Młoda krew ratuje życie – skarżyska młodzież podzieliła się darem życia

1703
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych odbyła się kolejna odsłona tegorocznej edycji akcji skarżyskiego PCK pt. Młoda krew ratuje życie. Efekt zbiórki to ponad 11 litrów krwi.

Tegoroczna edycja akcji „Młoda krew ratuje życie” jest już siedemnastą. Tym razem ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach pojawiła się w Samochodówce.

Z grona 50 osób chętnych, 25 spełniło wymagania i oddało krew. W sumie zebrano jej 11,25 litra. Młodzież, choć tak naprawdę to już osoby pełnoletnie, otrzymała w zamian czekolady, napój i posiłek regeneracyjny.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Krew oddawali też uczniowie z  I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Akcja realizowana była przez Polski Czerwony Krzyż przy współudziale środków finansowych z Gminnego Programu Profilaktyki  i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta Skarżysko-Kamienna.

Jak informuje Barbara Lipnicka z PCK, skarżyski oddział PCK za cel postawił sobie zebranie w tym roku 100 litrów krwi z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Każdy chętny, w tym młodzież skarżyskich szkół może też oddawać krew w skarżyskim oddziale RCKiK przy ul. Szpitalnej mieszczącym się w dawnym budynku pogotowia ratunkowego.

Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne oraz wywiad lekarski).

Wypełniając kwestionariusz kandydat na dawcę krwi po pierwsze uświadamia sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia, po drugie przekazuje lekarzowi kwalifikującemu ważne informacje, dotyczące podróży po miejscach zagrożonych endemicznymi chorobami (np. malaria) czy potencjalnie groźnych zachowań seksualnych. Można je przekazywać bez najmniejszych obaw – wszystkie pozostają poufne. Resztę wątpliwości rozwieje lekarz kwalifikujący podczas właściwego badania i rozmowy z kandydatem.

Procedura oddania krwi

  1. Rejestracja: Po przybyciu do punktu poboru krwi wypełniamy kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem.
  2. Pracownia analiz lekarskich lub stanowisko do badania poziomu hemoglobiny: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut
  3. Gabinet lekarski:
  • ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi
  • wywiad lekarski
  • badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych
  • kwalifikacja do oddania krwi
  1. Uzupełnienie płynów w organizmie: od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia.
  2. Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym.
  3. Krótka regeneracja sił. Po oddaniu krwi dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal. – 8 tabliczek czekolady.
  4. Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole.

Krew to jeden z podstawowych płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób, mogących zaistnieć bez nagłych wypadków, wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi.

Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn, nieustannie krążący w naszych tętnicach i żyłach. Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów – krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek.