Henryk Czech Honorowym Obywatelem Skarżyska

1686
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Harcerz, żołnierz, działacz podziemia, społecznik i samorządowiec – niezwykle oddany ojczyźnie, również tej małej, lokalnej, Henryk Czech odebrał na ostatniej sesji rady miasta akt nadający mu honorowe obywatelstwo.

Decyzję o nadaniu honorowego obywatelstwa rada miasta podjęła na kwietniowej sesji, a na czerwcowej dokonano uroczystego wręczenia aktu. – Odczułem ogromną satysfakcję, że moja działalność społeczna została tak wysoko oceniona. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania mojej osoby. Dziękuję również mojej rodzinie za wspieranie moich działań – mówił Henryk Czech.

Henryk Czech – harcerz, żołnierz, działacz podziemia, społecznik i samorządowiec

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Henryk Czech, pseudonim „Śmigły”, urodził się w 1925 roku. Po wybuchu wojny wstąpił do Szarych Szeregów, a potem walczył w szeregach Armii Krajowej. Brał udział w rozbiciu więzieniu UB w Kielcach, akcji pod dowództwem Antoniego Hedy-Szarego. Po wojnie pracował w Zakładach Metalowych Mesko. W latach 80 wstąpił do Solidarności, w 90. był miejskim radnym. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Duszpasterstwie Żołnierzy AK, organizował uroczystości rocznicowe na lokalnych mogiłach żołnierzy partyzantów. Wciąż aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związanych z czasami wojennymi: obchodach rocznicowych, spotkaniach z młodzieżą.

Henryk Czech jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem Zwycięstwa. Został również laureatem nagrody Powiatowe Dęby.

Rada miasta uzasadniała decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa zaangażowaniem Henryka Czecha w sprawy Polski, szerzeniem postaw patriotycznych oraz wzmacnianiem solidarności społecznej i narodowej skarżyszczan.

Henryk Czech - Honorowy Obywatel Skarżyska
Henryk Czech otrzymał Honorowe Obywatelstwo Skarżyska