Blue Day 2022: Niebieski marsz znów przeszedł ulicami Skarżyska

1795
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej z uwagą przypatrywali się grupie kilkuset osób, które szły przez miasto w poniedziałkowe południe. Zastanawiali się, z jakiej okazji i dlaczego tyle niebieskiego koloru. Teraz już wiedzą, że niebieski to kolor autyzmu.

W sobotę, 2 kwietnia, przypadł Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, dlatego dziś w Skarżysku odbył się Blue Day, czyli Niebieski Dzień. Dzień o takiej nazwie obchodzony jest od kilkunastu lat. Jego nieodzowną częścią bywał zazwyczaj niebieski marsz.

Ostanie dwie edycje Blue Day były jednak skromniejsze, a marsz nie odbywał się. Powodem były ograniczenia pandemiczne. W tym roku już można było go zorganizować.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jakby z tęsknoty za tym wydarzeniem, w tym roku frekwencja była wyjątkowa duża. Szpaler uczestników ciągnął się na kilkaset metrów. Z uwagi na przebudowę wiaduktu, trasa marszu była zmieniona – przeszedł on od przydworcowych Plant do Miejskiego Centrum Kultury.

Sala MCK zapełniła się do niemal ostatniego miejsca. Publiczność najpierw obejrzała znany już film „Autyzm ma Alę”.

 

Potem przyszedł czas na rozwiązanie konkursu, jaki zawsze towarzyszy Niebieskiemu Dniowi w Skarżysku-Kamiennej.

Laureatami konkursu zostali:

1. miejsce – Szkolny Klub Wolontariatu ESKAWU z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej za film „Pomaganie jest proste”.

2. miejsce – Małgorzata Barańska z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie za film „Autyzm i ja”

3. miejsca ex aequo:

Zespół „Piąteczka” z klasy 3C ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Skarżysku-Kamiennej za występ taneczny pt. „Dwa światy, jeden czas”

Gabriela Wolska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej za piosenkę pt. „Królewski Niebieski”

4. miejsce – Alicja Dzięciołowska z klasy 4A Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej za wiersz „Autystyczny czas”

5. miejsce – Zofia Zbytek i Maria Bilska z zespołu Angels ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej za piosenkę „Powiedz, czemu?”

Wyróżnienia:

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Tęcza w Skarżysku-Kamiennej za wykonanie piosenki zespołu DeMono pt. „Autyzm”

Patrycja Zięba i Oliwia Jarosz z I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej za wykonane piosenki pt. „Szyba” z musicalu Metro

Klasa 7A z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej za film pt. „Natalia i Janek”

Zuzanna Siwiec z klasy 4A ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej za opowiadanie pt. „Mama autyzm”.

Poniżej film, który nagrali zwycięzcy konkursu, czyli Szkolne Koło Wolontariatu ESKAWU z Prywatnej Szkoły Podstawowej:

 

W trakcie gali z okazji Blue Day na ekranie sali kinowej MCK pojawiła się flaga Ukrainy. Tak wyjaśniają to organizatorzy:

Na ekranie pojawiła się flaga Ukrainy nie bez powodu. W tym wyjątkowym dniu organizatorzy chcieli wspomnieć również o dzieciach z autyzmem mieszkających w Ukrainie, które wraz z rodzinami muszą się zmierzyć z ogromnym kryzysem psychologicznym. Wojna dokonała spustoszeń nie tylko w ich miastach, ale i domach. Nie mają szans na terapię, mają zaburzony rytm dnia. W ich życiu pojawiło się dużo zmian, nieprzewidywalność, lęk. Doświadczają niepewności, osamotnienia, bezradności, rozpaczy, żałoby. Na szczęście jest wiele fundacji, które w Polsce wspierają uchodźców ze specjalnymi potrzebami oraz ich rodziny. Organizatorzy również na miarę możliwości starają się okazywać takie wsparcie.

Ostatnim akcentem tego dnia była niespodzianka. Uczestnicy obejrzeli kolejny film, a konkretnie klip, który do muzyki z piosenki Duy Lipy „Levitating” nakręciła ekipa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, a zaśpiewała go Julia Wiśnios. Słowa napisała Bernadeta Malik, pedagog z SOSW nr 2.

Oto ten klip, a nosi tytuł „Znamy dziecka świat”:

 

Autyzm to coraz bardziej znana przypadłość, ale wciąż w znacznym stopniu tajemnicza. Wciąż nieduża jest też jej znajomość przez ogół społeczeństwa. Dlatego właśnie istnieje taki dzień jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a w Skarżysku odbywa się Blue Day organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom PRAXIS.

Więcej o autyzmie przeczytacie tutaj, w naszym tekście sprzed kilku lat, opublikowanym również przy okazji Blue Day:

Niebieski Marsz w Niebieskim Dniu: Autyści są tacy sami, tylko że „bardziej”

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to