Justyna i Paweł zaliczyli Tour de Pologne

1630
Justynie towarzyszył tata Tadeusz, a Pawłowi jego wychowawczyni Marzena Grzelec, fot. Fundacja Eco Textilyszył tata Tadeusz, a Pawłowi jego wychowawczyni Marzena Grzelec
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Justyna Tyszer i Paweł Kucy, dwoje niepełnosprawnych mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, wzięło udział w wyjątkowym, przeprowadzonym po raz pierwszy w historii Tour de Pologne, wydarzeniu. Zanim metę minęli kolarze, oni przejechali ją na rowerach jako pierwsi.

To, co na długo zapadanie w pamięci Justyny i Pawła, wydarzyło się w Zabrzu podczas trzeciego etapu tegorocznego Tour de Pologne, największego w Polsce wyścigu kolarskiego. Oboje przejechali linię mety na rowerach trójkołowych, takich samych, jakie fundacja Eco Textil ofiarowuje niepełnosprawnym w całym kraju.

Justynie na trasie towarzyszył tata Tadeusz Tyszer, a Paweł pokonał odcinek w towarzystwie swojej wychowawczyni Marzeny Grzelec. Nasi rowerzyści są wychowankami Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i jednocześnie zawodnikami Klubu Olimpiad Specjalnych Olimp.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Fundacja Eco Textil dzięki współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem zaprosiła do udziału w Tour de Pologne ośmioro uczestników z całego kraju. W tym gronie było dwoje skarżyszczan. – Były łzy szczęścia i ogromne wzruszenie, a następnie łzy smutku i niedowierzanie w to, co się wydarzyło. Ósemka wspaniałych i wyjątkowych niepełnosprawnych cyklistów z różnych miast Polski wzięła udział w niezwykłej paradzie rowerów trójkołowych. Choć na co dzień osoby te zmagają się z wieloma przeciwnościami losu, to 5 sierpnia 2019 roku w Zabrzu połączyła ich ogromna miłość do sportu. Udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu to ogromne wyróżnienie dla nas wszystkich. Współpraca Polskiego Czerwonego Krzyża i fundacji Eco Textil na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych pozwoliła zbudować silną i niezwykłą społeczność, bo trójkołowym cyklistom na trasie towarzyszyła rodzina, nauczyciele, a kciuki zaciskała rzesza przyjaciół w ich rodzinnych miastach – powiedziała Monika Lipnicka, prezes fundacji.

Wydarzenie było również formą podziękowania osobom, które oddają niepotrzebną odzież do specjalnych pojemników. To właśnie dzięki środkom pochodzącym z recyklingu tekstyliów trójkołowe rowery przekazywane są osobom niepełnosprawnym.

W tym wyjątkowym przejeździe oprócz Justyny Tyszer i Pawła Kucego udział wzięli: Jerzy Blinda z Katowic, Wiktoria Suchecka oraz Andrzej Jabłoński z Kalisza, Martyna Mazurowska z Lednogóry, Kamil Wojciechowski z Gniezna, Kamila Wysota z Ostrowa Wielkopolskiego. – Swoją siłą, zaangażowaniem i optymizmem pokazaliście, że pomimo trudności można pokonywać przeszkody i bariery, a najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Dzięki wam ten dzień był wyjątkowy – mówił Andrzej Antoń, koordynator projektu Tekstylia PCK podczas wręczania pamiątkowych medali i upominków.

Przejazd osób niepełnosprawnych podczas 76. edycji Tour de Pologne to wydarzenie, które wpisuje się w cykl działań prowadzonych przez Fundację Eco Textil i Polski Czerwony Krzyż mających na celu aktywizację osób niepełnosprawnych. Na terenie całego kraju funkcjonuje już ponad 160 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, w których poza rowerami dostępne są również wózki balkoniki czy kule.

Choć emocje jeszcze nie opadły, Fundacja Eco Textil już intensywnie pracuje nad zupełnie nowym projektem. – Jeszcze jesienią tego roku chcemy uruchomić bezpłatną, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Będzie to największa tego typu wypożyczalnia w Polsce. Wypożyczyć będzie można m.in. łóżka rehabilitacyjne, chodziki i wózki – dodaje Monika Lipnicka.