REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Młodzież z niemieckiego miast Burg przyjechała na wymianę do Skarżyska. Są gośćmi Gimnazjum nr 1. Wzajemne odwiedziny trwają już od 14 lat.

Był rok szkolny 2003/04, kiedy młodzież ze Skarżyska ze Skarżyska pojechała do Burga po raz pierwszy, a niemiecka przybyła do naszego miasta. Wymiana trwa do dziś.

Gości z Niemiec w Gimnazjum nr 1 przywitał dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 Andrzej Warwas oraz jego zastępczynie, Elżbieta Chajduga i Joanna Białek. – Spotykamy się już czternaście lat i jesteśmy mocno zaprzyjaźnieni. Mam nadziej, że i tym razem nawiążecie przyjaźnie, które będziecie kontynuować – zwrócił się do uczniów.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Co roku z Niemiec przyjeżdża nowa grupa młodzieży, ale ich opiekunowie, Ines von der Weth i Jürgen Wust, są od lat ci sami. – Zawsze mamy ciekawy program i tym razem też tak na pewno będzie. Szkoda tylko, że pięć dni tak szybko minie – powiedział Jürgen Wust.

Uczniowie niemieckiej Sekundarschule, czyli będącej szkołą drugiego stopnia, po wizycie w szkole udali się potem na spotkanie z prezydentem, a wieczorem czeka ich grill na Mostkach. Zwiedzą jednak nie tylko Skarżysko i okolice, ale też Kraków i Zakopane. Na koniec wrócą do Skarżyska, aby wspólnie pracować nad szkolnym projektem nawiązującym do wymiany.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w tym roku szkolnym już byli w Burgu. Jesienią odwiedzili nie tylko miasto swoich gospodarzy, ale też Magdeburg i Berlin.

Po wygaśnięciu gimnazjów szkoła nadal planuje kontynuować wymianę. Wówczas do Niemiec będą wyjeżdżać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13.

Burg to miasto położone niedaleko Magdeburga w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, czyli w dawnym NRD. Liczy ok. 25 tys. mieszkańców, a jego historia sięga X wieku.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to