Aktorzy z Kielc będą czytać o Skarżysku-Kamiennej, a nasi historycy opowiadać o historii naszego miasta. Tym samym zapraszamy na dwa wydarzenia, dzięki którym jeszcze bliżej poznamy nasze miasto. A jest co poznawać. Oba wydarzenia odbywają się w ramach Dni Skarżyska 2024.
Skarżysko ma wiele atutów, o różnym charakterze. Wiele innych już udało się odkryć, a jeszcze inne dopiero czekają na zgłębienie i docenienie. Wiele widujemy na co dzień, ale nie zawsze doceniamy. Pora to zmienić! Temu służyć będą dwa najbliższe wydarzenia, które odbędą się w ramach Dni Skarżyska.
Wino na Betonach, kościół świętego Mikołaja, żeglarze i wioślarze z Rejowa, człowiek z Rydna – czy mówią Wam coś te hasła? Cześć na pewno tak (sic!), część na pewno nie. A to tylko część większej całości.
Przyjdźmy na Plac Staffa! Na literacką podróż po Skarżysku!
Wspomniane powyżej uroki i zalety oraz historie i opowieści są warte bliższego poznania. Świadczą o tym choćby wiersze i inne dzieła naszych lokalnych twórców literackich. Opiewają oni w nich nie tylko piękno Skarżyska, ale też przybliżają ludzi i kryjące się za nimi historie.
Jak choćby Magdalena Wiśniewska-Ciaś, która napisała wiersz o betonach na Kamiennej:
Wino na betonach. Kultowa skarżyska miejscówka opisana w wierszu przez Magdalenę Wiśniewską-Ciaś
To właśnie wzdłuż Kamiennej popłynie ta literacka opowieść. Nasza rzeka będzie osią spajającą całość. Opowieść ta będzie dokumentalno-sentymentalna.
Aby te dzieła wybrzmiały naprawdę pięknie, zadbają aktorzy z Kielc: Beata Pszeniczna, Ewelina Gronowska i Marcin Brykczyński, wszyscy w przeszłości lub obecnie związani z Teatrem Żeromskiego.
Oprócz pięknych i pięknie podanych słów, będzie też piękna i też pięknie podana muzyka. Tę z kolei podadzą osoby związane z naszą skarżyską Państwową Szkołą Muzyczną: absolwentka Maria Walczak, nauczycielka Monika Walczak oraz dyrektor Włodzimierz Sojka.
A nasi autorzy, którzy będą czytani i jednocześnie obecnie na wydarzeniu to: Anna Zakrzewska, Grzegorz Rak, Krzysztof Gibaszewski, Henryka Kornel, Donata Gibaszewska, Lena Ciaś, Piotr Bogusław Jędrzejczak, Elżbieta Jach, Włodzimierz Sojka i Tomasz Juchniewicz.
Na literacką podróż przez nasze miasto „Kamienną płyną słowa” zapraszamy w piątek 28 czerwca 2024 roku na godz. 18.00 na Plac Staffa przy Miejskim Centrum Kultury.
Chodźmy w miasto! Na Rejów!
Na pierwszym wydarzeniu będziemy podziwiać uroki Skarżyska podane przez literatów, a na spacerze będziemy je poznawać naocznie przybliżone przez historyków.
Spacer historyczny w cyklu „Chodźmy w miasto!” ponownie zawita na Rejów. Pierwszy skupiał się na walorach przyrodniczych, a ten najbliższy będzie już ściśle historyczny, choć zahaczający też o teraźniejszość.
Zapewniamy, że na Rejowie są jeszcze rzeczy, o których mało kto słyszał, rzeczy, które jeszcze warto przybliżyć. Poznamy fakty, ciekawostki, a także odkryjemy kolejne tajemnice.
Dowiemy się między innymi, że:
- Rejów kiedyś zwany był inaczej
- były tam kuźnice należące do pewnych zakonników
- w Rejów inwestowano kiedyś ogromne pieniądze
- na Rejowie był kiedyś kościół świętego od prezentów
- na zalewie Rejów od lat pojawiają się różne obiekty… pływające
Jak choćby łodzie wioślarskie:
Spacer historyczny pt. „Cystersi, Bank Polski, powstańcy i wioślarze” odbędzie się w niedzielę 30 czerwca 2024 roku o godz. 11.00. Start, jak poprzednio, przy fontannie w pobliżu Muzeum Orła Białego i wejścia na stadion Granatu.
Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.
Oba wydarzenia współorganizowane przez Fundację Wczoraj dla Jutra oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna przy współpracy z MCK oraz innymi podmiotami i osobami.
Odbywają się w ramach tegorocznych Dni Skarżyska. Ich pełny program znajdziecie poniżej.
Zapraszamy!
Dni Skarżyska 2024. Cały tydzień atrakcji z lokalnymi i ogólnopolskimi gwiazdami