Stowarzyszenie Gladiator zaprosiło na kolejne spotkanie dotyczące chorób onkologicznych. W Klubie Senior+ na Milicy w Skarżysku jak zawsze można było się dowiedzieć mnóstwa ciekawych informacji. Ciekawych i wartościowych, bo mogących uratować zdrowie i życie.
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator regularnie organizuje rozmaite wydarzenia, na których można zdobywać cenną wiedzę dotyczącą chorób onkologicznych. Wydarzenia takie odbywają się nie tylko w Warszawie, gdzie stowarzyszenie powstało i ma główną siedzibę. Nie tylko w Kielcach, gdzie ma swój oddział. Również w Skarżysku, gdzie też działa. Spotkania te odbywają się najczęściej w gościnnych progach Klubu Senior+ na Milicy.
Ostatnie spotkanie, które odbyło się 8 maja 2025 roku, rozpoczęło się od wspomnienia nieodżałowanego Tadeusza Włodarczyka. Założyciel i wieloletni prezes Gladiatora zmarł 2 kwietnia 2025 roku.
Tadeusza Włodarczyka wspominali Janusz Marszycki, prezes świętokrzyskiego oddziału stowarzyszenia Gladiator oraz Władysław Pocheć, skarżyszczanin, członek zarządu oddziału. Uczestnicy uczcili pamięć zmarłego chwilą ciszy.
Janusz Marszycki był pierwszym z dwóch prelegentów spotkania. Poruszył wiele aspektów dotyczących chorób onkologicznych. Szczególnie podkreślał znaczenie profilaktyki. Regularne badania, a przede wszystkim zdrowy tryb życia to czynniki, które redukują ryzyko wystąpienia nowotworów, a w razie ich pojawienia się, mogą zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.

Jak pokazują badania, 80–90% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, dietą oraz otaczającym nas środowiskiem. Wiele z nich można wyeliminować. Tylko 15–20% wystąpień nowotworów wywołanych jest predyspozycjami genetycznymi.
Stowarzyszenie Gladiator ma w nazwie prostatę, ale nie tylko na tym nowotworze skupiają się działania stowarzyszenia. I nie są kierowane tylko do mężczyzn.
Dlatego też drugim prelegentem był dr Marcin Witek, skarżyski urolog, lekarz w skarżyskich i kieleckich ośrodkach zdrowia. Mówił głównie o nowotworze pęcherza. Choć nowotwór ten nie należy do najczęściej występujących nowotworów, to jest jednym z najniebezpieczniejszych. Ma też niestety tendencje do nawrotów.

Jak powiedział Marcin Witek, aż 3/4 przypadków raka pęcherza moczowego spowodowanych jest przez papierosy. Toksyny pochodzące z dymu papierosowego, a znajdujące się w moczu mają bowiem długi kontakt z tym organem i powodują zmiany nowotworowe. Słuchaczy wykładu poinformował, że częstym objawem nowotworu pęcherza jest bezbolesny krwiomocz.
Stowarzyszenie Gladiator będzie organizować kolejne spotkania. Jak widać, dotyczą nie tylko męskich chorób. Również tych nowotworów, które dotykają obie płcie. Z kolei typowo męskie choroby dotyczą też pośrednio kobiet. Cieszy więc, że na spotkania w Klubie Senior+ przychodzi wiele pań.