REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Dziś bilety PKP drukuje się na miejscu, a można nawet kupić bilet w wersji cyfrowej. Starsi pasażerowie pociągów PKP pamiętają jednak na pewno półki pełne kartonikowych biletów znajdujące się w kasach biletowych na dworcu PKP w Skarżysku czy innych miastach.

Stare kolejowe bilety kartonikowe można dziś oglądać głównie na zdjęciach, posiadają je też kolekcjonerzy, ale całkiem sporo jest ich w Ekspozycji Historycznej Węzła PKP w Skarżysku-Kamiennej. To minimuzeum, które znajduje się w budynku dworca PKP.

Bilety i komposter, czyli urządzenia do datowania biletów, pokazywał harcerkom, które niedawno odwiedziły ekspozycję, jej kustosz Jerzy Stopa. O samych biletach mówiła natomiast Jadwiga Milczuszek, która w ciągu swojej ponad 30-letniej kariery zawodowej na kolei pracowała również na kasie. – Biletów kartonikowych trzeba było bardzo pilnować. Nie daj Boże, żeby zgubić taki bilet. Były za to kary – wspominała.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Bilety te wychodziły z użytku mniej więcej w latach 90. ubiegłego wieku. Zastąpiły je potem bilety drukowane na miejscu, jak choćby takie, jaki również pokazujemy. Drukarka do biletów PKP Avista i czyste blankiety również znajdują się w zasobach Ekspozycji Historycznej Węzła PKP.

Bilety kartonikowe zwane są również biletami Edmondsona od nazwiska wynalazcy – angielskiego urzędnika kolejowego Thomasa Edmondsona. Do użytku zostały wprowadzone w 1839 roku i oczywiście używane były nie tylko w Polsce.

Obecnie w Polsce, jak podaje Wikipedia, bilety kartonikowe, zgodne z historycznym wzorem, można spotkać na co dzień jedynie na muzealnej Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, gdzie są normalnie obowiązującym typem biletu na przejazd pociągami rozkładowymi. Bilety Edmondsona są także wydawane okazjonalnie podczas imprez kolejowych organizowanych przez miłośników kolei.

Pamiętacie, drodzy Czytelnicy, takie bilety?

Bilet kartonikowy na pociąg Skarżysko – Bliżyn
bilety kartonikowe pkp
Bilety kartonikowe ze stacji PKP w Skarżysku (awersy)
kolejowe bilety kartonikowe
Bilety kartonikowe ze stacji PKP w Skarżysku (rewersy)
Bilety kartonikowe PKP i komposter
komposter pkp
Jerzy Stopa prezentuje komposter – urządzenia do datowania biletów kartonikowych
Jadwiga Milczuszek i Jerzy Stopa
Bilety kartonikowe PKP i komposter
Czyste blankiety biletów PKP
Urządzenie do drukowania biletów PKP

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

4 KOMENTARZE

  1. Witam!Powinni zmienić kustosza dlatego że Pan Jerzy Stopa jest zapracowany i ciągle izba pamięci w budynku dworca jest zamknięta tak aby była otwarta i dać piecze osobie dyspozycyjnej

  2. Posiadam całą serię 22szt oryginalnie związanych biletów kontrolnych do biletu zbiorowego seria od A17096 do A17117. Chciałbym się dowiedzieć czy są one coś warte,oprócz sentymentów.

  3. A nie lepiej jest wybrać aplikację mPay? Jeśli chodzi o zakup biletów to właśnie tutaj cały ten proces przebiega bardzo szybko i sprawnie, dodatkowo aplikacja też jest dosyć rozbudowana

Comments are closed.