REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Muzeum im. Orła Białego zaprosiło na spacer „Szlakiem wydarzeń 1863 roku”, czyli działań powstańczych, jakie miały miejsce w Skarżysku i okolicy. W spacerze wzięli udział rekonstruktorzy.

Spacer „Szlakiem wydarzeń 1863 roku” to lekcja historii w plenerze, w tym w miejscach, w których działy się wydarzenia powstania styczniowego z 1863 roku. Miały miejsce właśnie 2 lutego. O tamtych dniach opowiadał Piotr Kołodziejski z muzeum.

Sobotni spacer rozpoczął się w siedzibie muzeum, a potem uczestnicy udali się pod pomnik, który został poświęcony pamięci ofiar powstania w 100. rocznicę jego wybuchu. Utrzymuje się, że na znajdującym się tam dębie Rosjanie powiesili dziewięciu pracowników huty Rejów. Możliwe jednak, że jest to legenda. W wątpliwość poddaje się nie tylko to, że byli to hutnicy, ale również sam fakt zaistnienia takiego wydarzenia.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Niemniej, pomnik istnieje, ale jego stan daleki jest od idealnego. Złodzieje dwukrotnie skradli orła, który go zwieńczał. Nie ma też owego drzewa, na którym mieli zostać powieszeni skarżyscy hutnicy – kilkanaście lat temu podpalili go wandale. Drugi z orłów, odzyskany na skupie złomu, znajduje się w muzeum i tam są też kawałki spalonego dębu oraz gwoździe, na których miano wieszać pracowników huty zaangażowanych w działania powstańcze.

Pomnik powstańców przy zlewie Rejów w Skarżysku przejdzie renowację

Czytaj więcej:

Pomnik powstańców styczniowych na Rejowie przejdzie renowację

Uczestnicy marszu zapalili znicze, a obecny wśród nich, znany w regionie konferansjer wydarzeń sportowych, ale też i miłośnik lokalnej historii, Andrzej Jacek Tarnowski zaintonował pieśń „Marsz Czachowskiego”.

Wśród uczestników marszu byli rekonstruktorzy ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT – Oddział powstańczy 1863. W pełnym rynsztunku prezentowali stroje i broń, oddając przy tym salwy z karabinów.

Na zakończenie uczestnicy marszy udali się do parku przy wielkim piecu, pozostałościach huty Rejów, gdzie czekało na nich ognisko i poczęstunek w postaci grochówki przygotowanej przez restaurację Myśliwska.

Spacer „Szlakiem wydarzeń 1863 roku” to jedno z pierwszych wydarzeń, które wpisuje się w program obchodów 50-lecia Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, która przypada w tym roku.

O szczegółach obchodów rocznicowych będziemy wkrótce informować.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to