O przodkach skarżyszczan, historii Skarżyska i nie tylko – odbyła się konferencja PTH

2773
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego ze Skarżyska-Kamiennej zaprosił na doroczną konferencję popularnonaukową „Skarżyskie spotkania z historią”. Po referatach historyków odbyła się gorąca dyskusja, nie tylko na tematy historyczna, ale również bieżące.

W zeszłym roku z powodu obostrzeń pandemicznych konferencja „Skarżyskie spotkania z historią” Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Skarżysko-Kamienna nie odbyła się, co może tłumaczyć wysoką frekwencję uczestników w tym roku spragnionych dawki historycznej wiedzy.

Z pięciu zaplanowanych wykładów jeden co prawda nie doszedł do skutku, ale pozostałe cztery na pewno nie zawiodły oczekiwań.

Wielcy historycy od mniej znanej strony

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Kulisy wielkiej nauki – prof. dr hab. Wojciech Iwańczak (Polska Akademia Umiejętności)

Profesor Wojciech Iwańczak tym razem nie ograniczyć swojej obecności na konferencji do jej prowadzenia, ale sam zainicjował ją wykładem. Jego występ nosił tytuł „Kulisy wielkiej nauki” i obfitował w ciekawe historie z życia historyków poparte anegdotami.

Dzięki profesorowi poznaliśmy bliżej postacie ze świata nauki, które znamy z ich publikacji czy po prostu z mediów. Aleksander Gieysztor, Tadeusz Manteuffel, Henryk Samsonowicz, Gerard Labuda czy Maria Bogucka to kilkoro z historyków przedstawionych od innej, najczęściej mało znanej ogółowi strony.

To wystąpienie pozwoliło nie tylko poznać świat historyków od wewnątrz, ale też wprowadziło uczestników konferencji w świetny nastrój.

Możnowładcy Skarżyska

Skarżysko częścią magnackiej fortuny? Sylwetki dawnych właścicieli dzisiejszego miasta – mgr Marcin Janakowski (UMCS Lublin/PTH Oddział Skarżysko-Kamienna)

Skarżysko-Kamienna jest miastem młodym, co zresztą zauważył Marcin Janakowski, pochodzący ze Skarżyska doktorant Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie, ale nie znaczy to, że na naszych terenach wcześniej nie działo się nic czy niewiele.

Wręcz przeciwnie, historia sprzed początków Skarżyska-Kamiennej jako miasta również była ciekawa, a nasze tereny należały w części do bogatych rodów możnowładczych. Prelegent zaprezentował nam bliżej przedstawicieli Szydłowieckich herbu Odrowąż oraz Radziwiłłów herbu Trąby

Architekci Skarżyska

Topobiografistyka. O biografiach z perspektywy miejsca – mgr Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc)

Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc podjął temat topobiografii Skarżyska w kontekście architektów projektujących nasze miasto w dobie jego rozkwitu, czyli w 20-leciu międzywojennym.

Przyznał, że w tym temacie, jak sam to określił, poniósł klęskę. Skarżysko w tamtym okresie nie miało swoich rodzimych architektów. Budynki i inne obiekt, które licznie wówczas powstawały u nas, projektowali architekci spoza naszego miasta, z których wielu było bardzo znanych.

Budowniczy Skarżyska

Monografia rodziny a demografia miasta. Historie równoległe – mgr Marcin Medyński (PTH Oddział Skarżysko-Kamienna)

Marcin Medyński zaprezentował swoich własnych przodków na tle rozwoju demograficznego miasta. Zauważył, że historię Skarżyska można podzielić na dwie części – gdy liczba ludności rosła systematycznie, acz powoli oraz, gdy wzrastała skokowo.

Te drugie przypadki to efekty kilku wydarzeń. Pierwszym było przeprowadzenie przez wówczas jeszcze Kamienną kolei w postaci Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej i będącego jej wynikiem napływu kolejarzu.

Kolejnym było powstanie w Skarżysku-Kamiennej Państwowej Fabryki Amunicji, czyli dzisiejszego Mesko, w latach dwudziestych 20. wieku, a jeszcze kolejnym jej dynamiczny rozwój w latach zimnej wojny, gdy błyskawicznie wzrosła liczba zatrudnionych do niebotycznych na tle dzisiejszych realiów liczby ponad 20 tysięcy.

Perełki i bolączki historyczne Skarżyska

Po referatach przyszła kolej na dyskusję. Były pytania dotyczące wystąpień prelegentów, ale dużo więcej było kwestii luźno związanych z ich tematyką.

Kilka osób poruszyło kwestie zaniedbań ciekawych historycznie miejsc czy wręcz ich zniszczenia. Również upadku i degrengolady tych obszarów Skarżyska, które rozwój zadecydował o jego zaistnienie na mapie, jak kolej czy zakłady Mesko z ich osiedlami, a które dziś funkcjonalnie i wizualnie podupadają.

Marcin Medyński, jako obecny prezes PTH Oddziału Skarżysko-Kamienna, zaanonsował dwa wydawnictwa, które wkrótce ujrzą światło dzienne. Jeden to edycja rocznika „Z dziejów regionu i miasta”, a drugi to druga część „Skarżyskiego słownika biograficznego”.

Zainteresowanych historią Skarżyska-Kamiennej zapraszany na debatę w ramach inicjatywy „Bryła po bryle. Architektura międzywojnia Skarżyska-Kamiennej”. Będzie na niej mowa głównie o architekturze, ale zapewne nie tylko.

Bryła po bryle – po spacerze czas na debatę o międzywojennej architekturze Skarżyska