Polska Bezgotówkowa
Jakie prowizje płacą firmy za korzystanie z urządzeń do przyjmowania płatności? Czy warto mieć terminal płatniczy w firmie?
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Wybierając terminal płatniczy do firmy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim źródło zasilania urządzenia, sposób łączenia się z internetem czy dodatkowe funkcje. Istotne znaczenie ma również wysokość prowizji za przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Od czego ona zależy i jakich kosztów powinni spodziewać się przedsiębiorcy?

Wysokość opłat za terminal płatniczy w firmie

Koszt terminala płatniczego zależy m.in. od modelu urządzenia oraz od umowy zawartej z operatorem. Terminale stacjonarne zazwyczaj są dzierżawione, a koszt korzystania z urządzenia wynosi w takiej sytuacji średnio ok. 50 zł miesięcznie. Przenośne terminale płatnicze przedsiębiorcy kupują na własność i jest to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych, jednak w przeciwieństwie do dzierżawy, opłata jest jednorazowa.

Warto też pamiętać, że oprócz kosztów związanych z zakupem lub dzierżawą urządzenia trzeba doliczyć też dodatkowe opłaty, na które składają się marża agenta, czyli konkretna kwota doliczana do każdej przeprowadzanej transakcji, pobierana przez banki opłata interchange wynosząca od 0,2% dla kart debetowych do 0,3% dla kart kredytowych oraz opłata systemowa pobierana przez organizacje płatnicze. Nieco większe koszty ponoszą przedsiębiorcy, którzy korzystają z mobilnych terminali płatniczych. W ich przypadku należy doliczyć od ok. 1,4% do 1,7% prowizji od każdej transakcji.

Czy warto mieć terminal płatniczy w firmie?

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Według raportu „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” dla aż 64% respondentów karta płatnicza jest najczęstszą formą płatności.[1] Świadczy to o popularności transakcji bezgotówkowych, co potwierdzają dane gromadzone przez Narodowy Bank Polski. Zgodnie z informacjami pozyskanymi od działających w Polsce banków, w pierwszym kwartale 2022 roku dokonano łącznie 1,85 mld transakcji bezgotówkowych.[2] Płatności przeprowadzone za pomocą karty lub urządzeń mobilnych są wygodne i pozwalają na szybkie zrealizowanie transakcji, dlatego są tak chętnie wybierane przez wiele osób. Jeśli prowadzisz własny biznes, rozsądnie będzie zapewnić klientom możliwość wyboru preferowanej przez nich metody płatności za Twoje usługi, co pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy. Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z zasadami wprowadzonymi wraz z programem Polski Ład, przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż za pomocą kas fiskalnych zobowiązani są do zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych w miejscu prowadzenia działalności, a więc nie tylko w siedzibie firmy, ale również poza nią. W takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem może być skorzystanie ze specjalnych urządzeń pozwalających na przyjmowanie płatności bezgotówkowych w dowolnym miejscu.

Program Polska Bezgotówkowa, czyli jak zdobyć darmowy terminal

Zakup lub dzierżawa terminala płatniczego to nie jedyny sposób, aby zdobyć urządzenie do przyjmowania płatności w firmie. Dobrym rozwiązaniem jest przystąpienie do Programu Polska Bezgotówkowa. Został on stworzony, aby zapewnić małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do terminala płatniczego POS z technologią zbliżeniową. Uczestnicy programu mogą za darmo korzystać ze stacjonarnego, mobilnego lub przenośnego terminala płatniczego przez okres 12 miesięcy.  Transakcje zwolnione są z opłat prowizyjnych przez okres 12 miesięcy lub do osiągnięcia 100 tys. zł obrotu na terminalu płatniczym POS. Jeśli spełniasz warunki przystąpienia do programu, do których należy m.in. brak podpisanej umowy z jakimkolwiek operatorem płatności bezgotówkowych w ciągu ostatniego roku, możesz zamówić terminal do swojej firmy. Wystarczy, że skontaktujesz się z operatorem i wybierzesz urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim biznesie, a następnie podpiszesz umowę. To rozwiązanie pozwala właścicielom nowo powstających firm na skorzystanie z darmowego terminala i ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności w pierwszym okresie jej funkcjonowania na rynku.

 

[1] https://www.wib.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/211021-badanie-Platnosci-bezgotowkowe-oczami-Polakow-2021.pdf

[2] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2022.pdf

Polska Bezgotówkowa
Jakie prowizje płacą firmy za korzystanie z urządzeń do przyjmowania płatności? Czy warto mieć terminal płatniczy w firmie?
Materiał partnerski we współpracy z masalski.pl