Nie żyje Bogusław Mamcarz, samorządowiec, przedsiębiorca, pasjonat lotnictwa

1434
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zmarł Bogusław Mamcarz, mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, samorządowiec, przedsiębiorca, a prywatnie pasjonat lotnictwa. Był radnym pierwszej kadencji samorządowej po 1989 roku.

Bogusław Mamcarz zmarł 27 stycznia 2023 roku w wieku 90 lat.

Bogusław Mamcarz był radnym rady miasta w pierwszej kadencji po przemianach 1989 roku. Należał do Komitetu Obywatelskiego Solidarność.

Z tego samego komitetu startował jedyny wciąż aktywny od tamtego czasu samorządowiec, wówczas wiceprezydent, a w późniejszych latach również prezydent, Roman Wojcieszek. Tak wspomina Bogusława Mamcarza:

To był specyficzny samorząd, bo pierwszy od lat przedwojennych. Było wiele energii i zapału, i Bogusław wykazywał taką właśnie energię i zapał do budowania tego samorządu, a przede wszystkim do naprawy spraw miejskich po czasach PRL-u. W wielką politykę się nie wdawał, tylko w sprawy konkretne. Miał pomysły, walczył. Był przedsiębiorcą i był przedsiębiorczy. Stawiał na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości, zwłaszcza tej drobnej.
REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Bogusław Mamcarz był prywatnym przedsiębiorcą. Prowadził niewielką odlewnię żelaza. Zresztą, sam pochodził z przedsiębiorczej rodziny. Jego żona Teresa pracowała w handlu, podobnie jak matka Wanda, która przed wielu laty prowadziła znaną w Skarżysku restaurację w nieistniejącym już budynku o potocznej nazwie Watykan, przy ul. 3 Maja. Syn Artur Mamcarz jest cenionym kardiochirurgiem, profesorem nauk medycznych.

Prywatnie Bogusław Mamcarz był pasjonatem lotnictwa, pilotem i konstruktorem. Jak informuje portal „Samoloty w lotnictwie polskim” wspólnie z Wiesławem Zbroją w latach 80. XX wielu skonstruowali motoszybowiec ZiM (Zbroja i Mamcarz), napędzany silnikiem… od Trabanta.

Pasja do latania sprawiła, że przed ww. wyborami ulotki komitetu zrzucano między innymi z samolotu. Jak informuje inny radny ówczesnej kadencji Bronisław Pisarski, to właśnie Bogusław Mamcarz stał za taką, bardzo oryginalną formą kampanii wyborczej jak na tamte czasy.

Tak z kolei to wspomina inny skarżyski samorządowiec Jan Janiec, który wtedy też został radnym:

Pamiętam, jak Bodek latał przed tamtymi wyborami i ulotki nasze zrzucał nad Skarżyskiem. Leciał z nim między innymi Marian Oracz. Ja złapałem jakiegoś cykora, nie odważyłem się. Ceniłem Bogusława za wiele rzeczy. Podziwiałem go za świetną pamięć. Potrafił wspominać godzinami. Uwielbiałem spotkania z nim. To mój najstarszy kolega, z którym byłem po imieniu, ale nie dawał odczuć tej różnicy wieku. To był równy gość.

Pogrzeb Bogusława Mamcarza odbędzie się w środę 1 lutego 2023 roku o godz. 12.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (klasztorku) w Skarżysku-Kamiennej. Urna z prochami zostanie złożona do grobu rodzinnego na cmentarzu na Łyżwach.

RIP