nowy wiadukt skarzysko
Wizualizacja nowego wiaduktu nad torami w ciągu al. Piłsudskiego w Skarżysku-Kamiennej, grafika: UM Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Dzięki podpisanej dziś umowie jest już pewne, że ponad 36 milionów unijnej dotacji trafi do Skarżyska-Kamiennej. Za te pieniądze zostanie zrealizowana bardzo ważna inwestycja, w tym przebudowa wiaduktu. To jednak będzie się wiązało z dużą niedogodnością dla kierowców.

Wielka inwestycja, na którą składa się kilka mniejszych, jest już pewna. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego Marszałek Andrzej Bętkowski oraz Starosta Skarżyski Artur Berus i Prezydent Skarżyska Konrad Krönig podpisali umowę na unijne dofinansowanie. Gmina Skarżysko-Kamienna jest liderem w tej inwestycji, a powiat partnerem.

Jest dotacja

Umowa ta przewiduje ze do Skarżyska trafi 36,7 miliona złotych. Miasto i powiat dołożą kolejne kilka milionów i za w sumie 47 milionów zostanie zrealizowana jedna z największych inwestycji w historii miasta.

Jej największą i najbardziej kosztowną częścią będzie budowa nowego wiaduktu nad torami kolejowymi w miejsce obecnego. Nowy wiadukt będzie dwujezdniowy.

Szczegóły inwestycji komunikacyjnej w Skarżysku-Kamiennej, w tym wizualizacje, tutaj:

Megadotacja dla Skarżyska na nowy wiadukt nad torami i rondo


Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

 

–  Cieszę się, że w moim rodzinnym Skarżysku coś się dzieje, że połączenie dwóch dzielnic naszego miasta przeciętych linią kolejową będzie wreszcie zrealizowane. Udrożni to komunikację, zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego, skróci czas podróży – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski

– Jest to inwestycja ważna dla mieszkańców Skarżyska, jak i znacząca dla rozwoju miasta, dlatego dziękuje za przyznane wsparcie władzom województwa świętokrzyskiego – powiedział Starosta Skarżyski Artur Berus.

– Serdecznie dziękuję za dobrą współpracę zarówno obecnemu marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu, jak i poprzedniemu, Adamowi Jarubasowi, z którym rozpoczynaliśmy ten projekt i z którym podpisywaliśmy preumowę. To dla naszego miasta bardzo ważna inwestycja, a bez wkładu unijnego nie mielibyśmy szans na jej realizację w tak kompleksowym zakresie – powiedział prezydent Konrad Krönig.

Jest wykonawca

Został już również rozstrzygnięty przetarg na budowę wiaduktu. Wygrała go firma Trakcja z Warszawy, które zaoferowała cenę 34,75 miliona złotych.

Już na początku roku 2021 zostanie podpisana umowa z wykonawcą, a prace powinny rozpocząć się jeszcze zimą 2021 roku. Wkrótce wykonawca przedstawi też harmonogram robót. Ich zakończenie przewidziane jest na koniec 2022 roku.

Zobacz wizualizacje nowego wiaduktu w Skarżysku:

Projekt nowego wiaduktu w Skarżysku już gotowy [wizualizacje]

 

Jest problem

Przebudowa wiaduktu bezsprzecznie wpłynie na poprawę skomunikowania obu przedzielonych torami części Skarżyska. Przy wiadukcie, na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Piłsudskiego powstanie rondo. Ulica Towarowa będzie miała przebicie do al. Piłsudskiego, a aleja nazwana imieniem marszałka będzie dwujezdniowa na całej długości, w tym także na odcinku od ulicy Niepodległości do ulicy Tysiąclecia.

Budowa nowego, dwujezdniowego wiaduktu będzie się jednak wiązać z dużą niedogodnością dla kierowców. Na czas robót nie będzie przejazdu przez wiadukt. Obecny wiadukt zostanie całkowicie wyburzony, a na jego miejsce powstanie nowy, dwujezdniowy.

Jak mówi dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Czyż, umożliwienie przejazdu przez tory nie tylko bardzo utrudniałoby prace i wydłużyło ich czas, ale byłoby wręcz technicznie niemożliwe. Jak długo nie będzie przejazdu przez tory w tym miejscu, dowiemy się wkrótce.

Skomunikowanie obu części miasta odbywać się będzie więc albo przez Zachodnie i ulicę Ekonomii, albo przez Lipowe Pole i Skarżysko Kościelne. Nie będzie to pierwsza taka sytuacja. Identycznie było, gdy obecny wiadukt był remontowany.

fot. Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej
fot. Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej
fot. Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej
fot. Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej