REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Aleksandra Ziomek i Mateusz Szabat ze Skarżyska, uczniowie Gimnazjum nr 1, otrzymali mandaty na tegoroczną sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka. W tym gronie znajdą się też uczniowie z Suchedniowa.

Ola i Mateusz znaleźli się w gronie dziewięciu laureatów (każdy to dwuosobowy zespół) w województwie świętokrzyskim. To oznacza, że 1 czerwca zasiądą w ławach Sejmu RP. O miejsca ubiegało się w sumie 17 zespołów z terenu naszego województwa.

Ważne!

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Centrum Informacyjne Sejmu podało informację, że posiedzenie Sejmu dzieci i Młodzieży zostało odwołane. Na razie nie ma informacji, czy odbędzie się w innym terminie. Oto treść komunikatu:

Z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy. Kancelaria Sejmu będzie informować mailowo wszystkich uczestników sesji SDiM o dalszych decyzjach.

Aktualizacja!

Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się 27 września 2018 roku.

Temat tegorocznej sesji  to „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. I z tym tematem związane było zadanie rekrutacyjne. Ola i Mateusz postanowili przygotować kampanię wyborczą kandydata do pierwszego sejmu II Rzeczpospolitej. Wybrali księdza Kazimierza Sykulskiego, który de facto był w tamtym sejmie posłem. Ksiądz Sykulski wiele lat spędził w Skarżysku, będąc proboszczem parafii na Zachodnim, a przy okazji aktywnie działał na wielu polach, głównie edukacji.

Jak przyznaje Ola Ziomek, starała się nie myśleć o tym, czy ich praca da wynik w postaci dostania się do sejmu. – Zrobiliśmy nasze zadania najlepiej, jak potrafiliśmy. I po prostu czekaliśmy na wynik. I bardzo się teraz cieszymy – mówi Ola.

Dobry news ucieszył również Mateusza. – Cieszę się, szczególnie że poświęciliśmy na zadanie rekrutacyjne dużo czasu. Musieliśmy się bardzo postarać i to w bardzo krótkim czasie. A czego oczekuję po sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży? Szczerze powiem, że nie wiem. Nigdy z czymś podobnym nie miałem do czynienia. Chcę się po prostu przekonać na własne oczy, jak wygląda sejm i posiedzenia – mówi Mateusz Szabat.

Radości nie kryje też Piotr Kardyś, nauczyciel obojga skarżyskich młodych parlamentarzystów. – To duży sukces, ale to głównie zasługa uczniów. To oni sami bardzo dużo zrobili, aby się zakwalifikować. Można powiedzieć, że ja ich tylko natchnąłem, podrzuciłem pomysł i pomagałem w realizacji – mówi nauczyciel.

Z zadaniem Oli i Mateusza można zapoznać się klikając >>TUTAJ<<, a poniżej film przez nich przygotowany:

To nie pierwszy raz, kiedy w ławach Sejmu Dzieci i Młodzieży zasiądą młodzi posłowie ze Skarżyska. W 2014 do SDiM dostali się Aleksandra Andre i Bartosz Młynarczyk. – Bardzo mile wspominam ten dzień. Z perspektywy czasu oceniam to jako bardzo ciekawe doświadczenie, które pomogło mi potem w dalszej mojej działalności, politycznej i społecznej. To właśnie to posiedzenie było dla mnie impulsem do zaangażowania się w działania tego typu. Wtedy też pojawił się pomysł utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta w Skarżysku. A poza tym, znajomości zawarte wtedy, cztery lata temu, trwają do dziś – mówi Bartosz.

Na YouTube można obejrzeć przemówienie Bartosza Młynarczyka:

Wśród parlamentarzystów znaleźli się też uczniowie z Suchedniowa – Alicja Sitarz i Wojciech Obarski z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilli Peck. Link do ich zadania >>TUTAJ<<

XXIV sesja Sejmu Dzieci i młodzieży odbędzie się 1 czerwca 2018 roku, ale młodzi posłowie spędzą w polskim parlamencie dwa dni. Poza posiedzeniem, poznają też kulisy sejmu. Ustawy, nad którymi będą debatować, ustalą komisje złożone ze zwycięskich zespołów w poszczególnych województwach.

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny skierowany do uczniów w wieku 13–17 lat, za którego realizację odpowiada Kancelaria Sejmu. Współorganizatorami wydarzenia są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Pierwsza sesja SDiM odbyła się w 1994 r. z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz Janiny Ochojskiej –Prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Kolejnym sesjom nadano rangę inicjatywy poselskiej, czego wyrazem było powołanie prowadzonego przez posłów Sejmu RP Zespołu Organizacyjnego, który ustalił zasady rekrutacji obowiązujące do XII sesji. Od XIII sesji prace związane z organizacją projektu przejęła Wszechnica Sejmowa. Co roku 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski bierze udział w sesji plenarnej, która odbywa się 1 czerwca w Sali Posiedzeń Sejmu. Poprzedza ją proces wyłaniania uczestników oraz posiedzenie komisji problemowej, w którym udział biorą po dwa najwyżej ocenione zespoły z każdego województwa.

Głównym celem Sejmu Dzieci i Młodzieży jest promowanie postaw obywatelskich wśród młodych osób, przybliżenie im zasad funkcjonowania demokracji parlamentarnej, a także zachęcenie do podjęcia działań związanych z bieżącym tematem sesji.