Wiadukt 25-lecia Powiatu Skarżyskiego z rondem 100-lecia Skarżyska-Kamiennej już otwarty!

4863
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Otwarcie wiaduktu po przebudowie to inwestycja, na której ukończenie mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej czekali długo i nie zawsze cierpliwie. Wreszcie się doczekali. Wiaduktem już można jeździć. Przy nim jest rondo, które już nosi nazwę 100-lecia Skarżyska-Kamiennej.

Mało która inwestycja drogowa bardziej utrudniła życie kierowcom w naszym mieście. Choć nie tylko im. Na odcięcie od reszty miasta narzekali mieszkańcy Dolnej Kamiennej, gdzie trudniej było się dostać i skąd trudniej się było wydostać. Przez blisko dwa lata trzeba było nadrabiać kilometrów, aby przedostać się z jednej strony drugą.

Od 29 grudnia 2022 roku można wreszcie poruszać się nowym wiaduktem. Przebudowane zostały też drogi dojazdowe do wiaduktu, a przy nim powstało rondo turbinowe.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Nowe rondo ma już swoją nazwę – nosi imię 100-lecia Skarżyska-Kamiennej. To oczywiście nawiązanie do przypadającej w 2023 roku setnej rocznicy nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej.

Setna rocznica podpisania rozporządzenia o nadaniu praw miejskich Skarżysku przypadła w przeddzień otwarcia wiaduktu:

28 grudnia 1922 – Władysław Sikorski podpisuje rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej

Wiadukt otrzymał imię 25-lecia Powiatu Skarżyskiego:

Wiadukt w Skarżysku został nazwany imieniem 25-lecia Powiatu Skarżyskiego

Na uroczyste otwarcie przybyli przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu, władz centralnych, a nawet parlamentu europejskiego. Byli również przedstawiciele lokalnych instytucji, jednostek samorządowych, firm, w tym oczywiście wykonawcy, czyli spółki Trakcja. Poświęcenia dokonał ksiądz Jan Kularski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

Włodarze, ciesząc się ze sfinalizowania inwestycji, gratulowali sobie nawzajem oraz podmiotom, które były zaangażowane w prace.

Artur Berus, Starosta Skarżyski:

Nie ukrywam, że czuję wzruszenie z powodu zakończenia tej inwestycji. Możemy ją na dobrą sprawę podsumować w trzech słowach: zaangażowanie, współpraca, sukces. Bez zaangażowania, bez bardzo dobrej współpracy nie byłoby sukcesu. Dziękuję firmie Trakcja za rzetelne wykonanie zadania. Ten wiadukt łączy dwie części Skarżyska i połączył też samorządy. Niech ten wiadukt wszystkich nas połączy.

 

Konrad Krönig, Prezydent Skarżyska-Kamiennej:

Nad tą inwestycją pracowaliśmy wiele, wiele lat. Zaczynaliśmy, pamiętam, gdy nie byłem jeszcze prezydentem. Cieszę się, że udało się przekuć potencjał w czyny. Dziękuję zarówno działaczom PO, PiS, PSL, jak i bezpartyjnym samorządowcom za pracę ponad podziałami.

Za współpracę przy przebudowie wiaduktu dziękował Piotr Mechecki, członek zarządu firmy Trakcja.

 

 

Inwestorem z kolei były nasze samorządy – Gmina Skarżysko-Kamienna oraz Powiat Skarżyski. Pieniądze na sfinansowanie inwestycji pochodziły w większości z dotacji unijnej przyznawanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, która pokryła 85% ceny. Pozostałe pieniądze wyłożyły powiat i gmina. Całkowity koszt prac to blisko 37 milionów złotych.

Przebudowa wiaduktu to część większej inwestycji komunikacyjnej w naszym mieście. Jej elementem jest zakup nowych autobusów niskoemisyjnych, stąd obecność już zakupionych pojazdów na otwarciu.

Megadotacja dla Skarżyska na nowy wiadukt nad torami i rondo

 

Przebudowa wiaduktu trwała długo i nie obyło się bez problemów. Pojawiały się przeszkody natury technicznej, a także pogłoski o kłopotach finansowych wykonawcy. Szczęśliwie prace budowalne zakończyły się w terminie, czyli przed końcem br.

Tak prezentowało się rondo widziane z drona na kilka tygodni przed jego oddaniem do użytku:

Wiadukt w Skarżysku w budowie: Coraz bliżej końca, a kiedy otwarcie?

Oprócz ronda, duża zmiana w organizacji ruchu to poszerzona do dwóch jezdni aleja Józefa Piłsudskiego na odcinku pomiędzy ulicami Niepodległości i Tysiąclecia. Nastąpił też powrót do stanu sprzed lat i ulica Towarowa nie jest już ulica ślepą. Jadąc nią, można wjechać na wiadukt.

Niestety, na przystankach już zrobiło się swojsko, czyli jak to w Skarżysku – przepełnione kosze i bałagan wokoło

Więcej informacji o przebudowie wiaduktu, w tym teksty o przebiegu jego budowy znajdują się tutaj:

Przebudowa wiaduktu w Skarżysku – zmiany w organizacji ruchu, zamknięte ulice, objazdy

 

 

1 KOMENTARZ

  1. W całym kraju ronda turbinowe pomiędzy dwiema białymi liniami mają wymalowane czerwone pasy, aby rozgraniczenie pasów ruchów rzucało się w oczy i było przestrzegane. Inaczej jest w Skarżysku, jak zwykle. Przydałaby się tam kamera monitoringu, bo wystarczyło przejechać tamtędy jeden raz aby cudem uniknąć kolizji – najwyraźniej nie każdy ma prawo jazdy z wydziału komunikacji, a może niektórzy jeżdżą na kartę woźnicy? (w końcu to wieś udająca miasto – w każdym razie niektórzy są przynajmniej uczciwi i mają rejestracje WSZ co stanowi znak ostrzegawczy przed kimś delikatnie mówiąc nieobytym z ruchem miejskim co udowadnia uważny przegląd monitoringu miejskiego pod kątem: kto jeździ w SK-K pod prąd?)
    Nieśmiertelny tekst: „To Skarzysko!” jak zwykle mówi wszystko … PS. A’propos otwarcia wiaduktu: ja nie wyłudzam VAT a Marzena und Grzegorz?

Comments are closed.