Franciszek Idzik, utalentowany młody skrzypek z Łącznej, dał koncert w Skarżysku. To był pierwszy Wieczór Konesera Fundacji Daj Szansę

1795
franciszek idzik skrzypek
Franciszek Idzik
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Franciszek Idzik to młody, ale utalentowany i już utytułowany skrzypek. Pochodzi z Łącznej i jest stypendystą Fundacji Daj Szansę i dlatego dał koncert w Skarżysku. Koncert był pierwszym z cyklu Wieczór Konesera.

Jeszcze mamy w pamięci coroczny, ale zawsze wyjątkowy, Charytatywny Koncert Fundacji Daj Szansę pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”. Tamten miał wielu bohaterów w osobach wykonawców oraz oryginalnych wykonawców piosenek na czele z autorami Kabaretu Starszych Panów, którymi byli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski.

Sobotni koncert, również zorganizowany przez Fundację Daj Szansę, który odbył się 16 grudnia 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, miał jednego głównego bohatera. Był nim Franciszek Idzik, stypendysta fundacji. On akurat na wcześniej wspomnianym koncercie odbierał stypendium. Teraz wystąpił już w roli głównej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Koncert został nazwany Wieczorem Konesera i, jak mówi prezeska fundacji Joanna Wężyk, to nowy format koncertów, jaki ma zamiar proponować Fundacja Daj Szansę, bardziej kameralny od dużych charytatywnych. Te też będą charytatywne. Podczas inauguracyjnego koncertu zebrano 990 złotych. Pieniądze zasilą fundusz stypendialny fundacji.

Franciszek Idzik ma 12 lat. Mieszka w Łącznej w Powiecie Skarżyskim. Jego pasją, a do tego pasją, która już przynosi mu sukcesy, jest gra na skrzypcach. Robi to od piątego roku życia. Jak podkreślała na koncercie jego mama, Aleksandra Idzik, syn sam zaproponował rodzicom, że chce spróbować gry na skrzypcach. Namawiał do tego aż rok, aż w końcu przekonał swoich bliskich, ze to nie chwilowy dziecięcy kaprys i skrzypce otrzymał.

Było warto, co chłopiec szybko udowodnił. Ma za sobą już liczne sukcesy, w tym udział w konkursach za granicą kraju. Jak wspomniała Aleksandra Idzik, synowi paradoksalnie pomógł czas pandemii. Wtedy, za sprawą koncertów w formie online, przed Franciszkiem otworem stanęły sceny całego świata. Dzięki takim występom został zauważony i doceniony.

Dziś Franciszek Idzik szlifuje swój talent w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach. Jest też stypendystą Fundacji Daj Szansę. Do niej skierowała go Bogusława Krawczyńska, samorządowiec, była radna Rady Powiatu Skarżyskiego. Poza stypendium od fundacji i jej darczyńców otrzymał właśnie imponujące skrzypce. Wsparcia udzielili Wtórpol Leszka Wojteczka, Mesko oraz EPP Property Management. Franciszek uroczyście otrzymał skrzypce podczas koncertu. Imponujący instrument, który pozwoli chłopcu jeszcze piękniej grać i rozwijać talent, wręczyły mu prezeska Fundacji Daj Szansę Joanna Wężyk praz przedstawicielki firm, Monika Lipnicka z Wtórpolu oraz Ilona Pońska, koordynatorka sekcji marketingu w Mesko.

Franciszek Idzik otrzymał nowe skrzypce. Wręczyły mu je prezeska Fundacji Daj Szansę Joanna Wężyk (pierwsza z prawej) praz przedstawicielki firm, Monika Lipnicka z Wtórpolu (druga z prawej) oraz Ilona Pońska, koordynatorka sekcji marketingu w Mesko

Franciszek Idzik podczas koncertu wykonał szereg dzieł muzycznych, głównie klasycznych, ale nie tylko. Zaprezentował między innymi motyw z filmu Lista Schindlera. Akompaniowała mu Monika Kozak-Wojciechowska.

Uczestnicy koncertu nie tylko przekonali się, że talent chłopca to najprawdziwsza prawda, ale też poznali chłopca bliżej. Zadbała o to Monika Walczak, członkini zarządu Fundacji Daj Szanse i jednocześnie nauczycielka skarżyskiej szkoły muzycznej, która dokładnie wypytała młodego skrzypka o sprawy nie tylko muzyczne.

W efekcie dowiedzieliśmy się między innymi, że Franek:

  • za swojego ulubionego kompozytora uważa Henryka Wieniawskiego,
  • lubi Beatlesów,
  • poza skrzypcami lubi piłkę nożną – zarówno kopać, jak i oglądać,
  • uwielbia podjadać ciasta, szczególnie upieczone przez babcię,
  • nie pogardzi też schabowym,
  • ma psa i kota.

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to