Święto Wojska Polskiego 2022: Tradycja i nowoczesność, nauka i zabawa oraz tłumy odwiedzających w Muzeum Orła Białego w Skarżysku

801
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprosiło na Dzień Wojska Polskiego, piknik rodzinny, na którym atrakcji było mnóstwo. I nie tylko wojskowych.

Zapraszamy na piknik w Święto Wojskiego 2023 do Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej:

Czołgi na ulicach Skarżyska i inne atrakcje. Muzeum Orła Białego zaprasza na Święto Wojska Polskiego 2023

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej co roku z okazji sierpniowego święta szykuje dodatkowe atrakcje. W tym roku Dzień Wojska Polskiego również był ciekawy, a program przyciągnął mnóstwo chcących bliżej poznać historię, a przy tym dobrze się bawić.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku do muzeum przybyło więc nie tylko wielu odwiedzjących, ale też wystawiających. Wśród nich grupy rekonstrukcyjne, pasjonaci historii, kolekcjonerzy. Nie wszystko, co pokazali, było ściśle związane z wojskowością, ale podobało się bardzo.

Widowiskowe były pokazy i prelekcje w wykonaniu rekonstruktorów z warszawskiego Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” oraz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc z dioramą Partyja Kielecka 1863.

Dioramę, złożoną z modeli czołgów i innych pojazdów wojskowych, pokazała obecna w muzeum po raz drugi grupa rctank.pl. Zdalnie sterowane pojazdy podobały się i dzieciom, i dorosłym.

Dużą ciekawość wzbudzało stoisko skarżyskiego Mesko, a konkretnie jeden eksponat. Mowa o wyrzutni Piorun, o której głośno jest w kontekście wojny na Ukrainie.

Z Pioruna, rzecz jasna strzelić nie było można, ale muzealnicy przygotowali strzelnicę z karabinkami ASG, gdzie oko sprawdzić mógł każdy chętny. Najmłodsi z dumą zabierali podziurawione przez siebie samych papierowe tarcze.

Było też dużo dodatkowych pojazdów. Jak zawsze w ostatnim czasie była grupa Tylko Klasykiem ze starymi samochodami, w tym wieloma polskimi jak Maluch, Fiat 125 czy Polonez.

Współczesne polskie samochody wojskowe zaprezentował ich producent firma Autobox Innovations ze Starachowic, a z tego miasta przyjechał też kolekcjoner i podróżnik Sebastian Markowski prowadzący stronę Starem i Honkerem przez świat, który pokazał wojskowego Stara 660M2.

Oczywiście, stała ekspozycja muzeum również cieszyła się powodzeniem. Szczególnie największe eksponaty jak Ił-14, torpedowiec ORP Odważny z platformą widokową czy jeden z najświeższych eksponatów, czyli odrestaurowany StuG IV.

Dla najmłodszych były też inne atrakcje, w tym przejażdżki kucykiem od stadniny Cicha Stajenka lub na trenażerze Pawła Nowaka. Były też dziecięce urządzenia sportowe i rekreacyjne.

Jak to w muzeum na takich imprezach bywa, nie mogło zabraknąć jedzenia, które zaoferowało samo muzeum, ale też i dwa koła gospodyń wiejskich. Z racji upału była też darmowa woda dla odwiedzających. Rozdano ponad tysiąc butelek!

Mimo upalnej pogody, jak mówi dyrektor muzeum Grzegorz Bień, frekwencja była bardzo duża, w godzinach popołudniowego szczytu do kasy ustawiała się długa kolejka.

Wykorzystano zdjęcia autorstwa Piotra Kołodziejskiego z Muzeum im. Orła Białego.