„Prawda czasu i prawda ekranu” to wystawa i pokaz filmów dokumentalnych, które przybliżą działania wojsk polskich w czasie II wojny światowej. W znacznej mierze dotyczyć będą oddziałów Zygmunta Berlinga, byłego patrona skarżyskiego muzeum.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku zaprasza pasjonatów historii w piątek i sobotę, 24 i 25 sierpnia 2018 r., na wernisaż wystawy oraz projekcje filmów. Seanse odbywać się będą „pod chmurką” na terenie muzeum, a gospodarze przygotują dla obecnych leżaki oraz poczęstunek.

W piątek, o godz. 19.00, odbędzie się wernisaż wystawy „Polska Armia Stalina”. Wystawa autorstwa Michała Durakiewicza, wypożyczona z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawia intrygujące kulisy powstania I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki pod wodzą gen. Zygmunta Berlinga. Ekspozycja opisuje zarówno szlak bojowy żołnierza polskiego, organizację oddziałów, jak również mniej chwalebne karty.

Po wernisażu odbędzie się pokaz trzech filmów dokumentalnych autorstwa wybitnego polskiego dokumentalisty Jerzego Bossaka. Drugiego dnia, w sobotę, również o 19.30, kolejne trzy filmy dokumentalne o żołnierzach Zygmunta Berlinga.

„Prawda czasu i prawda ekranu” – program:

Piątek, 24 sierpnia

  • 19.00 – wernisaż wystawy „Polska Armia Stalina” Michała Durakiewicza z IPN Lublin
  • 19.00 – wystawa medali okolicznościowych i odznaczeń z okresu PRL-u znajdujących się w zbiorach muzeum
  • 19.30 – Projekcja filmów dokumentalnych – „Bitwa o Kołobrzeg”, „Zagłada Berlina” i „Na zachód”

Sobota, 25 sierpnia

  • 19.30 – projekcja filmów dokumentalnych – „Synowie Ludu”, „Bitwa o Wał Pomorski”, „Berlinerstrasse 1 Maja 1945”

Wstęp na wernisaż i pokazy filmowe jest bezpłatny!

Projekt „Prawda czasu i prawda ekranu” realizowany dzięki środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”. Kontynuacja projektu, w formie warsztatów filmowych, paneli dyskusyjnych oraz zajęć dla uczniów szkół będzie realizowana we wrześniu i październiku.

prawda czasu prawda ekranu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here