Jedzenie, siatkówka i wiele więcej. Piknik gastronomiczny odbył się w Muzeum Orła Białego w Skarżysku

884
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Historię w nieco innym ujęciu, niż na co dzień, można było zobaczyć w weekend w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Dominowała historia kulinarna, a na deser była historia sportu, a konkretnie siatkówki. Te i inne atrakcje odbyły się w ramach pikniku gastronomicznego „Co jedli nasi przodkowie 200 lat temu?”

To już trzeci raz, gdy Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprosiło do siebie odwiedzających, aby mogli posmakować tradycyjnych potraw i napojów.

Do wyboru, do koloru. Do jedzenia i do picia

Przez dwa weekendowe dni, 10 i 11 czerwca 2023 roku, na muzealnym placu rozgościli się ci, którzy uprawiają, hodują, wytwarzają to, co nam tak bardzo smakuje. Koła gospodyń wiejskich, rolnicy, winiarze, browarnicy oraz inni specjaliści od rozmaitych przysmaków oferowali swoje specjały.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Koła gospodyń wiejskich z okolic Skarżyska i regionu oferowały tradycyjne potrawy, w tym słodkie wypieki, browarnicy z Browaru Bałtów zachęcali do spożywania złotego trunku w różnych odmian, winiarze z winnicy Nowy Młyn z Orońska z kolei do swojego sztandarowego produktu, również różnych rodzajów. Był również lemoniada serwowana z… rikszy, a oferowana przez producentów tych pojazdów, firmę BBS Bike z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Z racji pory roku nie mogło zabraknąć owoców, w tym truskawek, na które właśnie jest szczyt sezonu. Truskawki z Bielin i tamtejszego zagłębia truskawkowego wyglądały imponująco. I tak smakowały. Można też było spróbować produktów z jagód kamczackich. Nie mogło na pikniku zabraknąć także producentów miodu.

Jak zawsze można też było zaspokoić głód w muzealnym barze i jadłodajni, a swoje pyszne dnia oferował również bar mleczny Miś ze Starachowic.

Gazikiem z misską

Nie samym jedzeniem jednak człowiek żyje, więc były też inne atrakcje. Poza stałymi ekspozycjami i wystawami było też coś ekstra. Od niedawna muzeum oferuje przejażdżki gazikiem GAZ-67B. W czasie pikniku można było nim jeździć w towarzystwie miss Skarżyska 2022 Agaty Zając.

Pojeździć można też było na koniach oraz zdalnie sterowanymi czołgami po muzealnym czołgodromie. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogli postrzelać z karabinków ASG, sprawdzając przy tym oko lub też wejść na pokład największego obiektu muzealnego, czyli kutra torpedowego ORP Odważny.

Po raz kolejny do muzeum na Rejowie zawitali rekonstruktorzy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Tym razem z pokazem szermierki.

Siatkarskie wspomnienia Skórzanych

Od czasu do czasu w Muzeum im. Orła Białego pojawia się sport. W zeszłym roku gościem pikniku gastronomicznego był siatkarz Wojciech Żaliński, były zawodnik STS-u Skarżysko, grający obecnie w drużynie triumfatora siatkarskiej ligi mistrzów, czyli ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle.

Tym razem na piknik zajrzeli jego starsi koledzy ze Skórzanych Skarżysko, czyli zespołu, który był poprzednikiem Skarżyskiego Towarzystwa Sportowego. Okazją do ich odwiedzin w muzeum było wspomnienie największego sukcesu skarżyskiej klubowej siatkówki, czyli wicemistrzostwa Polski juniorów młodszych Skórzanych Skarżysko zdobytego w 1992 roku.

Zawodnicy wraz ze swoim trenerem Grzegorzem Wierzbowiczem opowiadali o tamtych meczach. Rozdali też piłki siatkowe z autografami.

Więcej o ich odwiedzinach, a zwłaszcza o ich wspomnieniach sprzed lat, napiszemy w osobnym tekście już wkrótce.

Część ekipy Skórzanych Skarżysko, która zdobyła tytuł wicemistrza Polski juniorów młodszych w siatkówce w 1992 roku