Bezpieczna droga na wakacje. Kolejarze edukowali kierowców, jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowe

1138
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Rozpoczynają się wakacje, co oznacza wzmożony ruch na drogach. Kolejarze będą przez całe wakacje odwiedzać różne miejsca w kraju, gdzie krzyżują się drogi z torami kolejowymi, aby edukować kierowców. Tak zrobili też w Skarżysku-Kamiennej.

Piątkowe spotkanie przedstawicieli różnych kolejowych instytucji odbyło się na przejeździe kolejowym na ulicy 1 Maja na Podemłynku. Dzień tygodnia wybrany został  nieprzypadkowo, ponieważ akcja nosi nazwę „Bezpieczne piątki”, a odbywa się w ramach szerszej akcji „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”.

Dzień przeprowadzenia pierwszej odsłony zbiegł się z ostatnim dniem roku szkolnego. Wakacje oznaczają wzmożony ruch podróżnych, a celem akcji jest poprawić bezpieczeństwo i wpłynąć na bezpieczne wyjazdy na wakacje i powroty z nich.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Na przejeździe kolejowym na ulicy 1 Maja w Skarżysku-Kamiennej pojawili się przedstawicie PKP Polskie Linie Kolejowe, w tym Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej oraz Straży Ochrony Kolei. Kolejarze i policjanci rozdawali kierowcom materiały informacyjne.

– Akcja Bezpieczny piątek będzie prowadzona przez całe wakacje. Dziś jesteśmy na ponad 50 przejazdach w całej Polsce, w tym między innymi w Skarżysku-Kamiennej. Apelujemy do kierowców o rozsądek, aby każdy dojechał do swojego celu, na wypoczynek czy do domu. Wakacje to też okres prac polowych. Maszyny rolnicze są mniej zwrotne, więc trzeba zachować szczególną uwagę – powiedziała Izabela Miernikiewicz, rzeczniczka prasowa PKP PLK.

Żółta naklejka, która może uratować życie

Rzeczniczka wspomniała o specjalnych żółtych naklejkach, które znajdują się na przejazdach kolejowych. Zawierają ona bardzo istotne informacje, które mogą być bardzo pomocne, gdy na danym skrzyżowaniu drogi samochodowej z kolejową zdarzy się wypadek.

O tym, jakie informacje zawierają owe naklejki, mówił Piotr Małek, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Skarżysku-Kamiennej.

– Takie żółte naklejki istnieją od trzech lat. Jest na nich numer identyfikacyjny skrzyżowania, który jest pomocny w sytuacjach kryzysowych, w jakimkolwiek zdarzeniu powodującym zagrożenie. Numer ten, zgłoszony pod numer 112, już nie raz uratował życie ludzkie. W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa podanie numeru identyfikacyjnego na numer 112 spowoduje zatrzymanie ruchu kolejowego na całym szlaku i bezpieczne zorganizowanie akcji ratunkowej, na przykład pomocy kierowcy, któremu zgasł silnik na przejeździe kolejowym. W województwie świętokrzyskim mamy trzysta przejazdów, na których jest umieszczona ta naklejka. Znajduje się albo na krzyżach św. Andrzeja, albo na napędach rogatkowych – informował Piotr Małek.

Piotr Małek z Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Skarżysku prezentuje żółtą naklejkę i jedno z miejsc, gdzie może się ona znajdować

Jak dodała Izabela Miernikiewicz, na naklejkach są też numery, na które możemy zadzwonić, jeśli zauważymy jakąś awarię czy usterkę na skrzyżowaniu.

O nasze bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych dba Straż Ochrony Kolei, o czym mówił Artur Zagórski, inspektor Komendy Regionalnej SOK w Kielcach.

– Jako Straż Ochrony Kolei obserwujemy, że wśród przyczyn wypadków na przejazdach kolejowych są brawura, pośpiech, ignorowanie znaków i sygnałów świetlnych i dźwiękowych. To najczęstsze przewinienia kierowców, które prowadzą do tragedii. Zderzenie z blisko stutonową lokomotywą kończy się dla samochodu tragicznie – powiedział przedstawiciel SOK.

Straż Ochrony Kolei w czasie letnim wraz z policją będą prowadzić wzmożone działania na przejazdach.

Utknąłem między zamkniętymi rogatkami? Co teraz?

Inspektor wspomniał też o jednym szczególnym rodzaju niebezpiecznych sytuacji na przejazdach kolejowych, a mianowicie o przypadkach, gdy samochód zostanie zamknięty pomiędzy rogatkami. Kierowcy próbują różnych rozwiązań, starają się cofać, ustawiać równolegle do torów, często panikują.

– Drodzy kierowcy, jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji, gdy rogatki już się zamkną z obu stron, należy nie zastanawiać się tylko ruszyć przed siebie i sforsować zaporę autem. Rogatka zamontowania jest na tzw. bezpieczniku i łatwo się wyłamie. Koszt naprawy pokryje ubezpieczenie OC – poinformował.

Co zrobić, gdy utkniemy na przejeździe kolejowym z zamkniętymi rogatkami?; grafika: Bezpieczny przejazd

Bezpieczeństwo pod ręką

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd” to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty i ulotki.

To także nowoczesne rozwiązania w postaci aplikacji na telefony, które powinny być bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii „Bezpieczny przejazd…” dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Kolejarze zapraszają rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.

„Bezpieczny przejazd VR”, to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.

„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie”, to niekończący się wyścig, podczas którego można poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.

Dla najmłodszych – Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego.

Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

1 KOMENTARZ

  1. SOKiści wreszcie mają normalne umundurowanie – tzn. uniformy bo to nie służba 🙂
    Opakowanie fajne tylko treść pozostała ta sama co widać na załączonych obrazkach.

Comments are closed.