O historii Żydów w Suchedniowie, Skarżysku i Bliżynie. Odbyła się konferencja naukowa

1474
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Historia Żydów była tematem tegorocznej konferencji Stowarzyszenia Grupy Inicjatywnej POD PRĄD. Jako że organizator jest z Suchedniowa i tam konferencja się odbyła, najwięcej było o historii Żydów w tym mieście. Ale nie tylko.

Zapraszamy do Suchedniowa na naukową konferencję Stowarzyszenia Grupy Inicjatywnej Pod Prąd w 2023 roku:

O historii Powiatu Skarżyskiego, Skarżyska, Suchedniowa, Starachowic i nie tylko. Stowarzyszenie Pod Prąd zaprasza na konferencję naukową

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z elementami historii w Suchedniowie – Naturalnie Aktywny Jubileusz:

Naturalnie Aktywny Jubileusz – Suchedniów świętuje 60-lecie i zaprasza do nauki, zabawy i dyskusji

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Tytuł tegorocznej konferencji Stowarzyszenia Grupy Inicjatywnej POD PRĄD brzmiał to „Wszyscyśmy dzieci jednej matki – zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa”.

Większość prelekcji dotyczyła historii żydowskiej społeczności Suchedniowa, ale nie tylko. Mówiono też o Skarżysku-Kamiennej, Bliżynie i w ujęciu bardziej ogólnym.

Jako pierwszy przy mównicy pojawił się Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, działacz wielu innych organizacji, również dziennikarz, założyciel poczytnego pisma psychologicznego Charaktery. W swojej prelekcji poruszył wiele wątków. Szczególnie dużo mówił o pamięci, o jej ulotności, podatności na zniekształcenia, często nawet niezamierzone. Jako człowiek związany z regionem, mówił o żydach kieleckich, ich pogromie, zacieraniu się śladów po nich, co nazwał symboliczną zagładą Żydów.

Zapraszamy na konferencję historyczną z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej:

Skarżysko – miasto niezwykłe w przededniu 100-lecia praw miejskich. Historycy opowiedzą o przeszłości miasta

Na konferencji dominowały tematy związane z dziejami Żydów w Suchedniowie. Dr Justyna Staszewska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie przedstawiła historię ludności żydowskiej na przestrzeni wieków, a Ewa Kołomańska z Fundacji Pomnik Mauzoleum w Michniowie opisywała formy pomocy Żydom w czasie II wojny światowej.

Na jednej z najbardziej znanych rodzin żydowskiego pochodzenia w Suchedniowie, czyli Herlingach-Grudzińskich, skupiła się dr Irena Furnal, emerytowana wykładowczyni Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jeden wykład poświęcony był pojedynczej osobie. Zygmunt Haupt, żołnierz i artysta, był bohaterem wykładu Małgorzaty Łukomskiej-Jamrozik z Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

O dziejach Żydów w Skarżysku, w tym historii getta żydowskiego w Skarżysku mówiły uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej, Róża Malec i Wiktoria Grosicka, należące do szkolnego Historycznego Koła Naukowego prowadzonego przez dra Piotra Kardysia.

Z kolei o bliżyńskich Żydach i tamtejszym getcie mówił Roman Falarowski, historyk, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Bliżynie.

Bartłomiej Gierasimowcz z Archiwum Państwowego w Kielcach przybliżył kwestie związane z motywem sztetla w zasobach archiwum, a dr Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie przybliżyła elementy architektoniczne dziedzictwa żydowskiego w małych polskich miasteczkach.

Jak zawsze konferencji towarzyszyły inne wydarzenia. Jak co roku odbyła się promocja kolejnego numeru Zeszytów Suchedniowskich wydawanych przez grupę POD PRĄD. Najnowszy numer jest już siódmym, a o jego zawartości mówił jego redaktor Marcin Medyński.

Uczestnicy konferencji mogli też obejrzeć trzy wystawy: „Niedaleko Suchedniowa. Gmina żydowska w Kamiennej do 1943 roku”,  „Tak jakby ich nigdy nie było – w 80. rocznicę akcji ‘Reinhardt’” oraz zbiory judaików Romana Falarowskiego „Szalom!”.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to