REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Państwowa Szkoła Muzyczna w Skarżysku-Kamiennej obchodzi w tym roku 60-lecie działalności. Jak inaczej, jeśli nie muzyką, należało tę rocznicę uczcić. Ale na pięknych dźwiękach się nie skończyło.

Sześć dekad skarżyskiego „muzyka” minęło w mgnieniu oka. W tym czasie Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej opuściło ponad tysiąc absolwentów.

– Od 60 lat skarżyska szkoła muzyczna jest świadkiem historii pisanej przez nas wszystkich, w której na zawsze zostawiliśmy ślad po naszych radościach, smutkach, nadziejach i marzeniach. Po prostu zostawiliśmy tu cząstkę siebie. Z perspektywy lat doceniamy to, co dała nam szkoła i pracujący w niej ludzie. Przez 60 lat szkoła się zmieniała. Nie ma dawnego wystroju, danych mebli, mocno wysłużonych instrumentów. Jest odremontowany budynek, przyzwoite instrumentarium, dziennik elektroniczny i wszechobecne komputery. W swojej istocie szkoła jednak pozostała taka sama. Jej podstawą są uczniowie, duszą nauczyciele, a dumą absolwenci. Nadal najważniejszy jest tu młody człowiek, który pełen ufności wkracza w jej mury – mówił dyrektorka PSM Ewa Krakowiak, również absolwentka szkoły.

W szczególny sposób Ewa Krakowiak zwróciła się do osób, które przez lata tworzyły i tworzą Państwowa Szkołę Muzyczną, nauczycieli i innych pracowników, również pomagających szkole rodziców, składając im podziękowania. Chwilą ciszy uczczono również pamięć tych z nich, także uczniów, którzy już od nas odeszli.

Zobacz też relację z finałowego koncertu na 60-lecie szkoły muzycznej w Skarżysku:

Finałowy koncert na 60-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Skarżysku. Były odznaczenia i piękna muzyka

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

 

Naszej szkole muzycznej pospieszyło z gratulacjami wiele osób, w tym przedstawiciel licznych instytucji. Byli wśród nich posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Skarżysku – Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Katarzyna Bilska i Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego Bożena Bętkowska, przedstawiciele władz miasta – zastępca prezydenta Krzysztof Myszka i radny Andrzej Warwas.

Gratulacje składali również przedstawiciele skarżyskich instytucji kultury – dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień, dyrektor Miejskiego centrum Kultury Grażyna Majewska wraz z Katarzyną Piwnik.

Nie mogło się obejść bez gratulacji od innych szkół muzycznych w regionie – z Kielc, Starachowic i Końskich.

To, czego jeszcze podczas koncertu w szkole muzycznej nie mogło zabraknąć, to oczywiście muzyki. Na scenie wystąpili między innymi obecni uczniowie i absolwenci. Dla licznej publiczności zagrali: Przemysław Gadecki, Jan Markowski, Aleksandra Parszewska, Paweł Niziołek, Zofia Rurarz, Ireneusz Boczek, Magdalena Krakowiak, Ewa Indyka, Luiza Zegadło-Kołda oraz orkiestra gitarowa i zespół instrumentalny.

Częstym wykonawcą na okolicznościowych koncertach w PSM jest absolwent szkoły z lat 90. Ireneusz Boczek.

– Spędziłem tu trzy lata. Bardzo ważne lata. Poznałem tu tajniki sztuki pianistycznej, ale też wspaniałych ludzi. Ta podstawa została na całe życie. Zawsze miło wspominam te lata, choć było oczywiście trudno. Zawsze jednak każdy dzień był fascynujący i zaskakujący. Każdy niósł nowe doświadczenia. Zawsze z sentymentem tu wracam, choć szkoła się zmieniła i ludzie się zmienili. Ilekroć tu jestem, ze wzruszeniem patrzę na to miejsce – powiedział artysta.

Ireneusz Boczek znalazł na tableau absolwentów swój rocznik

Podczas koncertu na 60-lecie PSM w Skarżysku troje nauczycieli tej szkoły otrzymało od dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej nagrody za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. To Justyna Woś, Elena Korolkow i Włodzimierz Sojka.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Skarżysku-Kamiennej została utworzona decyzją ministerialną 20 sierpnia 1962 roku na bazie Państwowego Ogniska Muzycznego. Pierwszym dyrektorem szkoły był Dariusz Gregorek, który kierował szkołą przez ponad dwadzieścia lat, od 1962 do 1983 roku. Imię Zygmunta Noskowskiego szkoła otrzymała w 1987 roku, na 25-lecie.