Plac przed dworcem PKP w Skarżysku został nazwany imieniem Jana Blocha
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Jan Bloch został patronem placu przed dworcem PKP w Skarżysku. Zapraszamy na „chrzciny” tego miejsca. Postać patrona przybliży Marcin Medyński, który podzieli się wiedzą o Blochu i będzie miał niespodzianki dla uczestników.

Zobacz relację z „chrzcin” placu im. Jana Blocha w Skarżysku-Kamiennej:

Plac Jana Blocha przed dworcem kolejowym w Skarżysku „ochrzczony”. Patron to postać bardzo ważna dla naszego miasta

Nadanie imienia Jana Blocha placowi przed dworcem PKP w Skarżysku było ostatnią uchwałą rady miasta kadencji 2018–24. Decyzja, poprzedzona owocnymi konsultacjami społecznymi, zapadła 24 kwietnia 2024 roku, a wejdzie w życie 10 maja br.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

I właśnie w piątek 10 maja 2024 roku o godz. 18.00 zapraszamy na „chrzciny” Placu im. Jana Blocha. Na spotkanie „in situ” zaprasza historyk i regionalista Marcin Medyński, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Skarżysku-Kamiennej, które było pomysłodawcą uhonorowania Jana Blocha w ten sposób. Zapewnia, że będzie ciekawie, a i będą też niespodzianki.

Jan Bloch był przedsiębiorcą działającym między innymi w branży kolejowej. To właśnie on był budowniczym linii kolejowej biegnącej dziś przez nasze miasto. To między innymi dzięki decyzji o poprowadzeniu „drogi żelaznej” przez nasze tereny Skarżysko-Kamienna może dziś z dumą mienić się Miastem Kolejarzy.

Jan Bloch; zdjęcie ze zbiorów Marcina Medyńskiego

Droga Żelazna Iwangorodzko-Dąbrowska, bo tak się ta linia kolejowa wtedy nazywała, dała mocny fundament pod rozwój wsi Kamienna, przekształcenie jej w osadę, a potem otrzymanie praw miejskich, którego setną rocznicę obchodziliśmy raptem w zeszłym roku. Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o „ojcu założycielu” Skarżyska-Kamiennej.

25 stycznia 1885 – otwarcie Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Bez niej nie byłoby Skarżyska, jakie mamy

W dniu 10 maja br. wejdzie w życie uchwała Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej w sprawie nadania nazwy „Plac im. Jana Blocha” placowi w naszym mieście.

Zapraszam zatem na spontaniczne spotkanie 10 maja (piątek) o godz. 18:00 przed dworcem PKP – „chrzciny” placu! Opowiemy o Janie Blochu, jego związkach z naszym regionem, o budowie kolei i jej wpływie na rozwój miasta, a także o historii samego placu. Pokażemy trochę archiwalnych zdjęć. Będą też drobne niespodzianki.

Spotkajmy się! Czeka na nas Jan Bloch, „stwórca” Skarżyska-Kamiennej.

Zapraszam w imieniu własnym oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Skarżysku-Kamiennej.
Marcin Medyński

W poniższym tekście słowami Marcina Medyńskiego przybliżaliśmy postać Jana Gottlieba Blocha (takim pełnym nazwiskiem się posługiwał) i niech będzie on zachętą do dalszego poznania życiorysu tego ciekawego człowieka w formie spotkania.

Jan Bloch. Zapomniany ojciec Skarżyska-Kamiennej. Czy zostanie patronem placu przed dworcem?

Udział w spotkaniu jest bezpłatny!

Zapraszamy!