„Hejt to zło” to trzecia piosenka na koncie Drużyny z Naszego Podwórka. To zespół złożony ze skarżyskiej młodzieży wspartej przez dorosłych – utalentowanych muzycznie policjantów, nauczycieli oraz duchownych. Tym razem wystąpili z nimi pochodzący ze Skarżyska raper Siemion Resilience, czyli Michał Siemieniec, oraz pochodząca z Wrocławia wokalistka Marlena Urbańska.
Drużyna z Naszego Podwórka zabiera się do pracy raz do roku. Za każdym razem efektem jest wpadająca w ucho piosenka z mocnym przekazem i towarzyszący jest teledysk. Za pierwszym razem skierowali swoje słowa do młodzieży zagrożonej i walczącej z nałogami. W drugiej ostrzegali seniorów przed złodziejami czyhającymi na ich dobytek, często dorobek całego życia.
Tutaj pisaliśmy o Drużynie z Naszego Podwórka przy okazji dwóch poprzednich piosenek:
Na przekór hienom i wilkom złym. Drużyna z Naszego Podwórka znów śpiewa i ostrzega
W trzeciej edycji swoje słowa i muzykę zaadresowali ponownie do młodych ludzi. Wśród młodzieży niebezpiecznym zjawiskiem jest hejt. Sprzyja mu szczególnie aktywność w internecie. To zjawisko jest względnie nowe, ale błyskawicznie przybiera na sile.
Drużyna z Naszego Podwórka zdominowana jest przez skarżyską młodzież. Wspierają ich między innymi policjanci na czele z rzecznikiem prasowym skarżyskiej Policji i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia – Jarosławem Gwoździem. W zespole są też inni funkcjonariusze, nauczyciele oraz duchowni. W tym roku mieli mocne wsparcie od rapera Siemiona Resilience, czyli Michała Siemieńca, który jest rodowitym skarżyszczaninem, oraz wokalistki, wrocławianki Marleny Urbańskiej.

Efektem jest piosenka „Hejt to zło” razem z teledyskiem. Wykonawcy i twórcy zwracają się do odbiorców między innymi słowami popularnej niegdyś wyliczanki „Ene, due” z przewrotną zmianą tekstu:
Komu dziś zrobimy drakę?
Komu dziś zniszczymy życie?
A kto znajdzie się na szczycie?
Teledysk piosenki „Hejt to zło”kręcony był na ulicach Skarżyska, a także na skateparku oraz w Miejskim Centrum Kultury. To właśnie w MCK, 28 kwietnia 2025 roku, odbyła się premiera teledysku. Okazją do tego były Skarżyskie Dni Profilaktyki 2025. Jednym z poruszanych w nich tematów są między innymi właśnie problemy młodzieży oraz relacje między nimi a dorosłymi.
Ideę, jaka kryje się za powołaniem i działalnością Drużyny z Naszego Podwórka, przypomniał Jarosław Gwóźdź:
Siemion Resilience to skarżyszczanin Michał Siemieniec, który opuścił nasze miasto. Wpada jednak od czasu do czasu do swojego rodzinnego miasta, jak choćby w filmie Skarlans czy w 2021 roku na Dni Skarżyska. Zajrzał i teraz, aby dołączyć do Drużyny z Naszego Podwórka. Zaprosił też swoją partnerkę Marlenę Urbańską, aby wsparli skarżyski skład. Co ciekawe, oboje znają się nie tylko na muzycznym fachu, ale też mają ogromne pojęcie o tym, czego dotyczy piosenka. Oboje są wykształceni w dziedzinie resocjalizacji młodzieży.
Można się przekonać o tym choćby w innym ich wspólnym utworze, który znajdzie się na debiutanckim albumie Siemion Resilience:
Twórcom i wszystkim zaangażowanym w produkcję trzeciej piosenki Drużyny z Naszego Podwórka gratulowali prezydent Skarżyska Arkadiusz Bogucki oraz Pierwszy Zastępca Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach Tomasz Jarosz, który był komendantem skarżyskiej Policji, gdy narodził się pomysł powołania do życia muzycznej formacji Drużyna z Naszego Podwórka.
Drużyna z Naszego Podwórka w 2025 roku to:
- Tekst i rap: Siemion Resilience
- Refren, tekst i wokal: Marlena Urbańska
- Chórki: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 oraz schola Alberciaki z parafii pw. św. Brata Alberta
- Muzyka: Oskar Jujka (crackwave)
- Instrumenty Klawiszowe: Herbert Memory, Rafał Szymański
- Realizacja nagrań: Kamil Goraziński
- Miks i mastering: Grzegorz Gutowski
- Aktorzy: uczniowie SP 7 oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku
- Zdjęcia: Damian Janus, Pablosky, Gold Frame Video
- Nadzór formalny: Anna Sławińska
- Pomysł teledysku: Jarosław Gwóźdź
Posłuchaj i obejrzyj klip „Hejt to zło”:
Po premierze klipu „Hejt to zło” młodzież nadal była w roli głównej na wydarzeniu. Rozstrzygnięto konkursy profilaktyczne, a najlepsi otrzymali nagrody.
Na koniec do zebranych z prelekcją zwrócił się profesor Jakub Andrzejczak, który najpierw zaadresował ją do kadry pedagogicznej skarżyskich placówek edukacyjnych, a tego samego dnia po południu w otwartym wykładzie również do mieszkańców miasta. Mówił przede wszystkim o wpływie technologii cyfrowej na społeczeństwo, w szczególności na młodych ludzi.