Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017
Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza podczas pokazów pierwszej pomocy w trakcie finału WOŚP
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zakończyła się trzecia edycja akcji Tesco „Decydujesz, pomagamy”. Na terenie Skarżyska i okolic o grant w wysokości 5 tysięcy złotych rywalizowały trzy organizacje. Wygrała Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, która przeznaczy pieniądze na naukę pierwszej pomocy wśród dzieci.

„Decydujesz, pomagamy” to akcja społeczna sieci handlowej Tesco, która ma na celu wesprzeć organizacje działające na rzecz lokalnych społeczności. Na te, które zakwalifikują się do akcji, głosują klienci sklepów Tesco. Zwycięzcy w poszczególnych regionach otrzymują 5 tysięcy złotych. W sumie takich grantów w tej edycji jest 125.

W trzeciej edycji akcji w Skarżysku i okolicy rywalizację o grant wygrała Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, która przeznaczy go na naukę pierwszej pomocy. Strzelcy walczyli o zwycięstwo ze Stowarzyszeniem „Chcieć znaczy móc”, które po raz drugi planowało przeprowadzić projekt „Skarżyski Klub Seniora” oraz Fundacją „Szlachetne Serce” chcącą uczyć zdrowego odżywiania.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jak informuje chorąży ZS Krzysztof Kurowski, ratownicy ze „Strzelca” będą chcieli nauczyć zasad udzielania pierwszej pomocy uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w Skarżysku i Suchedniowie. – Mamy już doświadczenie w takich zajęciach, również w szkołach. Wiemy, że dyrekcje są chętne do współpracy. Szkolenie chcielibyśmy przeprowadzić na początku przyszłego roku – wyjaśnia.

Pierwszoklasiści będą mogli nauczyć się m.in.:

 • wzywania pomocy,
 • podejścia do poszkodowanego,
 • układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i przewracania na plecy,
 • przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
 • bandażowania.

Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza istnieje od trzech lat. Działa w ramach Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS 2104. Składa się obecnie z dwunastu osób. Ratowników grupy pokazujących, jak udzielać pierwszej pomocy, mogliśmy spotkać m.in. na finale WOŚP, Motosercu czy imprezach w Muzeum im. Orła Białego.

Grupa nie tylko szkoli w tym, ale również działa w praktyce, zabezpieczając m.in. takie imprezy jak Wtórpol Triathlon Świętokrzyski, marszobiegi powiatowe czy imprezy strzeleckie. Ratownicy SGPR pomagają też w poszukiwaniach osób zaginionych.

Wyniki III edycji akcji Tesco „Decydujesz, pomagamy” – Skarżysko i okolice:

 • Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza – Uczmy się ratować! – 8234 głosy
 • Stowarzyszenie „Chcieć znaczy móc” – Skarżyski Klub Seniora – 5814 głosów
 • Fundacja „Szlachetne Serce” – Rozsmakuj się w zdrowiu II – 4162 głosy

  WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017

Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017
Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza podczas pokazów pierwszej pomocy w trakcie finału WOŚP

WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017

2 KOMENTARZE

 1. Osoby mogące prowadzić zajęcia z zakresu pierwszej pomocy dokładnie określa ustawa z dnia 8 września o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Cytując za ustawą:
  Art. 8.

  2. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem: 1) lekarzy systemu, 2) pielęgniarek systemu, 3) ratowników medycznych (…) oraz… 4. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą być realizowane przez nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie. 5. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, tryb ich nabywania oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego posiadanie przygotowania do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy, mając na celu zapewnienie właściwej ich realizacji. Rozporządzenie do którego odnosi się ustawa w art. 8 punkt 5: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 139 poz. 1132). Możliwość nauczania pierwszej pomocy została nadana odpowiednio przeszkolonym nauczycielom ze względu na nowy przedmiot ‘ Edukacja Dla Bezpieczeństwa’ zawierający elementy pierwszej pomocy. Nikt poza tą grupą osób nie otrzymał według ustawy uprawnień do nauczania pierwszej pomocy, a także nie ma ustawy, która nadawała by uprawnienia do nauczania pierwszej pomocy innym osobom. W związku z powyższym ważne według prawa jest tylko szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadzone przez lekarza, pielęgniarkę, ratownika systemu lub odpowiednio do tego przeszkolony nauczyciel. A teraz odpowiedzcie sobie Państwo na pytanie: Czy chcielibyście aby uczył Was jazdy samochodem instruktor, który nie ma prawa jazdy?

  • Proszę nie kopiować wpisu firmy szkoleniowej BHP tylko przeczytać ze zrozumieniem ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wypisuje Pani bzdury,zacytowany fragment ustawy dotyczy zajęć edukacyjnych w ramach systemu oświaty. Ustawy regulują tylko kto może prowadzić zajęcia pierwszej pomocy w szkole w ramach zajęć lekcyjnych, kursie na prawo jazdy oraz na kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.Poza tymi trzema przypadkami pierwszej pomocy może uczyć każdy kto posiada wiedzę na ten temat i czuje się na siłach aby to robić.

Comments are closed.