Historycy z PTH Skarżysko po zebraniu: Przed nami ciekawe inicjatywy historyczne

1599
Kiedyś też nie było zegara. Dworzec PKP w Skarżysku-Kamiennej na pocztówce, najprawdopodobniej lata 70 20. wieku; pocztówka ze zbiorów Jerzego Stopy
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego jest już po corocznym zebraniu sprawozdawczym. W tym roku było ono też wyborczym. Historycy podsumowali zeszłoroczne działania i przedstawili plan na 2023 rok. Miłośnicy historii Skarżyska mogą już zacierać ręce. Będzie ciekawie, a nie bez znaczenia jest to, że Skarżysko w tym roku obchodzi swoje 100-lecie.

Styczeń to pora corocznego zebrania członków Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału Skarżysko-Kamienna. Poza ważnymi kwestiami formalnymi, jak wybory władz, była też ciekawa dyskusja o już zaplanowanych działaniach na bieżący rok, a także o pomysłach na kolejne inicjatywy.

Ważnym punktem zebrania z tych formalnych były wybory władz. Te pozostały niezmienne względem dotychczasowych. Prezesem skarżyskiego oddziału PTH na kolejną, trzyletnią kadencję został Marcin Medyński.

To już było

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Władze stowarzyszenia złożyły sprawozdanie z minionego roku i działań w nim podjętych. Było ich jak zawsze sporo. Na plan pierwszy wysuwa się coroczna konferencja historyczna. Tytuł zeszłorocznej to  „Skarżysko-Kamienna i jego historia na tle innych miast – miasto (nie)zwykłe w przeddzień swojego 100-lecia”. Towarzyszył jej spacer historyczny po mieście.

Konferencja o historii i spacer po historii. Tak rozpoczęło się 100-lecie nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej

 

Historycy z PTH Skarżysko-Kamienna organizują i współorganizują też inne wydarzenia w Skarżysku. Jednym z nich był konkurs dla skarżyskich szkół podstawowych „Przybysze – emigranci – uchodźcy. Dzieje Skarżyska-Kamiennej, regionu świętokrzyskiego i Polski z perspektywy ludzkich losów i indywidualnych historii”. Poza tym członkowie PTH występują w roli prelegentów podczas konferencji w regionie i poza nim.

Ważną częścią aktywności PTH Skarżysko jest działalność wydawnicza. W 2023 roku na plan pierwszy wysuwa się wydanie drugiego tomu Skarżyskiego Słownika Biograficznego, który zawiera biogramy ważnych dla Skarżyska i jego historii postaci na przestrzeni kilkuset lat.

Z zawartością drugiego tomu Skarżyskiego Słownika Biograficznego można zapoznać się tutaj:

Skarżyski Słownik Biograficzny – tom II. Miasto i powiat

 

Na początku roku ukazał się kolejny numer rocznika „Z dziejów regionu i miasta” sygnowany rokiem 2021. Numer za rok 2022 ukaże się lada dzień. Zawartość to między innymi treści, jakie można było poznać na ww. konferencji.

Wszystkie dotychczasowe numery rocznika „Z dziejów regionu i miasta” również można przeczytać na ProSkarżysko, na podstronie PTH Skarżysko-Kamienna.

Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział Skarżysko-Kamienna

 

Skarżyscy historycy stoją, a konkretnie Fundacja Wczoraj dla Jutra kierowana przez Marcina Janakowskiego, jednocześnie członka zarządu PTH Skarżysko, za wydaniem kolejnej książki o Włodzimierzu Sedlaku, nieżyjącym już naukowcu i duchownym blisko związanym ze Skarżyskiem.

Promocja książki „Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak (1911–1993) w 110 rocznicę urodzin. Materiały z Konferencji Naukowej” odbyła się w grudniu 2022 roku:

Nowa książka o Włodzimierzu Sedlaku. Została wydana z okazji rocznicy urodzin duchownego i naukowca związanego ze Skarżyskiem

 

To dopiero będzie

Rok 2023 jest dla Skarżyska-Kamiennej wyjątkowy. W tym roku nasze miasto obchodzi 100-lecie nadania praw miejskich. Sto lat historii to świetna okazja, aby tę historię jeszcze dodatkowo przybliżyć. W efekcie ekipa PTH Oddział Skarżysko szykuje, poza corocznymi, kilka dodatkowych działań.

Najwcześniej zobaczymy te działania w postaci wspomnianego wyżej rocznika „Z dziejów regionu i miasta”. Jak zawsze będzie dostępny w wersji cyfrowej na naszym portalu.

Wkrótce na ulicach miasta, a konkretnie na budynkach, umieszczone zostaną tablice z informacjami o ważnych dla Skarżyska miejscach. Swoją, jako jedyna osoba, będzie miał też ww. Włodzimierz Sedlak.

W trakcie realizacji jest też seria wykładów, również z okazji 100-lecia Skarżyska-Kamiennej. Lokalni historycy przybliżają w nich dzieje Skarżyska od momentu uzyskania praw miejskich.

W tak ważnym dla naszego miasta roku nie będzie mogło zabraknąć wystaw. Już niedługo swoją kolekcją pocztówek ze Skarżyskiem-Kamienną pochwali się Marcin Medyński. Wydany zostanie też album.

Przy okazji zapraszamy na wystawę o honorowych obywatelach Skarżyska-Kamiennej do Muzeum Orła Białego. Wystawa to również jedno z wydarzeń wpisanych w harmonogram wydarzeń uświetniających okrągły jubileusz Skarżyska.

Honorowi obywatele Skarżyska bohaterami wystawy w Muzeum Orła Białego. Okazja to 100-lecie miasta

 

Członkiem zarządu skarżyskiego oddziału PTH jest dyrektor muzeum Grzegorz Bień. On z kolei poinformował i już dziś zaprosił na planowanie spotkanie dotyczące zmarłego niedawno Bogdana Winiarskiego. Będą w nim uczestniczyć ludzie naszego świetnego sportowca i trenera znający i blisko z nim związani. Datę spotkania poznamy wkrótce.

Członkiem zarządu PTH Skarżysko jest również przyrodnik Andrzej Staśkowiak. On z kolei zaprosił do aktywnego uczestnictwa w działaniach powołanego niedawno do życia stowarzyszenia Nasz Rejów. Ta inicjatywa ma na celu chronić bogatą wartość przyrodniczą naszego flagowego zbiornika wodnego. Jednocześnie Rejów ma ciekawą historię, w tym także tę jeszcze nieodkrytą. Przyrodnicy wraz z historykami będą ją więc odkrywać i przybliżać miłośnikom obu tych dziedzin.

Punktem kulminacyjnym roku 2023 dla skarżyskich historyków należących do PTH wydaje się być coroczna konferencja popularnonaukowa. Daty jeszcze nie znamy, ale już dziś mówi się o tym, że mogłaby być dwudniowa. Jak powiedział Marcin Janakowski, konferencje noszące wspólny podtytuł „Skarżyskie spotkania z historią”, spotykają się z coraz większym odzewem również poza Skarżyskiem i regionem. Można być pewnym, że tegoroczna, w tak ważnym dla miasta i jego historii roku, również się takim echem odbije.

O inicjatywach Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Skarżysko-Kamienna piszemy na bieżąco i będziemy tak robić nadal. Zachęcamy do aktywnego śledzenia strony.