Skarżysko na starych pocztówkach. Zapraszamy na wernisaż wystawy kolekcji Marcina Medyńskiego

1773
mck skarzysko dawniej
Skarżysko, obecne Miejskie Centrum Kultury, pocztówka, fot. J. Siudecki – Biuro Wydawnicze „Ruch”, z zasobów Biblioteki Pedagogicznej w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Biblioteka publiczna w Skarżysku i Fundacja Wczoraj dla Jutra zapraszają na wystawę starych pocztówek przedstawiających Skarżysko-Kamienną. Widokówki pochodzą ze zbiorów Marcina Medyńskiego.

Zobacz relację z wernisażu wystawy pocztówek Marcina Medyńskiego:

Historia Skarżyska na pocztówkach Marcina Medyńskiego. Zapraszamy na wystawę imponującej kolekcji

Wystawa pocztówek Marcina Medyńskiego to kolejne z wydarzeń wpisujących się w przypadające na 2023 rok 100-lecie otrzymania praw miejskich przez Skarżysko-Kamienną.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Na wystawie, którą będzie można oglądać w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Towarowej, obejrzymy pocztówki z lat 1906–1989 pochodzące z kolekcji Marcina Medyńskiego.

Marcin Medyński zaprasza na wystawę pocztówek:

Zapraszam na wystawę z kilku powodów. Po pierwsze zobaczymy Skarżysko, jakiego już nie ma. Pocztówki są nośnikiem przeszłości. Zobaczymy na nich mnóstwo obiektów, których już dzisiaj nie ma. Zobaczymy też obyczaje naszych przodków. Dawniej pięknie fotografowane ulice i ludzi na potrzeby pocztówek, jak się zachowywali, jak wyglądali, jak mieszkali, jak handlowali. Nawet te najnowsze pocztówki pokażą rzeczy, których już nie ma, a które pamiętają tylko starsi skarżyszczanie. Pocztówki peerelowskie też potrafią zaskoczyć.

Marcin Medyński opowiada o pocztówkach ze Skarżyskiem w cyklu „50 wykładów na 100-lecia Skarżyska” Fundacji Wczoraj dla Jutra:

 

CZY WIESZ, ŻE...
Pierwsza pocztówka przedstawiająca dzisiejsze Skarżysko-Kamienną to pocztówka z kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusowego, a w zasadzie jego projektem, który potem został częściowo zmodyfikowany w trakcie budowy. Zmieniono m.in. projekt wież. Pocztówka została wydana w 1906 roku, a wydawcą był Teodor Piętka.

 

Pocztówka z 1906 r. przedstawiająca kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku (wówczas w osadzie Bzin), a w zasadzie jego projekt, częściowo potem zmieniony w realizacji; źródło: Polona

Będą więc wśród nich między innymi pocztówki z czasów, zanim Skarżysko-Kamienna, a w zasadzie jeszcze wtedy Kamienna, otrzymała prawa miejskie. Na pewno zobaczymy też wiele kartek z czasów nam bliższych, w tym okresu PRL-u, które będą przedstawiać widoki wielu mieszkańcom miasta bliskie i znajome.

Dworzec PKP w Skarżysku spalony przez wycofujące się wojska niemieckie w 1914 roku. Pocztówka z kolekcji Marcina Medyńskiego wydana nakładem księgarni Karla Schmelzera w Wiedniu

Na wystawę zaprasza Marcin Janakowski, prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra:

Jest to kolejna szansa na spojrzenie miasto z perspektywy historycznej, przez pryzmat zmian, jakie zaszły w Skarżysku. Jest to forma prezentacji miasta z perspektywy zewnętrznej. Jest to obraz Skarżyska, z jakim się spotykali ludzie spoza naszego miasta, nawet całego świata, którzy te pocztówki otrzymywali. Możemy dzięki nim zobaczyć, jak oni wyobrażali sobie Skarżysko. Jest to unikalna wystawa, bo zbiór pocztówek Marcina Medyńskiego jest na pewno jedyny w swoim rodzaju.
stara fontanna milica skarzysko
Stara fontanna na Milicy, skan pocztówki Biuro Wydawnicze „Ruch”, fot. T. Hermańczyk

Wystawa to jedno. Jednocześnie został wydany album z pocztówkami, który zostanie zaprezentowany podczas wernisażu i który będzie można otrzymać podczas wydarzenia.

Pocztówki Skarżyska-Kamiennej z kolekcji Marcina Medyńskiego
Pocztówki Skarżyska-Kamiennej z kolekcji Marcina Medyńskiego to album, któremu towarzyszy wystawa pocztówek

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 18 marca 2023 roku o godzinie 16.30 w bibliotece publicznej przy ulicy Towarowej 20 w Skarżysku-Kamiennej.

Wstęg na wernisaż jest bezpłatny.

Wystawa pocztówek będzie czynna do 11 kwietnia 2023 roku w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku i Fundacja Wczoraj dla Jutra zapraszają na wystawę starych pocztówek ze zbiorów Marcina Medyńskiego przedstawiających Skarżysko-Kamienną.