REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dwie kolejne zbiórki krwi odbyły się w ramach akcji „Młoda krew ratuje życie”. Uczniowie szkół średnich ze Skarżyska oddali w nich ponad 30 litrów krwi.

„Młoda krew ratuje życie” to coroczna akcja przeznaczona dla uczniów skarżyskich szkół średnich. Przez cały rok szkolny oddają oni krew w zorganizowanych akcjach w szkołach oraz indywidualnie. Poza najważniejszym, czyli ratowaniem życia, rywalizują o zwycięstwo dla swoich szkół.

Jak poinformowała Barbara Lipnicka z Polskiego Czerwonego Krzyża, organizatora akcji, w kolejnych dwóch zbiórkach, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych oraz Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych, zebrano 30,6 litra krwi. Poza uczniami tych szkół, oddali ją uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz obu skarżyskich liceów: I LO i II LO.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Na poniedziałkowej zbiórce, która odbyła się w Samochodówce, pojawił się Tadeusz Woźniak, wieloletni krwiodawca, który w swoim życiu oddał ponad 50 litrów krwi i może pochwalić się Złotym Krzyżem Zasługi. – Nie ma się co obawiać, trzeba krew oddawać – w ten sposób zachęcał młodzież do honorowego krwiodawstwa.

Tadeusz Woźniak, wieloletni honorowy krwiodawca, otrzymał podziękowania od Barbary Lipnickiej z PCK

Tadeusz Woźniak jest członkiem motocyklowego klubu Road Runners, który również pomaga w zbiórce krwi organizując corocznie akcję Motoserce. W tym roku akcja odbędzie się 30 czerwca na Placu Staffa przy Miejskim Centrum Kultury. Zbiórce krwi towarzyszyć będzie koncert, pokaz akrobacji na motocyklach, wystawa zabytkowych motocykli oraz inne atrakcje.

Tegoroczna edycja akcji „Młoda krew ratuje życie” była już szesnastą. – W ostatnich latach udaje się co roku zebrać ok. 200 litrów krwi. Mamy tendencję wzrostową, co cieszy. Wiemy, że zawsze można liczyć na naszą młodzież – dodaje Barbara Lipnicka.

Po oddaniu krwi każdy uczeń otrzymał osiem czekolad, sok, opaskę silikonową oraz posiłek regenerujący. Sponsorami akcji byli: Tadeusz Woźniak oraz firma „Centgaz” Jan Cieśla.

Akcje zbiórki w szkołach, a było ich w tym roku szkolnym w sumie pięć, już się zakończyły. Uczniowie szkół średnich mogą jednak wciąż (do końca czerwca) oddawać krew indywidualnie, w skarżyskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Szpitalnej i zwiększać w ten sposób wynik swojej szkoły.

Akcja „Młoda krew ratuje życie” realizowana jest przez Polski Czerwony Krzyż przy współudziale środków finansowych z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta Skarżysko-Kamienna.

Krew to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób, mogących zaistnieć bez nagłych wypadków, wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi. Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn, nieustannie krążący w naszych tętnicach i żyłach. Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów – krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek.

Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne, wywiad lekarski).

Wypełniając kwestionariusz kandydat na dawcę krwi po pierwsze uświadamia sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia, po drugie przekazuje lekarzowi kwalifikującemu ważne informacje, dotyczące podróży po miejscach zagrożonych endemicznymi chorobami (np. malaria) czy potencjalnie groźnych zachowań seksualnych. Można je przekazywać bez najmniejszych obaw – wszystkie pozostają poufne. Resztę wątpliwości rozwieje lekarz kwalifikujący podczas właściwego badania i rozmowy z kandydatem.

Procedura oddania krwi:

  1. Rejestracja: Po przybyciu do punktu poboru krwi wypełniamy kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania
  2. Pracownia analiz lekarskich lub stanowisko do badania poziomu hemoglobiny: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut
  3. Gabinet lekarski:
    1. ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi
    2. wywiad lekarski
    3. badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych
    4. kwalifikacja do oddania krwi
  4. Uzupełnienie płynów w organizmie: od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia
  5. Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym
  6. Krótka regeneracja sił. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal. – 8 tabliczek czekolady
  7. Na prośbę Dawcy wystawiane jest:
    1. zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole