REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zima nie odpuszcza i jeszcze przez jakiś czas będziemy mieć w naszym mieście problem ze smogiem. Skąd on się bierze i co możemy zrobić, aby móc cieszyć się czystszym powietrzem?

Kontynuujemy nasz cykl tekstów o smogu. Klikając poniżej można przeczytać pierwszy z tekstów:

 

Większość mieszkańców może bezpośrednio wpływać na jakość powietrza w swoim otoczeniu, zarówno przez własne postępowanie, jak i reagowanie na niewłaściwe zachowanie innych.

Kto nas truje?

Znaczna część zanieczyszczeń pochodzi z pieców w domach jednorodzinnych. W Polsce ok. 40% mieszkańców ogrzewa się samodzielnie i w znacznej części gospodarstw domowych działają piece na paliwa stałe i to właśnie głównie one emitują smog. – Za smog w największym stopniu odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, czyli budynki z kominami na wysokości do 40 metrów nad poziomem gruntu. Piece domowe nie posiadają systemów oczyszczania spalin i wszystkie produkty spalania wydostają się do atmosfery – mówi Piotr Brzozowski, kierownik działu eksploatacji w firmie Celsium.

Za zatruwanie atmosfery odpowiedzialne są też samochody. Szczególnie te, z których usunięto filtry cząstek stałych i katalizatory.

Czym palić w piecu?

Posiadając piec na węgiel, warto dbać o to, aby był jak najwyższej jakości. Gorszej jakości węgiel, choć tańszy przy zakupie, może okazać się droższy w eksploatacji. Jak przekonują przedstawiciele firmy Celsium, warto:

  • Stosować węgiel o dużej kaloryczności i pewnym pochodzeniu (duża część węgla nie jest badana)
  • Unikać miału, który jest najgorszy, a który kiedyś był przeznaczony dla dużych kotłowni (oszukany miał zawiera pył węglowy oraz są do niego dodawane związki ropy, aby się lepiej palił)
  • Unikać palenia mokrym węglem – ma mniejszą kaloryczność i gorzej się pali
  • W miarę możliwości stosować spalanie „od góry”
Grafika: Marta Frej/tworzymyatmosfere.pl

Czego nie palić?

W każdym piecu należy palić tylko takim paliwem, do jakiego jest on przystosowany. W piecach na węgiel i drewno palenie odpadami skutkuje nie tylko smogiem, ale też niebezpieczeństwem uszkodzenia pieca, instalacji oraz pożarem lub zaczadzeniem.

W piecach ląduje wiele rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. – Przed wszystkim nie należy palić tworzyw sztucznych. Także odzieży, szmat czy skóry. Szczególnie szkodliwe są guziki zawierają chlor. Lakierowane drewno, gazety kolorowe i inne rzeczy pokryte farbami są także bardzo szkodliwe – wyjaśnia Piotr Brzozowski, kierownik działu eksploatacji w firmie Celsium.

Grafika: Marta Frej/tworzymyatmosfere.pl

Jak palić ekologicznie?

Na to, co wydostaje się z kominów do atmosfery, wpływa nie tylko jakość paliwa, ale też sposób palenia. Za bardziej ekologiczne uważane jest tzw. spalanie górne. – Przy spalaniu górnym wiele zanieczyszczeń jest wypalanych, podczas gdy przy spalaniu dolnym nie – dodaje Piotr Brzozowski.

Jak to wygląda, widać na filmie instruktażowym nakręconym przez naszych sąsiadów ze Starachowic:

Ciepłownia jest eko

Firma Celsium jako dostawca ciepła i ciepłej wody również w swoich piecach pali węglem. – Celsium nie jest emitorem pyłów. W wyniku zaostrzenia norm, nastąpiły duże zmiany w naszych kotłowniach. Stosujemy węgiel o niższej zawartości siarki, a dodatkowo planowane jest odsiarczanie spalin. Ze względu na wysokość kominów następuje rozrzedzenie i rozprzestrzenienie spalin – zapewnia Jarosław Borowiec, wiceprezes zarządu Celsium.

W przypadku skarżyskiej ciepłowni duży nacisk kładzie się na kontrolę jakości spalin i ich filtrowanie. – Nasza firma ma wydajne układy oczyszczania spalin, w tym cyklony działające na zasadzie siły odśrodkowej czy worki filtracyjne. Ponadto w Celsium dokonujemy regularnych badań jakości spalin– dodaje Piotr Brzozowski, kierownik działu eksploatacji Celsium.

Grafika: Marta Frej/tworzymyatmosfere.pl

Jakość powietrza i poziom smogu w Skarżysku w danym momencie można odczytać z czujników jakości powietrza, które zamontowała w kilku punktach Skarżyska firma Celsium. Informację podajemy też na naszej stronie przy każdym artykule. Bardzo często wartości dopuszczalne stężenia szkodliwych pyłów są przekroczone.