Życiorysy znanych i zasłużonych mieszkańców Skarżyska i powiatu wyszyły drukiem. U nas do przeczytania online

3141
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Skarżyski Słownik Biograficzny. Tom 2. Miasto i powiat” doczekał się wydania drukiem i doczekał się też spotkania promocyjnego z autorami. Z tej cennej pozycji dowiemy się o ludziach związanych ze Skarżyskiem-Kamienną i Powiatem Skarżyskim, których nie tylko warto, ale nawet trzeba znać.

W osiem lat po wydaniu pierwszego tomu słownika biograficznego u schyłku 2021 roku ukazał się tom drugi „Skarżyski Słownik Biograficzny. Tom 2. Miasto i powiat”.

Skarżyscy historycy spisali biogramów osób, które z kolei zapisały się na kartach historii Skarżyska i okolic. Miłośnicy historii Skarżyska-Kamiennej i okolic mogą dowiedzieć się kolejnych ciekawych faktów, a konkretnie poznać osoby, które tę historię kształtowały.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W drugim tomie poznamy między innymi tak ciekawe osobistości jak:

  • małżeństwo Jadwiga i Wacław Demelowie – zasłużeni dla rodzącego się Skarżyska
  • Mieczysław Filipowski – patron lodowiska w Skarżysku, lwowiak z urodzenia, sportowiec i propagator sportu, nie tylko hokeja
  • Edward Kozłowski – utalentowany chemik, który opracował liczne patenty, najpierw właściciel własnej fabryki, potem pracownik Benzylu
  • Wacław Graba-Łęcki (właściwie Rettinger) – od 1935 do wybuchu II wojny światowej wiceprezydent Warszawy, zastępca Stefana Starzyńskiego
  • Romuald Marczyński – informatyk, pracował przy konstruowaniu pierwszych polskich maszyn, które dziś zwiemy komputerami; to on wprowadził do języka polskiego słowo „informatyka”
  • Zbigniew Skowroński – aktor, wystąpił między innymi w serialu „Czterdziestolatek” i filmie „Poszukiwany, poszukiwana”
  • Władysław Stopiński – westerplatczyk
  • Jerzy Sykulski i Kazimierz Józef Sykulski – kolejni wybitnie przedstawiciele rodu Sykulskich, z którego pochodził również ks. Jerzy Sykulski
  • Wacław Cegiełka – burmistrz Skarżyska w czasie II wojny światowej
  • Ludwik Broel-Plater – przemysłowiec z Bliżyna

W drugim tomie słownika znalazły się też biogramy znanych skarżyszczan, którzy od momentu wydania pierwszego tomu opuścili nas. Zmarli skarżyszczanie, których sylwetki i dorobek zostały przybliżone w drugim tomie, to między innymi: żołnierz AK i samorządowiec Henryk Czech, regionalista Jerzy Krauze, jazzman Andrzej Marchewka, lekarz Michał Okła czy trener sportowy i nauczyciel Krzysztof Woliński.

 

Tym razem w wydaniu słownika skarżyskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Historycznego pomagała Fundacja Wczoraj dla Jutra. Finansowo wydanie wsparł Powiat Skarżyski.

Na spotkaniu promocyjnym w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej stawili się więc autorzy oraz przedstawiciele starostwa.

– Dziękuje autorom za ciężką i mozolną pracę. Podziwiam wysiłek, dzięki któremu możemy poznać wybitne osoby z naszej historii, zarówno dalszej, jak i bliższej – powiedziała Katarzyna Bilska, członek zarządu Powiatu Skarżyskiego.

Potem głos zabrali już sami autorzy, którzy opowiadali zarówno o bohaterach książki, jak i kulisach jej powstawania.

– Słownik zawiera biogramy osób pochodzących z bardzo różnych środowisk i grup społecznych, od duchownych po bohaterów wręcz romantycznych, walczących o wolność pod zaborami i w czasie wojen. Są wśród opisanych osób zarówno romantycy, jak i pozytywiści. Słownik zawiera głównie biogramy osób, które pozytywnie zapisały się dla historii naszego regionu, ale są też i wyjątki, jak Maurycy Koniar, finansista niemieckiego pochodzenia – powiedział Marcin Medyński, obecny prezes PTH Oddział Skarżysko-Kamienna.

Najdalej w przeszłość sięgnął dr Piotr Kardyś, który spisał między innymi biogramy mnichów z Wąchocka, którzy nierzadko, jak powiedział historyk, „święci nie byli”, ale odcisnęli ważne piętno na całym regionie, w tym terenie dzisiejszego Skarżyska.

Tadeusz Wojewoda skupił się głównie na postaciach z XX wieku. Wśród jego biogramów wiele opisuje osoby aktywne społecznie, zaangażowane w budowę swojej małej ojczyzny, zwłaszcza po odzyskaniu niepodległości przez dużą ojczyznę. Historyk po raz kolejny podkreślił, że Skarżysko-Kamienna, wcześniej jeszcze jako osada Kamienna, było miejscem szczególnym, jeśli brać pod uwagę zaangażowanie społeczne. Opisał sporą grupę nauczycieli, członków organizacji społecznych. Bardzo aktywni byli, częstokroć przyjezdni, pracownicy Państwowej Fabryki Amunicji, czyli dzisiejszego Mesko. Nie bez znaczenia była aktywność przemysłowców, których dziś nazwalibyśmy przedsiębiorcami czy biznesmenami.

Skarżyski Słownik Biograficzny 2 będzie dostępny lada dzień w skarżyskich bibliotekach, a w wersji online można go czytać na naszym portalu, tutaj:

Skarżyski Słownik Biograficzny – tom II. Miasto i powiat

 

Autorzy słownika biograficznego zdradzili, że już jest w planach wydanie kolejnego tomu i już trwa zbieranie biogramów. Zapraszają też do pomocy i współpracy osoby spoza swojego grona, którzy znają ciekawe postacie i mogłyby dostarczyć ich biogramy.

– Do drugiej części zabieraliśmy się kilka lat. Brakowało trochę mocy sprawczych. Symptomatyczne dla drugiego tomu jest to, że pozyskaliśmy do współpracy młodych ludzi. Prosimy o informacje do kolejnych tomów. Mogą być nawet szczątkowe – dodał Piotr Kardyś.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali darmowy egzemplarz słownika. Książka nie będzie dostępna w sprzedaży. Poza wersją cyfrową na portalu ProSkarżysko, w wersji książkowej będzie można go wypożyczyć w lokalnych bibliotekach.