Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Park dla psów to byłaby całkowita nowość w naszym mieście. To pomysł skarżyszczanina Jacka Jamroza. Czy jednak taki obiekt powstanie, zależy już tylko od wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim Skarżyska-Kamiennej na rok 2024. Czyli od nas samych!

Budżet Obywatelski 2024 – zobacz wyniki:

Budżet Obywatelski 2024 w Skarżysku: Znamy wyniki i wiemy, jakie inwestycje powstaną

Parki dla psów, zwane też psimi parkami czy wybiegami dla psów, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Nie dziwi to, ponieważ Polacy są w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o liczbę posiadanych psów na jednego obywatela.

Takie obiekty najpopularniejsze są w dużych miastach, ale zaczynają pojawiać się i w mniejszych. W naszym regionie takie parki dla psów mają już Kielce oraz Starachowice.


Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Park dla psów to ogrodzony teren wyposażony w rozmaite urządzenia, które umilają czas czworonogom, pozwalając im na swobodne bieganie bez smyczy. Puszczenie psa wolno jest bowiem niezgodne z prawem i jednocześnie może nieść przykre konsekwencje zarówno zwierzęciu, jego właścicielowi, a także innym zwierzakom i ludziom.

Psi park to też miejsce, gdzie mogą miło spędzić czas właściciel czworonogów, choćby przysiąść na ławeczce, a przy okazji podzielić się wrażeniami z posiadania pupila z innymi, podobnymi sobie miłośnikami psów.

Skarżysko jeszcze takiego obiektu nie ma. Ale może mieć! Już w 2024 roku. Czy tak się stanie, zależy od wyników Budżetu Obywatelskiego 2024. Głosowanie właśnie trwa, a utworzenie parku dla psów to jedna z propozycji.

Tutaj dowiesz się więcej o Budżecie Obywatelskim Skarżyska-Kamiennej 2024:

Ciekawe pomysły skarżyszczan na inwestycje. Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2024

 

Parka dla psów – tego jeszcze nie było! W Skarżysku

Pomysłodawcą parku dla psów jest skarżyszczanin Jacek Jamroz. To dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku oraz radny rady miasta. Jest też właścicielem golden retrievera o imieniu Kylo.

Jacek Jamroz ze swoim psem Kylo

Jak więc można się domyśleć, to właśnie brak miejsca, gdzie można spuścić psa ze smyczy bez obawy o niego, skłonił Jacka Jamroza  do wyjścia z taką propozycją.

Ten pomysł zrodził się nie tylko z moich obserwacji, ale i na podstawie rozmów z innymi posiadaczami psiaków. Wszyscy mają ten sam problem – nie ma gdzie z nimi wyjść. Nie ma u nas miejsca, gdzie można nie tylko puścić psa bez smyczy, bawić się z nim, ale jednocześnie swobodnie i bez obaw go potrenować czy potresować. Nie ma dla nich miejsca do socjalizacji z innymi czworonogami, gdzie psy mogłyby się wyszaleć.

Zacząłem się bliżej interesować tematem, poczytałem i okazało się, że w prawie każdym większym mieście takie parki dla psów istnieją. Pomysł na park dla psów wydał mi się nowatorski jak na nasze miasto i inwestycje z budżetu obywatelskiego. Nigdy podobnego projektu w budżecie nie było. Skontaktowałem się z firmą zajmującą się takimi inwestycjami. Przygotowali koncepcję, podpowiedzieli, co w takim miejscu warto zrobić.

Mam nadzieję, że pomysł się spodoba i liczę na pozytywny odzew nie tylko ze strony posiadaczy psów, ale też i reszty mieszkańców Skarżyska.

Jacek Jamroz

Miejsce, które zaproponował Jacek Jamroz na lokalizację parku dla psów to tereny w pobliżu ulicy Paryskiej za marketem Kaufland, tuż obok górki saneczkowej zwanej potocznie Wielorybem. Jedna z tamtejszych działek należy do gminy. To właśnie tylko na gminnych działkach można realizować propozycje z Budżetu Obywatelskiego Skarżyska.

 

Jacek Jamroz zaproponował:

  • wykonanie i ogrodzenie placu o wielkości 900 m2
  • instalację urządzeń do zabawy dla czworonogów: płotków, równoważni, pochylni
  • umieszczenie psiej toalety
  • zamontowanie koszy na psie odchody wyposażonych w torebki na nie
  • montaż ławek dla właścicieli psów

Park dla psów przy Paryskiej – inwestycja 2 w 1

Ten teren to miejsce nie tylko do tej pory niewykorzystane, ale też bardzo zaśmiecone. Jest to miejsce spożywania alkoholu, wyrzucania śmieci. Nie trzeba dodawać, że butelki po alkoholu też na miejscu zostają. Wielokrotnie te tereny były sprzątane przez ochotników z grupy Posprzątajmy Skarżysko.

Zorganizowanie takiego obiektu jak wybieg dla psów na pewno ucywilizowałoby te okolice i chociaż do pewnego stopnia odstraszyło amatorów praktyk niezgodnych z prawem i z ogólnie przyjętymi obyczajami.

Jacek Jamroz liczy, że jeśli pomysł chwyci i park dla psów zostanie utworzony, w kolejnych edycjach można inwestycję rozbudować na przykład o oświetlenie czy utwardzone dojścia. Reszta działki może być zagospodarowana nie tylko z myślą o czworonogach, ale też rozszerzona na przykład o skwer. W miejscu tym jest dużo drzew, które dawałyby cień w słoneczne dni.

Wiele propozycji z Budżetu Obywatelskiego w Skarżysku-Kamiennej jest w kolejnych latach kontynuowanych poprzez rozbudowę. Dla przykładu plac rozrywki na osiedlu Bór, nazwany Skwerem im. Grzegorza Łapaja po śmieci samorządowca, jest rozbudowywana w każdej edycji i dziś ma mnóstwo urządzeń, dających możliwość wypoczynku wszystkim, niezależnie od wieku. Podobnie mogłoby być z wybiegiem dla psów.

W przyszłości taki obiekt może być też miejscem organizacji różnych wydarzeń związanych ze zwierzętami jak zbiórki, pokazy czy wystawy. W kolejnych edycjach można zainstalować oświetlenie czy monitoring. Działka jest duża i można tam zrobić również skwer dla mieszkańców.

Dziś ten teren jest zaniedbany, zaśmiecony. Sam brałem udział w sprzątaniu tego miejsca. Dzięki parkowi dla psów może się rozpocząć jego doprowadzenie do porządku i wykorzystanie w ciekawy sposób. To może być pierwszy krok, aby zrobić z tego naprawdę miłe miejsce w naszym mieście cieszące mieszkańców.

Jacek Jamroz

To, co widać na poglądowych wizualizacjach to koncepcja, a nie dokładny projekt. To, co znalazłoby się na obiekcie po ewentualnym sukcesie w głosowaniu, zależy też w znacznej mierze od aktualnych cen materiałów budowlanych i urządzeń.

Co sądzisz o pomyśle utworzenia parku dla psów w Skarżysku:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

1 KOMENTARZ

  1. Schronisko dla pasożytów udających polityków i samorządowców oraz urzędników funkcjonujące od ponad 40 lat nie wystarczy? O kryminalistach udających biznesmenów i niekiedy sportowców nawet nie wspomnę, bo to nie przyczyna lecz skutek w/w. Tutaj funkcjonuje modelowy przykład patologii, jaką należy zdemontować i zadbać aby nigdy więcej się nie odrodziła. Przykład ochroniarzy którzy jakieś 15 lat temu pomogli ukraść szczególnie cenny kabel dla budowanego kosztownego systemu CCTV to zaledwie wisienka na torcie i to malutka wobec innych tutejszych wydarzeń.

Comments are closed.