Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Muzeum im. Orła Białego zaprosiło na spacer „Szlakiem wydarzeń 1863 roku”, czyli działań powstańczych, jakie miały miejsce w Skarżysku i okolicy. W spacerze wzięli udział rekonstruktorzy.

Spacer „Szlakiem wydarzeń 1863 roku” to lekcja historii w plenerze, w tym w miejscach, w których działy się wydarzenia powstania styczniowego z 1863 roku. Miały miejsce właśnie 2 lutego. O tamtych dniach opowiadał Piotr Kołodziejski z muzeum.

Sobotni spacer rozpoczął się w siedzibie muzeum, a potem uczestnicy udali się pod pomnik, który został poświęcony pamięci ofiar powstania w 100. rocznicę jego wybuchu. Utrzymuje się, że na znajdującym się tam dębie Rosjanie powiesili dziewięciu pracowników huty Rejów. Możliwe jednak, że jest to legenda. W wątpliwość poddaje się nie tylko to, że byli to hutnicy, ale również sam fakt zaistnienia takiego wydarzenia.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Niemniej, pomnik istnieje, ale jego stan daleki jest od idealnego. Złodzieje dwukrotnie skradli orła, który go zwieńczał. Nie ma też owego drzewa, na którym mieli zostać powieszeni skarżyscy hutnicy – kilkanaście lat temu podpalili go wandale. Drugi z orłów, odzyskany na skupie złomu, znajduje się w muzeum i tam są też kawałki spalonego dębu oraz gwoździe, na których miano wieszać pracowników huty zaangażowanych w działania powstańcze.

Pomnik powstańców przy zlewie Rejów w Skarżysku przejdzie renowację

Czytaj więcej:

Pomnik powstańców styczniowych na Rejowie przejdzie renowację

Uczestnicy marszu zapalili znicze, a obecny wśród nich, znany w regionie konferansjer wydarzeń sportowych, ale też i miłośnik lokalnej historii, Andrzej Jacek Tarnowski zaintonował pieśń „Marsz Czachowskiego”.

Wśród uczestników marszu byli rekonstruktorzy ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT – Oddział powstańczy 1863. W pełnym rynsztunku prezentowali stroje i broń, oddając przy tym salwy z karabinów.

Na zakończenie uczestnicy marszy udali się do parku przy wielkim piecu, pozostałościach huty Rejów, gdzie czekało na nich ognisko i poczęstunek w postaci grochówki przygotowanej przez restaurację Myśliwska.

Spacer „Szlakiem wydarzeń 1863 roku” to jedno z pierwszych wydarzeń, które wpisuje się w program obchodów 50-lecia Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, która przypada w tym roku.

O szczegółach obchodów rocznicowych będziemy wkrótce informować.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here