Oliwier Grzela i Dominik Wiśniewski – młodzi mechanicy ze Skarżyska na medal!

1503
Dominik Wiśniewski (z lewej) i Oliwier Grzela są uczniami Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wielki sukces młodych pasjonatów motoryzacji ze Skarżyska-Kamiennej. Oliwier Grzela i Dominik Wiśniewski zajęli trzecie miejsce w Mistrzostwach Młodych Mechaników Motocyklowych.

Decydująca batalia o miano najlepszych młodych mechaników w Polsce odbyła się w Poznaniu. Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbyły podczas targów motoryzacyjnych Poznań Motor Show 2023. Jedną z konkurencji był właśnie Młody Mechanik Motocyklowy.

Po udanym półfinale, gdzie zajęli drugie miejsce, Dominik Wiśniewski i Oliwier Grzela z nadziejami pojechali na finał do Poznania. Nasz skarżyski duet był w finałowej stawce młodych mechaników motocyklowych jedynym z województwa świętokrzyskiego. Duże nadzieje naszych chłopaków nie były więc bezpodstawne.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W finale w Poznaniu zajęli trzecie miejsce w kategorii Młody Mechanik Motocyklowy. W jednej z konkurencji, zakładaniu i zdejmowaniu opony motocyklowej, byli najlepsi w całej stawce – zrobili to w 30 sekund.

Jechaliśmy na finał dobrze przygotowani. Dużo się uczyliśmy, ale nie wiedzieliśmy, jakie wyzwania czekają na nas na miejscu. A te były różne. Wśród zadań praktycznych było m.in. zakładanie i zdejmowanie opony, budowa silnika i zawieszenia. Była również teoria, a także matematyczne, fizyczne i informatyczne obliczenia. Bardzo trudne pytania były na stanowisku Yamahy. Trzecie miejsce to dla nas duży sukces. Na ten sukces pracowaliśmy dzień w dzień. Praktycznie codziennie coś razem robimy. Codziennie czegoś nowego się uczymy.Dominik Wiśniewski i Oliwier Grzela
Oliwier Grzela (z lewej) i Dominik Wiśniewski

Mistrzostwa był z jednej strony szansą na sprawdzenie już posiadanych umiejętności i zdobycie nowych, a z drugiej okazją do poznania znanych osobistości ze świata motoryzacji. Na mistrzostwach byli między innymi kierowca wyścigowy i prezenter TVN Turbo Grzegorz Duda, jego syn, również kierowca wyścigowy, Karol Duda czy inny znany rajdowiec – Kajetan Kajetanowicz.

A ponieważ obaj mają przed sobą jeszcze jeden pełny rok nauki w szkole średniej, a są uczniami Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych, będą mogli jeszcze raz zgłosić się do walki wśród młodych mechaników. Biorąc pod uwagę progres – w 2022 roku zajęli 8. miejsce – w przyszłym musi być siłą rzeczy jeszcze lepiej.

Nauka przed tak ważnym sprawdzianem, podobnie jak to jest w szkole, to jedno, ale tego sukcesu zapewne by nie było, gdyby nie to, że obaj interesują się motoryzacją już od wielu lat.

Co ciekawe w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych, uczą się na kierunku technik mechatronik, a więc niezwiązanym bezpośrednio z ich pasją. W poprzednim roku w przygotowaniach pomagał im ich nauczyciel Sławomir Ślęzak, ale w tym roku ze względów zdrowotnych już nie mógł. Duet z dawnego TZN-u musiał już więc liczyć głównie na siebie i na efekty pasji, która wypełnia im czas wolny.

Bo tak trzeba mówić o ich zainteresowaniu – to pasja. Pasja, która wciągnęła ich bardzo wcześnie.

Ja mechaniką samochodową zacząłem się interesować dzięki tacie, tak od około dwunastego roku życia. Tata, Marek Półtorak, jest mechanikiem opon i już od dawna siedziałem w oponach, felgach, układach jezdnych. Tata podpowiadał mi, na ile mu czas pozwalał, ale resztę musiałem nauczyć się sam. On podpowiedział najważniejsze rzeczy, wiele podpatrzyłem sam. Na motocyklach skupiłem się już tak bardziej jakieś dwa-trzy lata temu. Jeden motocykl odkupiłem od Oliwiera, potem dokupiłem jeszcze jeden. Z Oliwierem działamy praktycznie codzienne. Rozwijamy się dalej. Próbujemy również konstruowania własnych rzeczy. Chcemy zrobić polerkę wibracyjną. Mamy już projekt w głowie.Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski

Oliwier Grzela przygodę z motoryzacją zaczął jeszcze wcześniej.

Mnie motoryzacją zainteresowali pradziadek Stefan Jurzyński, który pięćdziesiąt lat jeździł na karetce, i tata Michał Grzela. Tata w drugiej klasie podstawówki kupił mi quada, potem w kolejnych latach miałem skuter, Rometa Ogara, WSK-i, Simsony. To były stare motory, które się psuły, więc musiałem się nauczyć robić silnik, modernizowałem zapłony. Potem były pierwsze ścigacze, jakieś crossy. Robię teraz też gokarta.Oliwier Grzela
Oliwier Grzela

Sukcesu chłopakom gratulował również dyrektorka ZSTM Joanna Żurawka.

Jestem dumna z chłopaków. Z ich sukcesu, ale też i tego, że w ten sposób rozwijają swoje pasje, a to jest w życiu ważne. W ten sposób zdobywają też nowe umiejętności, które wykorzystają w przyszłości i to jest również bardzo istotne.Joanna Żurawka

Firma Yamaha, jeden ze sponsorów mistrzostw, dzięki sukcesowi Dominika i Oliwiera, przekaże szkole wyposażenie.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to