igrzysk olimpijskich – wicemistrzyni z Rio de Janeiro 2016 i trzecia na podium w Tokio 2020, również medalistka, w tym złota, mistrzostw świata i Europy. Ona zapraszała do spróbowania sił na wioślarzach, czyli ergometrach wioślarskich. Zwycięzcy rywalizacji przeprowadzanej w parach dostawali nagrody.

agnieszka kobus zawojska
Agnieszka Kobus-Zawojska miała ze sobą medale olimpijskie

Do pływania po zalewie na deskach, tzw. SUP-ach (stand up paddle) zapraszało z kolei Stowarzyszenie Skarland For Life.

Na najmłodszych czekała nieodzowne na takich imprezach dmuchańce, a na wszystkich zgłodniałych – ognisko z kiełbaskami.

Patronatem honorowym Festyn z Wiosłami objął prezydent Arkadiusz Bogucki, który wraz z pozostałymi członkami trio prezydenckiego, Iwoną Jeziorską i Konradem Wikarjuszem, również chwycili za wiosła.

Pogoda tego dnia sprzyjała, więc w zalewie można było pływać i bez wioseł.

Organizatorem Festynu z Wiosłami było Stowarzyszenie Kultura Sportu, a współorganizatorami: Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji Skarżysko-Kamienna, Miasto Skarżysko-Kamienna oraz Stowarzyszenie Olimpijskie WygrywaMy.

REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Rondo Praw Kobiet w Skarżysku uroczyście i symbolicznie otwarte

Uroczyste odsłonięcie i nadanie nazwy odbyło się na Rondzie Praw Kobiet w Skarżysku-Kamiennej.

Rondo Praw Kobiet powstało przy okazji budowy obwodnicy Skarżyska. Znajduje się przy Węźle Centrum na odcinku tzw. starej Siódemki.

Formalnie nazwę Rondo Praw Kobiet nadali radni miejscy na sesji 27 lutego 2025 roku:

Mamy Rondo Praw Kobiet w Skarżysku. To rondo przy węźle Centrum na S7

Teraz przyszła pora na symboliczną i uroczystą część tego procesu. Od 23 lipca 2025 roku na rondzie są już tabliczki z nazwą Rondo Praw Kobiet. Tego dnia przy rondzie zebrali się samorządowcy, w tym osoby zaangażowane w inicjatywę nadania takiej właśnie nazwy. Wśród obecnych dominowały panie.

Była w tym gronie Renata Pela, radna miejska, która stanęła na czele grupy, która wystąpiła z inicjatywą nadania takiej nazwy rondu.

To dla mnie szczególny moment. Udaje nam się to, o czym marzyłyśmy. To niewielkie rondo ma wielkie znaczenie symboliczne. Pokazuje, że prawa kobiet to nie margines, to centrum naszej historii. Dziś ten fragment naszej historii odsłaniamy w naszym mieście. Jestem dumna i duma mnie rozpiera. Dziękuję radnym, którzy wsparli te inicjatywę, aktywistom i aktywistkom oraz mieszkankom i mieszkańcom Skarżyska, którzy się pod inicjatywą podpisali. Dziękuję państwu bardzo serdecznie.Renata Pela

Głos zabrali również prezydent Skarżyska Arkadiusz Bogucki, zastępca prezydenta Iwona Jeziorska, czyli pierwsza w historii Skarżyska kobieta na stanowisku prezydenckim, a także wiceprzewodnicząca rady miejskiej Ewa Warszawa. Samorządowcy zapewniali, że kobiety we władzach naszego miasta odgrywają dużą rolę.

Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonały skarżyszczanki – kobiety trzech pokoleń – Elżbieta Skorupska, Ida Jemielniak i Julia Wałatka. Iga Jemielniak oraz Danuta Głogowska wyrecytowały też wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Portret kobiecy”.

Ostatnim akcentem wydarzenia było wypuszczenie różowych balonów w niebo.

Od tego dnia kierowcy wjeżdżający do Skarżyska przez Węzeł Centrum będą dowiadywać się, że przejeżdżają przez Rondo Praw Kobiet.

Z nadaniem nazwy Rondo Praw Kobiet związane było wydarzenie „Jej Miasto – Miasto w Rękach kobiet”:

Być jak Lilith! Kobiece rozmowy w MCK w Skarżysku – Mieście Kobiet

REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Zmarł Mariusz Lelonek, ceniony i lubiany były nauczyciel ze Skarżyska

Mariusz Lelonek

Bardzo smutna wiadomość obiegła Skarżysko-Kamienną. Nie żyje Mariusz Lelonek, były nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 7 w naszym mieście.

Mariusz Lelonek zmarł 22 lipca 2025 roku w wieku 72 lat.

W Mickiewiczu uczył fizyki. Uczył jej też w Szkole Podstawowej nr 7. Był lubianym i cenionym profesorem. Profesorem, który należał do tych, dzięki którym naukę dało się lubić.

Był nauczycielem zaangażowanym również w zajęcia pozaszkolne. Jako pasjonat żeglarstwa był twórcą działającego do dziś szkolnego koła żeglarskiego Kotwica. Poza żeglowaniem zarażał uczniów pasją również do sportów zimowych.

Jego pasją był też brydż sportowy. W 2017 roku pisaliśmy o Mariuszu Lelonku, gdy w duecie z Sylwestrem Sikorą zdobył mistrzostwo Powiatu Skarżyskiego.

Takimi słowami Mariusza Lelonka żegna jego szkoła:

Był niezwykłym nauczycielem fizyki, z dużym poczuciem humoru. Kochał ludzi, góry i żagle. Prowadzone przez niego lekcje były ciekawe. Swoimi pasjami zarażał wielu młodych ludzi. Był twórcą szkolnego koła żeglarskiego Kotwica, które działa do dziś. Przygodę z nartami, czy też żeglowaniem, liczni uczniowie zawdzięczają właśnie profesorowi Mariuszowi Lelonkowi. Niezapomniane górskie wycieczki, obozy żeglarskie, a przede wszystkim zadania z fizyki z „Pistacjuszem” (starym, ulubionym samochodem profesora) zapamiętały zapewne liczne pokolenia dzisiaj już absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Z żalem i smutkiem żegnamy naszego kolegę.

W komentarzach jego byli uczniowie wspominają go jako wyjątkowego i nietuzinkowego nauczyciela. Takiego, którego zapamiętuje się na całe życie.

Pogrzeb Mariusza Lelonka odbędzie się w sobotę 26 lipca 2025 roku o godz. 14.00 w kościele pw. św. Brata Alberta przy ulicy Spółdzielczej w Skarżysku-Kamiennej. Urna z prochami zmarłego zostanie złożona do grobu na cmentarzu Łyżwy.

Bliskim, znajomym i wszystkim, dla których Mariusz Leonek był ważną osobą, składamy kondolencje.

RIP

Pogrzeb Mariusza Lelonka odbędzie się w sobotę 26 lipca 2025 roku o godz. 14.00 w kościele pw. św. Brata Alberta przy ulicy Spółdzielczej w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Święto Policji 2025: Skarżyscy policjanci świętują, odbierają podziękowania i życzenia oraz awansują

Coroczna uroczystość z okazji Święta Policji odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej. Coroczne święto to dla policjantów czas szczególny – wielu z nich otrzymuje awanse na wyższe stopnie.

Święto Policji przypada rokrocznie 24 lipca. W poszczególnych komendach województwa świętokrzyskiego odbywają się z tej okazji uroczystości. W Komendzie Powiatowej Policji w Skarżysku odbyły się one 17 lipca 2025 roku. Na dziedzińcu komendy przy ulicy Szydłowieckiej zebrali się skarżyscy funkcjonariusze oraz zaproszeni goście.

Do policjantów podziękowania za służbę, życzenia bezpiecznej służby i wszystkiego najlepszego również w życiu osobistym skierowali przełożeni – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach młodszy inspektor Marcin Chatys, niedawno mianowany komendantem KPP Skarżysko-Kamienna młodszy inspektor Paweł Szczepaniak oraz zastępca komendanta skarżyskiej Policji nadkomisarz Piotr Mamla. Podobne słowa do stróżów prawa skierowali samorządowcy – Starosta Skarżyski Artur Berus oraz Prezydent Skarżyska Arkadiusz Bogucki.

Blisko pięćdziesięcioro policjantek i policjantów ze Skarżyskiej komendy otrzymało w tym roku awanse na wyższe stopnie. Kilkoro otrzymało odznaczenia za zasługi i długoletnią służbę.

Przyłączamy się do podziękowań i życzeń i również gratulujemy!

Po raz pierwszy na skarżyskim Święcie Policji pojawiły się stoiska z ofertą firm i instytucji. Poza skarżyską komendą pojawili się: Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna, Polskie Linie Kolejowe promujące akcję Bezpieczny Przejazd oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ze swoim niezastąpionym saturatorem. Na policyjnym stanowisku można było skosztować pysznej grochówki. Uroczystość Święta Policji swoją obecności zaszczyciły też skarżyskie przedszkolaki.

Awanse policjantów Policji w Skarżysku w 2025 roku:

Podinspektorami Policji zostali mianowani nadkomisarze: Piotr Mamla, Łukasz Walas.

Nadkomisarzem Policji został mianowany komisarz Andrzej Jasiński.

Komisarzami Policji zostali mianowani podkomisarze: Paweł Rycerski, Rafał Miernik.

Aspirantami sztabowymi Policji zostali mianowani starsi aspiranci: Marcin Czarnota, Wojciech Przysiężniak, Małgorzata Marek, Damian Pietras, Grzegorz Szymkiewicz.

Starszymi aspirantami Policji zostali mianowani aspiranci: Tomasz Berus, Kamil Czarnecki, Włodzimierz Młodawski, Kamil Szczuka, Łukasz Maj, Jakub Markowski, Mateusz Rusek.

Aspirantami Policji zostali mianowani młodsi aspiranci: Agata Banasik, Dariusz Basiak, Karol Głowacki, Paweł Jasztal, Łukasz Jędrzejczyk, Paweł Karbownik, Michał Kołomański, Michał Kruczyński, Przemysław Maciejczak, Jarosław Piotrowski, Jarosław Pukowski, Izabela Niziołek, Piotr Strzelecki, Karol Szafraniec, Łukasz Śliwa, Michał Świercz.

Sierżantami sztabowymi Policji zostali mianowani starsi sierżanci: Tomasz Wiaderny, Robert Błaszczyk, Milena Pajdo, Kamil Szymczyk, Rafał Woźniak, Daniel Wykrota.

Starszym sierżantem Policji został mianowany sierżant Michał Gajda.

Sierżantem Policji zostali mianowani starsi posterunkowi Mikołaj Rurarz, Piotr Bernat.

Starszymi posterunkowymi Policji zostali mianowani posterunkowi: Dawid Biela, Grzegorz Kwiatkowski, Bartosz Ratajski, Patryk Wiatr, Waldemar Wołąkiewicz.

Odznaczeni zostali:

  • złotą odznaką „Zasłużony policjant”: młodszy inspektor Paweł Szczepaniak
  • brązową odznaką „Zasłużony policjant”: aspirant sztabowy Grzegorz Szymkiewicz
  • medalami srebrnymi za długoletnią służbę: podinspektor Norbert Kuźdub, komisarz Jarosław Gwóźdź, aspirant sztabowy Marcin Znojek.
REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

BioBlitz odbędzie się w parku miejskim w Skarżysku. Zapraszamy na społeczną inwentaryzację przyrody

Fontanna w parku jest symbolem jego zaniedbania. Od lat nie ma w niej wody

W parku miejskim w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się wydarzenie o nazwie BioBlitz, czyli społeczna inwentaryzacja przyrody. Przyrodnicy chcą poznać florę i faunę tego miejsca, a do działania zapraszają wszystkich chętnych.

Park miejski w Skarżysku jak jest – każdy widzi. Mocno zaniedbany, zaśmiecony, z dziurawymi alejkami, z fontanną, ale bez wody. Czasy świetności ma on zdecydowanie za sobą.

Sprawa rozbija się o sprawy własnościowe. Właścicielem parku jest kolej, która nie dba o niego, jak niegdyś. Miejski jest więc tylko z potocznej nazwy – znajduje się przecież w mieście, ale nie podlega władzom miasta, ani tym bardziej powiatu. Te wiec, nie chcą inwestować w to miejsce.

Czy BioBlitz, czyli wydarzenie, które się w nim odbędzie, będzie impulsem ku temu, aby obecni i potencjalni właściciele parku podjęli działania zmierzające ku uporządkowaniu tego miejsca?

Czym jest BioBlitz?

BioBlitz („blitz” z angielskiego to zrobienie czegoś szybko za jednym zamachem), jak podaje Wikipedia, to wydarzenie będące krótkotrwałym badaniem biologicznym, mającym na celu zarejestrowanie wszystkich gatunków żyjących na wyznaczonym obszarze. Grupy naukowców, przyrodników-amatorów oraz wolontariuszy prowadzą intensywne badania terenowe w ciągu nieprzerwanego czasu. Jednym z celów wyróżniających BioBlitz od profesjonalnych badań, jest zwiększenie publicznego zaangażowania i zainteresowania tematyką różnorodności biologicznej.

Jak czytamy dalej, wśród celów takiego wydarzenia jest w efekcie nie tylko dokumentacja przyrody, ale też edukacja poprzez spotkanie z naukowcami i po prostu zabawa na łonie natury.

Jak dodaje Bartosz Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja, które jest inicjatorem BioBlitzu w parku w Skarżysku, jest to trend ogólnoświatowy, który trafił również do Polski i coraz częściej odbywa się w różnych miejscach. W Skarżysku będzie to pierwsze wydarzenie tego typu.

Po co BioBlitz w parku w Skarżysku?

Bartosz Piwowarski wyjaśnia:

Dlaczego wybraliśmy park miejski w Skarżysku na BioBlitz? Dlatego, że może być ciekawy pod względem przyrodniczym. Tak naprawdę nie wiadomo, co się w nim kryje. Chcemy zobaczyć, co w nim żyje, aby uwzględnić występującą tu przyrodę przy potencjalnym zagospodarowaniu parku. Inwentaryzacja BioBlitz, która jest szybką, jednodniową, formą inwentaryzacji przyrodniczej, może wskazać dalszy kierunek działań w kontekście parku.

Jest to także działanie proedukacyjne. Będzie można podpatrzeć, jak pracują przyrodnicy, i samemu stać się przyrodnikiem na jeden dzień. Każdy uczestnik inwentaryzacji jest jej współautorem i jednocześnie może się czegoś nauczyć.
Bartosz Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja

Bartosz Piwowarski nie ukrywa, że przeprowadzenie takiej inwentaryzacji w parku jest też spowodowane tym, że w przyszłości, po uregulowaniu stanu własnościowego i „przejęciu” parku przez nasze miasto, na pewno zostanie on zrewitalizowany. Chodzi więc o to, aby podejmując tam jakiekolwiek działania, mieć na uwadze jego obecnych mieszkańców, zarówno zwierzęta, jak i roślinność.

Prezes Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja dodaje również, że park może i powinien być atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców Skarżyska.

Nasz park ma szansę stać się parkiem wzorcowym. Można go w przyszłości zagospodarować jako miejsce sprzyjające tamtejszej przyrodzie, a jednocześnie może być on atrakcyjny dla społeczeństwa. Można pogodzić bioróżnorodność tego miejsca z walorami rekreacyjnymi. Pomysłów jest mnóstwo, ale co przyniesie przyszłość, nie wiemy.Bartosz Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja

Wśród pomysłów, jakie przedstawia przyrodnik, są między innymi:

  • pozostawianie liści i tworzenie warunków dla bytności np. jeży
  • utworzenie sandarium dla organizmów żyjących w suchym środowisku
  • umieszczenie naturalnych wygrodzeń faszynowych
  • pozostawianie kłód martwego drewna z wyjaśnieniem, dlaczego warto tak robić
  • tabliczki z informacjami o gatunkach flory i fauny obecnych w parku
  • organizacja plenerowych lekcji przyrody

Oczywiście, dbając o przyrodę, trzeba zadbać o infrastrukturę dla ludzi, poprawiając choćby alejki czy wstawiając obiekty małej architektury.

Jednak jednym z najważniejszych działań powinno być, zdaniem Bartosza Piwowarskiego, ponowne uruchomienie fontanny. Jak mówi, woda w takim miejscu jest niezbędna. I znów – zarówno dla ludzi (dla ochłody) – jak i dla przyrody (na przykład do picia dla ptaków). Idealnie jednak, jego zdaniem, byłoby, aby był to zbiornik możliwie jak najbardziej naturalny, najlepiej niewybetonowany.

A co dalej z parkiem w Skarżysku?

BioBlitz na pewno będzie wartościowym działaniem, które wskaże walory przyrodnicze tego skrawka zieleni w naszym mieście i, miejmy nadzieje, zostanie uwzględniony, gdy podjęte zostaną działania rewitalizacyjne.

Póki co, jak informuje rzeczniczka urzędu miasta Izabela Szwagierek, władze miasta prowadzą rozmowy z koleją, aby park stał się „miejski” nie tylko z nazwy, ale też dosłownie. Jak mówi, władze oczekują wyceny kwoty, za jaką park mógłby zostać wykupiony. W przeszłości władze miasta starały się odzyskać park drogą administracyjną, ale działania te nie przyniosły skutku. Dopiero po tym, jak park stanie się dosłownie miejski, władze miasta zainwestują w niego pieniądze.

Zanim park przejdzie, miejmy nadzieję, pod zarząd miasta, zapraszamy na BioBlitz, który odbędzie się w niedzielę 20 lipca 2025 roku. Początek jest o godz. 9.00. Całość potrwa, jak szacują organizatorzy, do ok. godz. 14.00.

Udział w wydarzeniu jest oczywiście bezpłatny, nie są konieczne wcześniejsze zapisy. Wszyscy są mile widziani!

Zapraszamy!

REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Festyn z Wiosłami i spotkanie z medalistką olimpijską wkrótce w Skarżysku! Zapraszamy na zalew Rejów

Festyn z Wiosłami to wydarzenie, które wkrótce odbędzie się w Skarżysku-Kamiennej. Oprócz licznych atrakcji wioślarskich będzie też spotkanie z wioślarską mistrzynią – gościem będzie  Agnieszka Kobus-Zawojska, medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

Przed laty Skarżysko wioślarstwem stało. Działał u nas Klub Wioślarski Rejów, który odnosił sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Przed kilku laty, za sprawą pasjonatów, łodzie wioślarskie znów pojawiły się na Rejowie. Marek Kumalski i Tomasz Wąsowski prują powierzchnię naszego zalewu swoimi łodziami, szykując się do przypadającej w 2026 roku setnej rocznicy powstania klubu, w którym kiedyś startowali

Jest nowy sezon i jest nowa łódź. Byli zawodnicy KW Rejów znów wiosłują po skarżyskim zalewie

Teraz zobaczymy na zalewie Rejowie wioślarstwo w nieco winnym wydaniu, choć być może i ich samych również. Na zalewie pojawiają się bowiem zazwyczaj właśnie w niedzielę, kiedy odbędzie się Festyn z wiosłami.

Na uczestników Festynu z Wiosłami czekać będą:

  • wiosłowanie smoczą łodzią
  • rywalizacje na tzw. stacjonarnych wioślarzach, czyli ergometrach wioślarskich – z nagrodami!
  • ognisko i wspólne grillowanie
  • i inne atrakcje dla dzieci i dorosłych

Przede wszystkim jednak czekać będzie Agnieszka Kobus-Zawojska, reprezentantka Polski w wioślarstwie. Reprezentantka utytułowana, która ma na koncie między innymi:

  • wicemistrzostwo olimpijskie w Tokio 2020
  • brązowy medal igrzysk Rio de Janeiro 2016
  • mistrzostwo i dwa wicemistrzostwa świata
  • złoty, srebrne i brązowe medale mistrzostw Europy

Wszystkie tytuły zdobyła w czwórce podwójnej.

Zobacz relację z Festynu z Wiosłami w Skarżysku-Kamiennej:

Wiosłowanie z medalistką olimpijską na Rejowie! W Skarżysku odbył się festyn z Wiosłami

Agnieszka Kobus-Zawojska zainicjowała też utworzenie Stowarzyszenia Olimpijskiego WygrywaMy, które jest współorganizatorem Festynu z Wiosłami. Celem stowarzyszenia jest promocja idei oraz wartości olimpijskich wśród społeczeństwa. Stowarzyszenie realizuje inicjatywy w propagujące i wspierające sport, edukacje oraz kulturę.

Agnieszka Kobus-Zawojska już była u nas w Skarżysku. w 2024 roku na hali MCSiR odbyła się jedna z edycji Wioślarskiej Ligi Mistrzów, czyli ogólnopolskiego cyklu zawodów dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowanego właśnie przez Stowarzyszenie Olimpijskie WygrywaMy.

Agnieszka Kobus-Zawojska; fot. Stowarzyszenie Olimpijskie WygrywaMy

Festyn z wiosłami odbędzie się w niedzielę 20 lipca 2025 roku na zalewie Rejów na plaży od strony torów, czyli tzw. dzikiej plaży.

Początek o godz. 14.00. Wstęp jest wolny! Zapraszamy!

Zapraszamy również na spotkanie z innym znanym polskim sportowcem. Kompleks boisk Orlik przy hali MCSiR, który został wyremontowany, uroczyście otworzy Jakub Wawrzyniak, były reprezentant Polski w piłce nożnej:

Orlik przy hali w Skarżysku jest już po remoncie. Na otwarcie (NOWY TERMIN!) przyjedzie były reprezentant Polski w piłce nożnej!

Organizatorem Festynu z Wiosłami jest Stowarzyszenie Kultura Sportu, a współorganizatorami: Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji Skarżysko-Kamienna, Miasto Skarżysko-Kamienna oraz Stowarzyszenie Olimpijskie WygrywaMy. Patronatem honorowym objął je Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Arkadiusz Bogucki.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Skarżysko-Kamienna.

festyn z wioslami skarzysko
Festyn z Wiosłami odbędzie się na zalewie Rejów w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Rozpoczęła się przebudowa ulic „kamiennych” w Skarżysku. Na razie pięciu z sześciu

Ulice „kamienne” to ulice prostopadłe do ulicy Pięknej na osiedlu Dolna Kamienna

Na osiedle Dolna Kamienna w Skarżysku-Kamiennej wjechał już ciężki sprzęt. Rozpoczęła się przebudowa tzw. kamiennych ulic.

Kolejnych kilka ulic w Skarżysku z gruntową nawierzchnią zamieni się w drogi utwardzone. Mowa tu o tzw. ulicach kamiennych, które znajdują się na osiedlu Dolna Kamienna. To ulice prostopadłe do ulicy Pięknej, a ich nazwy pochodzą od nazw kamieni. Wszystkie są ulicami ślepymi, z zabudową jednorodzinną.

Pięć ulic do przebudowy

Z początkiem lipca 2025 roku  prace rozpoczęły się na pięciu z sześciu tych ulic. Są to:

  • Krzemowa
  • Marmurowa
  • Granitowa
  • Bursztynowa
  • Szmaragdowa

Ulice te zyskają nawierzchnię z betonowej kostki bezfazowej. Wykonane zostaną też chodniki, zjazdy do posesji oraz niezbędna infrastruktura dodatkowa. Prace rozpoczęły się od położenia kanalizacji deszczowej.

Ulica Marmurowa – tak teraz wygląda

Przebudowa ulic „kamiennych” ma zakończyć się w marcu 2027 roku. Koszt przebudowy to niemal 4 miliony złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Gminy Skarżysko-Kamienna, ponieważ są to ulice miejskie.

 A co z Bazaltową?

Na osiedlu jest jeszcze jedna „kamienna” ulica więcej – Bazaltowa. Ta nie została uwzględniona w trwającym już remoncie. Wcześniej bowiem została ona zgłoszona do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nie znalazła się wśród wybranych do realizacji, ale jest wysoko na liście rezerwowej.

Jak informuje Izabela Szwagierek, rzeczniczka prasowa urzędu miasta, niewykluczone, że decyzja o wybraniu dodatkowych ulic do remontu z ww. funduszu zapadnie jeszcze w lipcu 2025 roku i są szanse, że będzie pozytywna dla ulicy Bazaltowej. Jeśliby tak się jednak nie stało, ulica zostanie w przyszłości również przebudowana z budżetu miasta.

REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Zmiękczacz wody w bloku? Jak najbardziej! Mamy pierwsze przykłady w Skarżysku

zmiekczacz wody skarzysko

Choć temat zmiękczania wody najczęściej kojarzy się z domami jednorodzinnymi, coraz więcej wspólnot mieszkaniowych decyduje się na instalację stacji uzdatniania wody także w blokach. Czy to rozwiązanie ma sens? Zdecydowanie tak! A firma Klimek Nieruchomości ma już pierwszy blok w swoich zasobach w Skarżysku-Kamiennej z takim rozwiązaniem.

Czym jest twarda woda?

Twardość wody to nic innego jak zawartość rozpuszczonych w niej soli wapnia (Ca²⁺) i magnezu (Mg²⁺). Im więcej tych minerałów, tym woda staje się twardsza. W Skarżysku-Kamiennej, w zależności od ujęcia, woda zaliczana jest do średnio twardej lub bardzo twardej. Dla porównania – w pobliskim Szydłowcu woda jest wyraźnie miększa.

Choć wapń i magnez to pierwiastki potrzebne naszemu organizmowi, ich nadmiar w wodzie użytkowej jest natomiast na pewno nieobojętny dla domowych instalacji i urządzeń.

Twarda woda – jakie niesie skutki?

Zdania co do wpływu twardej wody na zdrowie są podzielone. Z jednej strony minerały w niej zawarte mają korzystny wpływ na organizm. Z drugiej – osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej powinny na nią uważać. Ale największym problemem twardej wody jest jej oddziaływanie na codzienne użytkowanie.

Skutki, które można odczuć na co dzień:

  • osadzający się kamień w czajnikach, ekspresach do kawy, pralkach i zmywarkach,
  • szybsze niszczenie się instalacji,
  • szybsze zużycie i awaryjność sprzętów AGD,
  • większe zużycie prądu przy podgrzewaniu wody (kamień działa jak izolator),
  • trudniejsze rozpuszczanie detergentów i kosmetyków,
  • matowy nalot na armaturze, płytkach i kabinach prysznicowych.

Czy można zmiękczyć wodę w bloku?

Tak – i to coraz częściej praktykowane rozwiązanie. Zmiękczacze wody, jeszcze do niedawna instalowane głównie w domach jednorodzinnych, coraz śmielej wchodzą do bloków mieszkalnych. To efekt rosnącej świadomości mieszkańców oraz chęci dbania o infrastrukturę i sprzęty domowe.

Nowoczesne systemy zmiękczające mogą być instalowane centralnie – zaraz przy głównym zaworze wody. Dzięki temu cała woda dopływająca do mieszkań jest wcześniej filtrowana i zmiękczana.

Takie rozwiązanie zastosowano już w pierwszym skarżyskim bloku, który jest w zasobach Klimek Nieruchomości. Co jest najistotniejsze w tym przykładzie, to fakt, że była to inicjatywa samych mieszkańców, którzy dostrzegli potrzebę poprawy jakości wody oraz zadbania o stan domowej infrastruktury. To oni wystąpili z wnioskiem o montaż zmiękczacza. Podczas zebrania rocznego pozostali mieszkańcy zostali zapoznani z propozycją. Po przegłosowaniu odpowiedniej uchwały inwestycja została przeprowadzona.

zmiekczacz wody

Jak wygląda system do zmiękczania wody w praktyce?

Zamontowana przy głównym zaworze stacja zmiękczająca działa automatycznie, a jej obsługą i serwisowaniem zajmuje się wyspecjalizowana firma. Raz do roku przeprowadzany jest przegląd instalacji, kontrola parametrów wody oraz ewentualne czyszczenie i konserwacja sterownika. Serwis ten zlecany jest firmie specjalizującej się w tego typu rozwiązaniach.

System działa w tle, a korzyści odczuwają na co dzień:

  • mniejsze zużycie energii elektrycznej,
  • dłuższa żywotność pralek, zmywarek, bojlerów i innych urządzeń,
  • brak kamienia na bateriach, kabinach prysznicowych i armaturze,
  • oszczędność na środkach czyszczących i kosmetykach.

Jedyne, co muszą robić użytkownicy, to ewentualne uzupełnianie soli w instalacji. Nie jest to jednak zbyt obciążające.

zmiekczacz wody

Opinie mieszkańców? Bardzo pozytywne!

Mieszkańcy bloków, w których zamontowano centralne zmiękczacze wody, chwalą sobie tę inwestycję. Odczuwają poprawę jakości życia, zauważają mniejsze wydatki na serwis sprzętów AGD oraz mniejsze zużycie energii i detergentów. W dłuższej perspektywie to rozwiązanie, które się zwyczajnie opłaca.


Chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o możliwości instalacji systemu zmiękczania wody w Twoim bloku? Zapraszamy do kontaktu z działem technicznym firmy Klimek Nieruchomości: 41 252 87 30

Zadbaj o komfort mieszkańców, sprzęty AGD i stan instalacji wodnej – wybierz zmiękczoną wodę także w bloku!

Klimek Nieruchomości zaprasza po więcej ciekawych informacji do swoich miejsc w internecie:

zmiekczanie wody w blokuzmiekczacz wody w bloku

Artykuł sponsorowany we współpracy z Klimek Nieruchomości

REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Lekkoatleci Powiatu Skarżyskiego masters znów na podium! Halina Ślęzak z sześcioma medalami mistrzostw Polski!

Halina Ślęzak zdobyła sześć medali!

Lekkoatleci masters Powiatu Skarżyskiego mają za sobą kolejną ważną imprezę. Z mistrzostw Polski na otwartym stadionie znów przywieźli dużo medali.

Lekkoatleci weterani, mieszkańcy Skarżyska, Bliżyna i Suchedniowa, nie mają chwili odpoczynku. Po udanych tegorocznych halowych mistrzostwach kraju i niedawnych wielobojowych zawodach rzutowych, tym razem przyszła kolej na mistrzostwa Polski na otwartym stadionie.

35. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters odbyły się 5 i 6 lipca 2025 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Wybrała się na nie czwórka naszych sportowców: Halina Ślęzak, Aldona Miernik, Mirosław Pardela i Zdzisław Włodarczyk. Pozostali nasi sportowcy musieli zrezygnować, głównie ze względu na problemy zdrowotne.

Wszyscy obecni na mistrzostwach wrócili do domów z medalami. Na szczególną uwagę zasługuje dorobek Haliny Ślęzak z Bliżyna, która wystartowała w sześciu konkurencjach i we wszystkich zdobyła medal. W sumie jej dorobek to trzy złote i trzy srebrne krążki. Taki wyniki są godne podziwu, jednak Halina Ślęzak nie była do końca zadowolona z efektów, twierdząc, że „zawsze można się do czegoś przyczepić”.

Przynajmniej dwa srebrne medale były do poprawienia na złoto. Jest nad czym pracować przed kolejnymi startami. Jedynie w skoku w dal złota medalistka Ewa Bartkowiak, mistrzyni od wielu lat, jest poza moim zasięgiem.Halina Ślęzak

O pechu może mówić Mirosław Pardela, który z powodu dolegliwości zdrowotnych musiał się wycofać z niedzielnych startów i zakończył imprezę z „tylko” trzema medalami.

Zdzisław Włodarczyk z kolei musiał ponownie pogodzić się z dwoma miejscami tuż za „pudłem”. Do domu przywiózł brąz w rzucie młotem.

Dwa medale, w tym złoto w rzucie oszczepem, zdobyła Aldona Miernik.

Gratulując wyników, życzymy jeszcze lepszych w kolejnych imprezach!

Oto dorobek naszych sportowców weteranów:

Halina Ślęzak – kategoria K70

  • pchnięcie kulą – 1. miejsce i złoto – wynik: 7,68 m
  • rzut dyskiem – 1. miejsce i złoto – 17,80 m
  • skok wzwyż – 1. miejsce i złoto – 1,15 m
  • rzut młotem – 2. miejsce i srebro – 18,39 m
  • rzut ciężarkiem – 2. miejsce i srebro – 8,84 m
  • skok w dal – 2. miejsce i srebro 3,12 m

Aldona Miernik – kategoria K55

  • rzut oszczepem – 1. miejsce i złoto – 21,45 m
  • bieg na 100 m – 3. miejsce i brąz –16,74 s
  • bieg na 200 m – 4. miejsce – 30,02 s
  • pchnięcie kulą – 7. miejsce – 6,67 m

Mirosław Pardela – kategoria M85

  • pchniecie kulą – 1. miejsce i złoto – 7,46 m
  • rzut oszczepem – 1. miejsce i złoto – 16,36 m
  • rzut młotem – 2. miejsce i srebro – 21,10 m

Zdzisław Włodarczyk – kategoria M80

  • rzut młotem – 3. miejsce i brąz – 31,95 m
  • skok wzwyż – 4. miejsce – 0,95 m
  • rzut ciężarkiem – 4. miejsce – 11,67 m

Zdjęcia są autorstwa naszych sportowców. Wyniki opracował Grzegorz Mirkowski. Dziękujemy!

REKLAMA
R-PRO - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

POSTAWISZ PRO KAWĘ?

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NAJNOWSZE

Pogoda i smog - Skarżysko-Kamienna

NAJPOPULARNIEJSZE