Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Na ulicach Skarżyska-Kamiennej dziś dominował kolor niebieski – kolor autyzmu. Niebieski Marsz oznacza, że dziś był Blue Day, czyli niebieski dzień.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada 2 kwietnia. W okolicach tego dnia jest obchodzony również w Skarżysku. Wśród skarżyszczan i mieszkańców okolicznych miejscowości również są autyści. Działają też organizacje, które im pomagają.

Blue Day i będący jego głównym punktem Niebieski Marsz ma w Skarżysku już kilkunastoletnią tradycję. W tym roku odbył się po raz dwunasty. Po przerwie spowodowanej przebudową wiaduktu marsz ponownie przeszedł swoją dawną trasą – ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ulicy Spacerowej do Miejskiego Centrum Kultury.

W marszu wzięli udział autyści i ich bliscy, wychowawcy, młodzież szkolna oraz samorządowcy. Duża liczba uczestników oraz dużo niebieskiego – ubrania, flagi i balony – sprawiły, że marsz przyciągał uwagę przechodów i kierowców.


Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Podczas finału marszu, w MCK, były występy artystyczne, wystawa prac plastycznych oraz rozstrzygniecie towarzyszącego wydarzeniu konkursu na spot reklamowy „Zrozumieć autyzm”.

W tym roku laureatami konkursu zostali:

  1. miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Stąporkowie
  2. miejsce – Szkolny Klub Wolontariatu ESKAWU z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej
  3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku-Kamiennej

Społeczności, która skupia się wokół pomocy osobom autystycznym, zaangażowania w działania gratulowała między innymi posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Blue Day i niebieski marsz oraz inne towarzyszące im wydarzenia to inicjatywa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom PRAXIS. Organizatorzy dziękują za wsparcie Bankowi Spółdzielczemu w Suchedniowie Oddział Skarżysko-Kamienna, Kombinatowi Formy, Agnieszce Zbroszczyk Sempre Bella oraz dyrekcji MCK, a za honorowy patronat Staroście Skarżyskiemu Arturowi Berusowi.

Więcej o autyzmie pisaliśmy tutaj:

Niebieski Marsz w Niebieskim Dniu: Autyści są tacy sami, tylko że „bardziej”