Śladami lokali, w których skarżyszczanie witali nowy rok. Zapraszamy na spacer historyczny

4344
Restauracja Kosmos w hotelu Promień w Skarżysku-Kamiennej, latach 60. XX wieku; pocztówka ze zbiorów Marcina Medyńskiego, fot. J. Korpal, BW Ruch
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyscy historycy zapraszają na kolejny spacer historyczny po naszym mieście. Tym razem uczestnicy przejdą śladami kultowych już lokali, w tym tych, w których skarżyszczanie hucznie bawili się w Sylwestra i witali, a w niektórych bawią się i witają nadal, nadejście nowego roku.

Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej w 2024 roku:

Chodźmy w miasto i odkrywajmy fascynującą historię Skarżyska! Historycy zapraszają miłośników historii na spacery historyczne

 

Zobacz relację ze spaceru historycznego śladami kultowych lokali, gdzie w Skarżysku bawiono się w sylwestra i nie tylko:

Kultowe lokale, gdzie skarżyszczanie bawili się w sylwestra i witali nowy rok. Miłośnicy historii wraz z historykami odbyli ciekawy spacer historyczny

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Tygielek, Sokół, Związkowiec, Rusałka, Kosmos, Promień, Miejskie Centrum Kultury – to tylko niektóre z miejsc na mapie Skarżyska-Kamiennej, gdzie odbywały się imprezy sylwestrowe.

Gdzie w tym roku spędzić sylwestra w Skarżysku?

Sylwester 2023 pod chmurką (i nie tylko) w Skarżysku. Zapraszamy na wspólnie przywitanie nowego roku!

 

To śladem części z nich przejdzie kolejny spacer historyczny, który organizują wspólnie Fundacja Wczoraj Dla Jutra i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna. To już kolejna z retro przechadzek o charakterze  wspomnieniowo-nostalgicznym po naszym mieście.

Wcześniej uczestnicy zgłębiali dzieje, w tym tajemnice, podczas spaceru po osiedlach Milica i Bzin, a jeszcze wcześniej spacerowali po osiedlu Kolejowym oraz po Dolnej Kamiennej.

Z wizytą w schronie i nie tylko. Odbył się spacer historyczny po osiedlach Milica i Bzin w Skarżysku

Teraz przyjdzie kolej wspomnieć to, jak kiedyś skarżyszczanie bawili się przy różnych okazjach, w tym na powitanie nowego roku.

Stary afisz z informacją o zabawie; źródło: Polona

Część z wymienionych wyżej lokali już nie istnieje fizycznie, inne są już nieczynne, ale w niektórych impreza sylwestrowo-noworoczna to żelazny punkt kalendarza imprez. Wiele  z nich to już lokale kultowe.

Jednym z takich lokali jest Klub Kolejarzy Związkowiec. Nie każdy wie, że miejsce to zostało wybudowane jeszcze w latach 30. XX wieku. Liczy sobie więc blisko sto lat istnienia! Przez te lata odbywały się tam również huczne imprezy sylwestrowe. Tak będzie i w tym roku.

sylwester 2023 skarzysko
Sylwester 2023 w Skarżysku-Kamiennej – Klub Kolejarzy Związkowiec

Sylwestrowy spacer historyczny odbędzie się w piątek 29 grudnia 2023 roku. Start o godz. 14.30 przy dawnej odlewni Kamienna, gdzie dziś znajduje się Centrum Handlowe PSB Mrówka Mat-Bud, a gdzie przez lata funkcjonował też lokal o nazwie Tygielek.

Potem uczestnicy pod przewodnictwem historyków, Marcina Medyńskiego i Marcina Janakowskiego, przejdą ulicami Fabryczną, Sokolą, Spółdzielczą, Konarskiego, Asnyka, Piłsudskiego, Norwida, Sikorskiego i Słowackiego do Miejskiego Centrum Kultury. Przybycie do MCK planowane jest na ok. 16.00. Tam spacer zakończy się toastem lampką szampana za pomyślność w nowym 2024 roku.

Zachęcamy do udziału, koniecznie zabierając ze sobą wspomnienia!

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Stary afisz z informacją o zabawie; źródło: Polona
Stary afisz z informacją o zabawie; źródło: Polona