stara fontanna milica skarzysko
Skarżysko, osiedle Milica, dawna fontanna przy ul. Norwida; pocztówka fot. P. Krassowski – Biuro Wydawnicze Ruch; ze zbiorów Jerzego Stopy
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Skarżyscy historycy zapraszają na kolejny spacer historyczny. Tym razem będziemy przemierzać Milicę oraz Bzin, czyli osiedle, które nominalnie już nie istnieje, ale jego przeszłość wyziera na każdym kroku.

Spacer historyczny już się odbył. Zobacz relację:

Z wizytą w schronie i nie tylko. Odbył się spacer historyczny po Skarżysku

 

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Po sobotniej debacie historycznej na 100-lecie Skarżyska-Kamiennej warto, a nawet trzeba będzie rozprostować kości i ruszyć w miasto. Okazją do tego będzie kolejny spacer historyczny, na który zapraszają historycy ze skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Fundacji Wczoraj Dla Jutra.

Debata stulecia na stulecie. Naukowcy z czołowych ośrodków naukowych kraju będą mówić o historii Skarżyska

W pierwszym z serii spacerów uczestnicy przeszli śladami kolejarzy, którzy budowali fundamenty naszego miasta, oraz po osiedlu Dolna Kamienna, czyli tej części dzisiejszego Skarżyska, która najszybciej się rozwijała, dając powód do starań się o nadanie praw miejskich.

Odkrywanie historii, ciekawostek i tajemnic Miasta Kolejarzy. Spacer historyczny odbył się w Skarżysku

I tym razem spacer  przejdzie przez dwa skarżyskie osiedla – Milicę i Zachodnie. Oba kryją wiele ciekawostek, smaczków i tajemnic. Wspólnie z historykami będziemy je odkrywać. Będzie więc między innymi mowa o schronach zimnowojennej Milicy, a także o tym, jak ważny był Bzin dla rozwoju naszego miasta. Wspomnimy też Leopolda Staffa, który lubił tam przebywać, i gdzie spędził ostatnie chwile życia.

Spacer historyczny odbędzie się w niedzielę 5 listopada 2023 roku. Początek o godz. 11.30 przy Szkole Podstawowej nr 5 w Skarżysku.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Zobacz, jak było kiedyś na spacerze historycznym po Milicy:

Konferencja o historii i spacer po historii. Tak rozpoczęło się 100-lecie nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here