Peron na stacji kolejowej Skarżysko-Kamienna; pocztówka wydana przez Radomską Inicjatywę Pocztówkową; fot. Marcin Medyński
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Zlot kolekcjonerski to już stałe wydarzenie w kalendarzu imprez kulturalnych Radomia. A że ze Skarżyska do Radomia jest niedaleko, nie tylko w sensie czysto geograficznym, to zarówno nasze miasto, jak i nasi mieszkańcy są tam obecni.

Radom i Skarżysko są ze sobą blisko

Radom to miasto bliskie Skarżysku-Kamiennej. Nie tylko w ujęciu geograficznym, choć w tym ujęciu stało się nam jeszcze bliższe po wybudowaniu drogi ekspresowej S7. Równie blisko nam do Radomia historycznie. W końcówce okresu zaborów Skarżysko należało do Guberni Radomskiej. W tamtym czasie, żeby poczytać w prasie o naszym, jeszcze wtedy, nie mieście, trzeba było czytać gazety radomskie. Nie wolno też zapominać, że wielu skarżyszczan swoje rodzinne korzenie ma w Ziemi Radomskiej.

Ważną postacią, która łączy oba miasta jest choćby ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak, wybitny naukowiec i duchowny, który młodość spędził w Skarżysku, a większość życia w Radomiu. Jest honorowym obywatelem obu miast, w Skarżysku patronuje SP 9 i bibliotece publicznej, a w Radomiu ma ulicę swojego imienia.

Geniusze w sutannach – o związanym ze Skarżyskiem księdzu profesorze Włodzimierzu Sedlaku w „Historii bez cenzury”

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

No i trzeba pamiętać, że to pochodzący z Radomia finansista, przemysłowiec i inwestor Jan Gottlieb Bloch jest bodajże najważniejszym z ojców założycieli naszego miasta. To on wybudował Drogę Żelazną Iwangorodzko-Dąbrowską, czyli linię kolejową, którą wytyczył przez nasze tereny. Rozwój kolei był jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, fundamentem pod utworzenie i późniejszy rozwój osady Kamienna, która następnie zyskała prawa miejskie i stała się Skarżyskiem-Kamienną.

Przeczytaj również:

Skarżysko w jednym województwie z Radomiem? A może i z Lublinem? Jest koncepcja nowego podziału administracyjnego Polski

Tak szerokie koneksje pomiędzy Skarżyskiem a Radomiem przejawiają się również w naszej obecności na radomskich imprezach kulturalnych. Taką jest zlot kolekcjonerski, który odbywa się regularnie w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Ostatni odbył się w sobotę 9 marca 2024 roku i był jednym z punktów programu tegorocznych Kazików, czyli obchodów święta patrona Radomia – św. Kazimierza Jagiellończyka.

Organizatorami zlotów są wspólnie Resursa Obywatelska oraz Radomska Inicjatywa Pocztówkowa. Ta grupa pasjonatów pocztówek nie tylko wydaje coraz to kolejne pocztówki (i to nie tylko z Radomiem), ale publikuje również czasopismo Filokartysta Radomski. Na zlocie pojawiają się kolekcjonerzy rozmaitych przedmiotów. Są wśród nich numizmatycy, filateliści, birofile, ale najwięcej jest filokartystów, czyli kolekcjonerów pocztówek.

Obie instytucje łączy Paweł Puton, zapalony kolekcjoner pocztówek, koordynator Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej, a jednocześnie Kierownik Działu Projektów Kulturalnych w Resursie Obywatelskiej

Ten zlot odbywa się w ramach Kazików 2024, ale organizujemy je też bez specjalnych okazji – dwa, trzy razy w roku. Poza filokartystyką, filatelistyką, numizmatyką czy birofilistyką, są wśród nas przedstawiciele innych branż kolekcjonerskich. Ssą też inny zapaleńcy, jak nasi dzisiejsi goście, czyli policyjni rekonstruktorzy. Można u nas zobaczyć publikacje regionalne, przedmioty z PRL-u, płyty winylowe i inne.

Te marcowe zloty są wyjątkowe, bo połączone z urodzinami grupy Radomska Inicjatywa Pocztówkowa, która istnieje od 2019 roku, a od 2021 wydaje swój rocznik, czyli Filokartystę Radomskiego. Teraz mamy już numer czwarty i jest to numer wybitnie skarżyski za sprawą Marcina Medyńskiego. Warto więc zainteresować się Filokartystą Radomskim i zaglądać na nasze zloty.

Paweł Puton
Paweł Puton

Pocztówki, choć na przestrzeni lat straciły na swoje popularności na rzecz elektronicznych form przesyłania korespondencji, to nie wymarły przecież całkiem. Te starsze są namiętnie kolekcjonowanie, a cały czas wydawane są nowe. Wśród wydawców jest też Radomska Inicjatywa Pocztówkowa.

Skarżyskie pocztówki w Radomiu

Z racji powiązań historycznych Skarżyska i Radomia, również kartki pocztowe są więc siłą rzeczy łącznikiem pomiędzy oboma miastami. Notabene, to właśnie w Radomiu wydano pierwszą związaną ze Skarżyskiem kartę pocztową, a przedstawiała ona pawilon  skarżyskiej Odlewni Żeliwa i Emalierni Kamienna Jana Witwickiego, która prezentowała swoje wyroby na odbywającej się tam wystawie. Było to w 1899 roku.

A jak są tam kolekcjonerzy pocztówek, to nie mogło wśród nich zabraknąć skarżyszczanina Marcina Medyńskiego. Wśród historycznych przedmiotów związanych z naszym miastem rodzinnym, jakie zbiera nasz regionalista, są również pocztówki. Zresztą, w 2023 roku, z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej, wydał on album „Pocztówki Skarżyska-Kamiennej”, któremu towarzyszyła wystawa i inne wydarzenia.

Historia Skarżyska na pocztówkach Marcina Medyńskiego. Zapraszamy na wystawę imponującej kolekcji

Z kolei Radomska Inicjatywa Pocztówkowa wydała wtedy pocztówkę ze Skarżyskiem, a autorem zdjęcia jest Marcin Medyński. Tematem widokówki jest, jakżeby inaczej, kolej.

Radomska Inicjatywa Pocztówkowa działa  bardzo prężnie i rozpropagowała pocztówki i filokartystykę w naszym regionie. Zostałem zaproszony już na pierwszą edycję zlotu i jestem do dziś. Żadnej edycji nie opuściłem. To impreza mocno lokalna. Można spotkać kolekcjonerów, którzy mają rewelacyjne zbiory, głównie z naszych terenów, dawnych guberni radomskiej i kieleckiej. Sam wydatnie wzbogaciłem swoje kolekcje dzięki tym zlotom. Wielką zaletą spotkań są nie tylko zbiory, ale też spotkania, wymiana informacji i myśli.Marcin Medyński

Marcin Medyński jest obecny na zlocie kolekcjonerskim nie tylko osobiście. Regularnie pisuje artykuły do Filokartysty Radomskiego. W najnowszym, czwartym, numerze, który miał premierę podczas ostatniego zlotu, są aż trzy artykuły, gdzie pada nazwisko Medyński.

W artykule „Pocztówkowe i pocztowe jubileusze Skarżyska-Kamiennej” Marcin Medyński opisuje pocztówki, znaczki, stemple i inne pocztowe inicjatywy wypuszczane na rynek z okazji rocznic otrzymania praw miejskich przez Skarżysko. Pierwsze widokówki rocznicowe wydano na 50-lecie naszego miasta. Spory pakiet pocztówek wydała skarżyska drukarnia PiS z okazji 80-lecia miasta. Z kolei najnowszą pocztówką jest ww. pocztówka Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej.

O wielu tych pocztówkach rocznicowych przeczytamy i zobaczymy je w również wspomnianym wyżej albumie Marcina Medyńskiego, a w tym numerze Filokartysty Radomskiego poczytamy omówienie tego wydawnictwa autorstwa Pawła Putona.

Marcin Medyński do najnowszego numeru napisał też tekst „Karl von Matuschka – pocztówki z Radomia i ogłoszenie Proklamacji Królestwa Polskiego” w cyklu „Dzieje Jednej Fotografii”.

Głównym tematem Filokartysty Radomskiego nr 4 jest św. Hubert, patron myśliwych i leśników, a z tej też okazji Radomska Inicjatywa Pocztówkowa wydała pakiet pocztówek z kapliczkami tego świętego znajdującymi się w  regionie.

Na zlocie, oprócz namiętnych zbieraczy są też wydawcy, rękodzielnicy czy antykwariusze. Spotkaliśmy tam też dobrych znajomych, których zna każdy, kto odwiedza Muzeum im. Orła Białego. To Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu. Ta rekonstrukcyjna grupa również ma w swoich zbiorach liczne archiwalia i eksponaty.

Zapraszamy na kolejne zloty kolekcjonerskie do Radomia!

W ramach Kazików odbywa się też Bieg Kazików, czyli Bieg o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. W nim również skarżyszczanie biorą udział. Tegoroczny odbył się właśnie dziś, 10 marca.