REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Ponad 20 litrów krwi oddali uczniowie skarżyskich średnich szkół technicznych i zawodowych w akcji Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”.

„Młoda krew ratuje życie” to akcja krwiodawcza, w której młodzież, a zasadzie pełnoletni już uczniowie skarżyskich szkół średnich oddają krew. Choć szkoła, która zbierze najwięcej krwi, otrzyma wyróżnienie, to zasadniczym celem akcji jest zbiórka krwi i propagowanie krwiodawstwa.

W środę w Zespole Szkół Ekonomicznych krew oddawali uczniowie szkół technicznych i zawodowych: Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych oraz gospodarze.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jak informuje Barbara Lipnicka ze skarżyskiego oddziału PCK, o akcji zgłosiło się w sumie 70 osób, a po badaniach krew oddało 46 z nich. Dało to łącznie 20,7 litra krwi. W podziękowaniu uczniowie otrzymali po osiem czekolad, upominek kosmetyczny i mogli liczyć także na poczęstunek.

Wielu młodych krwiodawców, jak Klaudia Gębura z Mechatronika, oddawało cenny płyn pierwszy raz. – Dla mnie to tylko chwila stresu, a można komuś pomóc. Oddawałam pierwszy raz, ale zamierzam robić to regularnie – powiedziała.

Inni z kolei, jak Jacek Leśniewski z Ekonomika, są już doświadczonymi krwiodawcami. – Ja oddawałem krew czwarty raz. Ja na tym nie stracę, a krew zawsze się komuś przyda. Póki będę w szkole, będę krew oddawał, a potem pewnie też – powiedział.

Liczny odzew na apel PCK to też zasługa szkolnych kół krwiodawstwa, jakie działają w każdej skarżyskiej szkole średniej, i ich opiekunów. Anna Lenart z Ekonomika, Ewa Jaworska z Mechatronika, Paweł Wiatr z Samochodówki oraz Krzysztof Łakomiec z Elektryka zgodnie mówią, że uczniowie chętnie zgłaszają się do oddawania krwi, sami wzajemnie się do tego namawiają i robią to po prostu za słowo „dziękuję”. – Oddając krew, oddają cząstkę siebie i za to im serdecznie dziękujemy – mówi Anna Lenart.

Akcja „Młoda krew ratuje życie” realizowana jest przez Polski Czerwony Krzyż przy współudziale środków z Gminnego Programu Profilaktyki  i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta w Skarżysku. Krew pobierana jest przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to