REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

20 lipca 1968 roku ustanowiono herb Skarżyska-Kamiennej. Jego autorką jest skarżyszczanka Elżbieta Turska. Ten herb obowiązuje do dziś, choć mógł być nieco inny. A może będzie całkiem inny? Pomysły na nowy herb pojawiły się kilka lat temu.

Herb naszego miasta – znamy go chyba wszyscy, a przynajmniej powinniśmy. Czerwona tarcza, na niej „inicjały” naszego miasta oraz trzy przedmioty. Przedmioty nieprzypadkowe. To symbole zawodów, które zbudowały Skarżysko – metalowców, kolejarzy i odlewników.

Stary herb Skarżyska

Cofnijmy się jednak w czasie. Do 1968 roku kwestia herbu Skarżyska jest nie do końca jasna. Posługiwano się takim, jak poniżej, na którym jest snop zboża, a po jego obu stronach dwa młoty. Używany był jeszcze przed II wojną światową, choć niekonieczne o dokładnie takim wyglądzie.

herb skarżysko stary
Wcześniejszy herb Skarżyska; grafika: Wikipedia
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Ten sam motyw był w herbie Guberni Radomskiej, w granicach której znajdowała się osada Kamienna, która dała początek naszemu miastu. Stamtąd ewidentnie został zaczerpnięty.

Herb Guberni Radomskiej w latach 1866-1915

Konkurs na nowy herb Skarżyska

Mamy rok 1968 i Prezydium Rady Narodowej (odpowiednik dzisiejszego zarządu miasta z prezydentem na czele) ogłasza konkurs na herb miasta. Okazją do tego było 45-lecie nadania praw miejskich Skarżysku.

Do konkursu na herb stanęły trzy osoby, w tym skarżyszczanka Elżbieta Turska. Była już uznaną w naszym mieście plastyczką, która przygotowywała grafiki na różne potrzeby i okazje. Ona zgłosiła dwa projekty. Były identyczne, jeśli chodzi o zawartość, natomiast różniły się przede wszystkim kształtem.

Elżbieta Turska

To właśnie jeden z projektów pani Elżbiety został wybrany potem w plebiscycie gazety Słowo Ludu i uchwałą Miejskiej Rady Narodowej oraz Miejskiego Komitetu Frontu Jedności Narodowej z 20 lipca 1968 roku został ustanowiony herbem Skarżyska-Kamiennej.

skarzysko herb
Herb Skarżyska; grafika: Wikipedia

Na czerwonej tarczy herbu z czarnym obramowaniem znajdują się:

  • litery SK, czyli oczywiście pierwsze litery obu członów nazwy naszego miasta. Podobną czcionkę spotkamy jeszcze w innych pracach plastycznych Elżbiety Turskiej
  • łyżka odlewnicza – narzędzie używane przez odlewników. Dla rozwoju naszego miasta ważna była bowiem odlewania Witwickich, potem nosząca nazwę Kamienna
  • koło zębate – symbol kolejnej ważnej grupy zawodowej dla naszego miasta, czyli metalowców
  • kolejarskie skrzydło – bo przecież jesteśmy Miastem Kolejarzy

Potwierdza to wpis w statucie miasta:

Herb zawiera trzy symbole, jako że ludność miasta stanowiły głównie trzy grupy zawodowe: kolejarze, metalowcy i odlewnicy. Na czerwonym tle tarczy, usytuowana jest pionowo łyżka odlewnicza w kolorze niebieskim, do której z prawej strony przylega koło zębate, również w kolorze niebieskim. Z lewej strony łyżki znajduje się stylizowane żółte skrzydełko, jakie na mundurze noszą kolejarze. U dołu tarczy widnieją litery SK koloru żółtego.

A to druga koncepcja zaproponowana przez Elżbietę Turską:

Alternatywna wersja herbu Skarżyska-Kamiennej autorstwa Elżbiety Turskiej

Elżbieta Turska wykonywała mnóstwo grafik na potrzeby różnych instytucji czy firm i na różnorakie okazje:

Elżbieta Turska jest też autorką mozaiki w kawiarni Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej:

Elżbieta Turska na tle mozaiki swojego autorstwa do dziś zdobiącej ścianę w kawiarni MCK; fot. MCK/mck.skarzysko.pl

Herb Skarżyska do zmiany?

Herb spod ręki Elżbiety Turskiej obowiązuje do dziś, aczkolwiek przed kilku laty na jednej z konferencji Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału Skarżysko-Kamienna jeden z prelegentów, dr Jerzy Michta z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaproponował inne wersje herbu dla naszego miasta. Uzasadnił to tym, że obecny herb nie spełnia zasad heraldyki, a ponadto symbole odwołują się do współczesności, niż do rzeczywistych korzeni Skarżyska.

Na jego projekcie znajduje się piec hutniczy z godłem rodu Odrowążów w jego palenisku. Jak przekonywał historyk, projekt ten jest uzasadniony historycznie, gdyż jest nawiązaniem do hutniczej historii naszych ziem oraz faktu, że w przeszłości obszar dzisiejszego Skarżyska należał do rodu Odrowążów.

Te koncepcje nowego herbu dla Skarżyska widać na poniższym zdjęciu, a więcej o nich przeczytacie w tekście pod linkiem tutaj:

Jak mógłby wyglądać nowy herb Skarżyska? – odbyła się coroczna sesja skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego

W przeszłości zaproponowano jeszcze inną wersję herbu, jak poniżej (w dwóch wersjach), na którym jest kamienny most nawiązujący do nazwy rzeki, osady Kamienna i dzisiejszej nazwy miasta. W alternatywnej wersji jest na nim jeszcze Matka Boża Miłosierdzia, patronka Skarżyska. Autorem koncepcji jest historyk prof. Krzysztof Skupieński.

Propozycja herbu Skarżyska. Koncepcja Krzysztof Skupieński, opracowanie plastyczne Dariusz Dessauer; grafika: Z dziejów regionu i miasta, nr 6/2015

Bardziej szczegółowo o tym dlaczego herb Skarżyska powinien i jak mógłby wyglądać, przeczytacie w artykule Krzysztofa Skupieńskiego w roczniku „Z dziejów regionu i miasta” z 2015 roku, który w wersji PDF znajduje się tutaj:

Z dziejów regionu i miasta – rocznik 6/2015 – PTH Skarżysko

Były to jednak tylko niezobowiązujące propozycje i nadal obowiązuje herb autorstwa Elżbiety Turskiej.

Czy jednak chcielibyśmy go zmieniać? Już się do niego przyzwyczailiśmy i mniemamy, że generalnie się podoba skarżyszczanom.

A może jest inaczej? Jak uważacie? Prosimy o głos w ankiecie:

Czy należałoby zmienić herb Skarżyska?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Skarżysko ma jeszcze logo

Herb herbem, ale mamy jeszcze przecież logo. Zostało wprowadzone do użytku całkiem niedawno, bo 1 listopada 2012 roku. Wybrano je w drodze konkursu, który wygrała Monika Iwanowicz ze Zgierza i to ona jest jego autorką. Znajdują się na nim symbole wież kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. Kolorowe elementy pod nimi to symbole szlaków, a te można rozumieć wielorako. Albo jako szlaki komunikacyjne, ponieważ hasłem Skarżyska jest „miasto na szlaku”, albo szlaki przepływu wartości intelektualnych takich jak historia, kultura, wiedza itp.

A oto symbolika kolorystyki logo Skarżyska:

  • Czerwony – symbolizuje pasję, miłość, ogień i energię
  • Niebieski – symbolizuje niebo, wodę, inteligencję, pewność i zaufanie
  • Żółty – symbolizuje otwartość i optymizm
  • Szary/srebrny (logotyp) – symbolizuje honor i zaufanie
skarzysko kamienna logo
Logo Skarżyska-Kamiennej; grafika: Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej/um.skarzysko.pl
skarzysko kamienna logo
Logo Skarżyska-Kamiennej; grafika: Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej/um.skarzysko.pl
skarzysko kamienna logo
Logo Skarżyska-Kamiennej; grafika: Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej/um.skarzysko.pl

 

Źródła:

Strona internetowa Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej – um.skarzysko.pl

Krzysztof Skupieński – Przesłanki i uzasadnienie nowego herbu dla Skarżyska-Kamiennej – rocznik „Z dziejów regionu i miasta” nr 6/2015, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna

Wikipedia